امیرعبداللهیان عازم لبنان شد

امیرعبداللهیان عازم لبنان شد

«حسین » در جریان سفر امروز (پنجشنبه) خود به قرار است آخرین تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای را با مقامات این کشور مورد رایزنی و تبادل‌نظر قرار دهد.

وزیر امور خارجه ایران پیش از سفر به لبنان و در جریان سفر به سوریه با «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور، «فیصل المقداد» وزیر خارجه و «حسین عرنوس» نخست‌وزیر سوریه در خصوص مسائل دوجانبه دیدار و رایزنی کرد.

امیرعبداللهیان روز چهارشنبه بیان کرد: در گفت‌وگو با وزیر خارجه و نخست‌وزیر سوریه در خصوص موضوعات متنوع دوجانبه گفت‌وگو کردیم. همچنین در راستای پیگیری توافقات دو کشور اتفاق‌نظر داریم. انتظار داریم کمیسیون مشترک دو کشور به ریاست نخست وزیر سوریه و معاون اول رئیس جمهور کشورمان به زودی برگزار شود.

او با بیان اینکه تقویت ارتباطات تجاری و مناسبات اقتصادی دو کشور مورد توجه جدی قرار دارد، گفت: خرسندیم که سفرهای زیارتی و سیاحتی مردم عزیز ایران به سوریه از سر گرفته شده و ما همین موضوع را در خصوص مردم سوریه به ایران و پذیرش اتباع سوریه به ایران و سیاحت و زیارت دنبال می‌کنیم.

امیر عبداللهیان در ادامه اظهار داشت: همچنین درخصوص تحرکات گروه‌های تروریستی و تلاش آمریکا برای سازماندهی تروریسم و تداوم اشغالگری به بهانه مبارزه با داعش گفت‌وگو داشتیم. همچنان امنیت سوریه و منطقه دغدغه جدی و مشترک ماست.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: اخیراً از همتای خودم وزیر خارجه دانمارک پیامی را دریافت کردم؛ در این پیام وزیر خارجه دانمارک از تصویب قانونی برای برخورد با افرادی که قانون شکنی کرده و به کتب آسمانی توهین می‌کنند، گفت. این قانون به زودی در دانمارک در دستورکار مجلس قرار داده می‌شود و امیدواریم به زودی به تصویب برسد.

امیرعبداللهیان عازم لبنان شد

امیر عبداللهیان ادامه داد: ما ضمن استقبال از این ابتکارعمل دانمارک؛ از سوئد و دیگر کشورهای اروپایی می‌خواهیم به مساله احترام به کتب آسمانی و مقدسات دینی اهتمام ورزند.

پیشنهاد فر نیوز
نیمار با سعودی‌ها به توافق رسید؟/ جزئیات دستمزد نجومی نیمار در عربستان

وزیر خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: امروز مرزهای سوریه و عراق مرزهای دوستی است، آمریکا باید دست از آزار مردم منطقه بردارد. به نظامیان آمریکایی توصیه می‌کنیم به خانه بر گردند، به مقامات آمریکا نیز توصیه می‌کنیم منطقه را به اهل منطقه واگذارند.

فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه نیز در جریان دیدارش با امیر عبداللهیان تاکید کرد: ایستادگی ملت‌های ایران و سوریه در ارتباط با چالش‌ها و توطئه‌هایی که غربی‌ها رقم می‌زنند، ایستادگی قهرمانه و سیاست‌های شجاعانه‌ای است که ایران و سوریه درپیش گرفته‌اند. دو کشور ایستادگی را علیه تلاش‌های رژیم صهیونیستی در منطقه داشته‌اند و نیز در مقابل تلاش غربی‌ها برای حمایت از داعش، جبهه النصره و… ایستاده‌اند و ایستادگی مشترک تضمین کننده پیروزی دو کشور است.

وزیر خارجه سوریه گفت: درخصوص مساله فلسطین و جولان اشغالی سوریه گفت‌وگو کردیم و بر اهمیت ایستادگی ملت فلسطین تاکید شد. مردم سوریه در جولان تحت اشغالند و نیز تاکید شد آزادی سرزمین‌های اشغال شده عربی به دست رژیم صهیونیستی حتمی خواهد بود و مردم این سرزمین‌ها خواهند توانستند علیه رژیم صهیونیستی پیروز شوند.

این دیپلمات سوری خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها به دولت لجام‌گسیخته تبدیل شده‌اند که برای قانون بین المللی احترام قائل نیستند. اگر دست به اقدامات بزنند با مقابله سوریه مواجه خواهند شد، ما در مقابل آمریکا و حامیان تروریسم ایستادیم، اگر دست به اقدامی علیه ما بزنند حتما با واکنش مواجه خواهند شد، ما ارتش قهرمانی داریم که توان ایستادگی مقابل آمریکا و همپیمانان را دارد و دست بسته نیست.

وزیر خارجه سوریه تصریح کرد: کسانی که نمی‌خواهند روابط کشورهای عربی به حالت طبیعی برگردد، بدانند حضور ناوهای آمریکا در خلیج فارس و مدیترانه توجیهی ندارد اگر تعاملی میان کشورهای منطقه نباشد.

پیشنهاد فر نیوز
عمار الحکیم حادثه تروریستی شیراز را تسلیت گفت

فیصل مقداد اظهار داشت: حقیقت این است که غربی‌ها چشم دیدن عادی شدن روابط را ندارند، حضور کشورهای غربی در منطقه برای این است که کشورها به یکدیگر نزدیک نشوند. خوشحالیم بیشتر کشورهای عربی روابط خود را با ایران بازیابی کردند. به جای تقابل تلاش خود را صرف توسعه کنند. باید ماهیت جغرافیایی کشورهای منطقه را که گرد هم آورده براساس حسن همجواری و حسن نیت استفاده کنیم راه را به روی کشورهای غربی ببندیم. خرسندیم از بهبود روابط میان ایران و عربستان و توسعه هرچه بیشتر این روند را خواهانیم.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص روابط ترکیه و سوریه تنها شرط خروج نیروهای ترکیه از سوریه است؛ آن زمان به همکاری بر می‌گردیم به شرطی که اشغالگری نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *