اهمیت خبرنگاری مذهبی با تاکید بر رخداد پیاده‌روی اربعین

اهمیت خبرنگاری مذهبی با تاکید بر رخداد پیاده‌روی اربعین

بازتاب سوژه‌های خبری ناب از جمله برپایی موکب‌ها، نحوه عزاداری‌ها، رسالت واقعه کربلا و سایر موارد نه تنها می‌تواند در پوشش گسترده‌ی خبری اربعین نقش داشته باشد، بلکه حتی می‌تواند سبب ایجاد انگیزه در پیروان سایر ادیان در تحقیق راجع به واقعه‌ی کربلا و در نهایت دین اسلام و تشیع شود.

رضا دهبالایی*
از رخدادهای پرشور و بی‌سابقه در سطح دنیا که در دهه‌ی اخیر بخصوص پس از حذف ناآرامی‌های داخلی در عراق و حذف گروهک تروریستی داعش همه ساله و با گستردگی بیشتری برگزار می‌شود حماسه‌ی پیاده‌روی اربعین است که توانسته تاثیر بسزایی در وحدت و همگرایی شیعیان جهان از یک سو و از سویی تجلی آمادگی شیعیان در برابر نفوذ و تعدی استکبار و تروریزم داشته باشد.
به دلیل اهمیت و گستردگی موضوعیت اربعین، کشور‌های تحت سلطه و وهابیت در منطقه و نیز استکبار جهانی آمریکا و غرب همواره تلاش داشته این جو میلیونی را کم‌اهمیت جلوه داده و با سانسور خبری، به نوعی این حماسه را در برابر دیدگان جهانیان ناچیز جلوه دهند. لذا اهمیت اطلاع‌رسانی بین‌المللی توسط تیم‌های خبررسانی و خبرنگاری بیش از پیش جلوه‌گر می‌نماید. این امر مستلزم داشتن تیم خبرنگاری آشنا به زبان بین المللی، دارای مهارت‌های تکنولوژیکی و امکان بهره‌گیری از ابزار‌های هم‌افزایی خبری است.
در حقیقت با وجود چنین خبرنگاران زبده و با استعدادی می‌توان امید بست شکوه عظیم برنامه‌های ملی و مذهبی ماندگار شود. لذا پوشش کمی خبرنگاری در مراسمات مذهبی بزرگ بین‌المللی نظیر اربعین، مراسم تاسوعا و عاشورا، ولادت‌ها و شهادت‌های مذهبی از یک سو و از سویی مهارت خبرنگار در استفاده از ابزارهای تکنولوژیک و اطلاع‌رسانی جمعی می‌تواند در راستای تحقق یک پوشش خیری ویژه نقش بالایی ایفا نماید. از سویی شخصیت و تفکر خلاق خبرنگار نیز در توسعه عمق خبر و بازتاب به موقع و موثر رخدادی نظیر اربعین موثر است.
همگرایی خبرنگاران شیعه با خبرنگاران سایر نقاط دنیا و بازتاب سوژه‌های خبری ناب از جمله برپایی موکب‌ها، نحوه عزاداری‌ها، رسالت واقعه کربلا و سایر موارد نه تنها می‌تواند در پوشش گسترده‌ی خبری اربعین نقش داشته باشد، بلکه حتی می‌تواند سبب ایجاد انگیزه در پیروان سایر ادیان در تحقیق راجع به واقعه‌ی کربلا و در نهایت دین اسلام و تشیع شود.
شخصیت یک خبرنگار مذهبی و اطلاع از روانشناسی حرفه‌ی خبرنگاری مذهبی می‌تواند نقش شگرفی در به چالش کشاندن هجمه‌ی استکبار و شیطنت آنان در کمرنگ جلوه دادن واقعه اربعین داشته باشد.
*روزنامه‌نگار و پژوهشگر

پیشنهاد فر نیوز
جانشین سردار آزمون و طارمی پیدا شد

تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ ساعت:22:53

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *