اهمیت «سفر امیرعبداللهیان به عربستان» از نگاه تحلیلگر عرب

اهمیت «سفر امیرعبداللهیان به عربستان» از نگاه تحلیلگر عرب

عبدالله باعبود، کارشناس روابط بین‌الملل و امور خلیج فارس و خاورمیانه در گفت‌وگو با پایگاه خبری الخلیج آنلاین درخصوص سفر اخیر حسین ، وزیر خارجه به عربستان و دیدار با مقامات سعودی گفت که این سفر مهم و در راستای تکمیل توافق میان دو طرف به‌ واسطه پکن بود.

باعبود گفت که توافق میان دو کشور بر اجرای تفاهم‌های دو طرف در زمینه‌های همکاری، تبادل سفرا و همچنین انجام دیدارها و سفرهای متقابل تاکید دارد و این سفر در همین چارچوب است.

وی تاکید کرد که عربستان درحال حاضر به طور اساسی بر حل اختلافات امنیتی و اختلافات مربوط به دو طرف در منطقه مانند جنگ یمن و پرونده سوریه تمرکز دارد.

این کارشناس بین‌الملل همچنین خاطرنشان کرد که سفر امیرعبداللهیان به عربستان مهم است و منجر به تعمیق و تحکیم و گسترش توافقات فی‌مابین و روابط دو کشور می‌شود.

عبدالله باعبود تاکید کرد که اهمیت دیگر سفر امیرعبداللهیان این است که برخی می‌گویند توافق ایران ‌و عربستان تنها بر روی کاغذ است، بنابراین سفر وی اثبات عملی توافق است و نشان می‌دهد که دو طرف برای اجرایی کردن توافق و حل اختلافات جدی هستند.

اهمیت «سفر امیرعبداللهیان به عربستان» از نگاه تحلیلگر عرب

وی در ادامه گفت که این امر به معنی حل تمام اختلافات نیست زیرا برخی از آن‌ها بدون راه‌حل می‌ماند، اما گفت‌وگو و تبادل منافع و کاهش برخی اختلافات طبیعتا مهم خواهد ماند و در آینده می تواند منجر به حل تمام اختلافات شود.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران روز پنجشنبه در سفری رسمی وارد ریاض پایتخت عربستان شد و با فیصل بن فرحان همتای سعودی خود دیدار و رایزنی‌های طولانی انجام داد.

امیرعبداللهیان روز گذشته(جمعه) عازم جده شد و در آن شهر با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد و بعد از آن جده را به مقصد تهران ترک کرد.