انتقاد سناتور آمریکایی از توافق تبادل زندانی

انتقاد سناتور آمریکایی از توافق تبادل زندانی

«مارشا بلکبرن» سناتور جمهوری‌خواه ایالت تنسی از توافق اخیر دولت بایدن با ایران انتقاد و ادعا کرد مبلغ آزادشده برای کمک به افراد نیازمند استفاده نخواهد شد.

به گزارش «هیل»، او در مصاحبه‌ای رادیویی در ادامه انتقادهای برخی از قانونگذاران جمهوری‌خواه مدعی شد: اکنون ایران را جسورتر می‌بینیم زیرا جو بایدن شش میلیارد دلار برای آن‌ها آزاد کرده است. این مبالغ احتمالاً برای غنی‌سازی اورانیوم و اشاعه هسته‌ای استفاده خواهد شد.

اعضای ارشد حزب جمهوری‌خواه پیش‌تر ضمن ابراز خشم از توافق مبادله زندانی، کاخ سفید را به پرداخت باج به ایران متهم کردند؛ در حالی که به اذعان مقامات آمریکایی این پول‌ها متعلق به خود ایران است. (جزئیات بیشتر)

آیت‌الله سید «ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران در مصاحبه اخیر با شبکه آمریکایی «سی‌ان‌ان» در اظهارنظر در خصوص توافق تبادل زندانی که دوشنبه بین ایران و آمریکا با کمک قطر و عمان اجرایی شد، گفت پنج آمریکایی «صرفاً با انگیزه‌های انسان‌دوستانه» آزاد شدند.

رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با «فرید زکریا» در خصوص وجوه آزاد شده ایران هم گفت این وجوه متعلق به ملت ایران است و افزود: طبیعتاً، زمانی که این وجوه بازمی‌گردد باید برای اهدافی که نیازهای مردم ایران را برطرف می‌کند، هزینه شود. و ما حتماً بر اعتقاد اصلی خود پایبند خواهیم ماند که هدف، هزینه کردن این وجوه برای پاسخگویی به نیازهای مردم ایران است».

واشنگتن در سال ۲۰۱۸ چند میلیارد دلار از عواید فروش نفت ایران به کره جنوبی را پس از خروج «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا از توافق هسته‌ای برجام مسدود کرد.

انتقاد سناتور آمریکایی از توافق تبادل زندانی

تلاش‌های کره جنوبی از آن زمان برای تحویل این دارایی‌ها به ایران با مخالفت آمریکا روبرو شده بود. با این حال، منابع خبری روز ۱۹ مرداد گزارش دادند ایران و آمریکا با آزادسازی این دارایی‌ها در ازای مبادله چند زندانی میان دو طرف توافق کرده‌اند.

پیشنهاد فر نیوز
خشم جمهوری‌خواهان از توافق مبادله زندانی بین آمریکا و ایران

سرانجام، شامگاه دوشنبه ۲۷ شهریورماه در پی اجرای توافق بین ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان، پنج زندانی ایرانی شامل «مهرداد معین انصاری»، «کامبیز عطار کاشانی»، «رضا سرهنگ‌پور کفرانی»، «امین حسن‌زاده» و «کاوه لطف‌الله افراسیابی» آزاد شدند که مهرداد معین انصاری و رضا سرهنگ پور وارد ایران شدند.

در این تبادل همچنین «سیامک نمازی»، «عماد شرقی» و «مراد طاهباز» سه جاسوس آمریکایی به همراه دو نفر دیگر که یکی از آن‌ها زن بود، آزاد و به دوحه منتقل و از آنجا به آمریکا رفتند.

از سوی دیگر، فرآیند آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی به سرانجام رسید و این مبالغ به حساب‌های ایران در بانک‌های قطر واریز شد.

رئیس‌جمهور پیش‌تر هم در نشست با مدیران ارشد رسانه‌های آمریکایی تاکید کرد: پول‌های آزاد شده در جهت رفع نیاز مردم هزینه خواهد شد. مبالغی که تاکنون ظالمانه مسدود شده بود و اکنون در اختیار جمهوری اسلامی قرار گرفته است، متعلق به مردم است و ما در جهت رفع نیاز مردم استفاده خواهیم کرد.

سید ابراهیم رئیسی همچنین قبل از اجرایی شدن توافق اخیر به شبکه خبری آمریکایی «ان‌بی‌سی نیوز» گفته بود دولتش تصمیم‌گیری خواهد کرد که چگونه شش میلیارد دلار وجوه مسدود شده را هزینه کند و این پول هرجا که نیاز ایران باشد هزینه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *