ایران دیروز، ایران امروز

ایران دیروز، ایران امروز

امروز جمهوری اسلامی ایران از ابعاد مختلف در شرایط خاصی از جهت داخلی و بین‌المللی قرار دارد که کمتر در تحلیل‌ها مورد توجه است. نخست آنکه جمهوری اسلامی ایران پس از گذشت 45 سال از پیروزی از توانمندی‌های پیشرفته، در کنار تجربه و توان بالای مدیریتی برخوردار شده است و از طرفی در عرصه بین‌المللی دشمنان ما توان و قدرت سابق را ندارند و روز به روز ضعیف‌تر شده‌اند. این به معنای آن است که ما هرچه قدرتمندتر شدیم دشمنان ضعیف‌تر شدند. آنچه رمز موفقیت ملت ما است امید به آینده و باور و ایمان به فرزندان و صبر راهبردی آنان است.

یکی از مصادیق این موفقیت وجود صنعت دفاعی برومند و قدرتمندی است که امروز به فضل پروردگار با تلاش‌های بی‌وقفه فرزندان‌شان در وزارت دفاع، دستاوردهای متعددی در ۲ سال گذشته به دست آمده که بخشی از آن را به ملت شریف‌مان عرض می‌کنم.

1- افزایش دقت موشک‌های بالستیک به خطای اصابت کمتر از 35 متر و افزایش برد موشک‌های بالستیک تا 2000 کیلومتر

2- ایجاد قابلیت دفاع هوایی برای اهداف دورایستا با سامانه پدافند هوایی باور 373 و ایجاد قابلیت شناسایی، رهگیری و انهدام اهداف دورایستای بالای 300 کیلومتر

3- طراحی و تولید سامانه سلاح پدافند هوایی متحرک یکپارچه صیاد تاکتیکی سامانه‌بر علیه اهداف تا 120 کیلومتر

4- تجهیز شناورها با موشک‌های برد متوسط رعد جهت مقابله با اهداف هواگرد

5- در حوزه پدافندی جهت مقابله با اهداف ارتفاع کم و کروز سامانه‌های متعددی مانند دزفول، شهید نواب و شهید مجید به فضل الهی به اتمام رسید.

6- طراحی و تولید موشک‌های کروز هواپایه نصر و قادر (با برد 35 تا 200 کیلومتر) و موشک تهاجم زمینی طلائیه با برد بیش از 1000 کیلومتر

7- انجام آزمایشات پروازی جهت تثبیت فناوری ماهواره‌بر‌ها در مدار لئو توسط ۲ ماهواره‌بر سیمرغ (ارتفاع مداری 500 کیلومتر و ماهواره به وزن 250 کیلوگرم) و ترکیبی سوخت جامد – مایع ذوالجناح (ارتفاع مداری 500 کیلومتر و ماهواره به وزن 210 کیلوگرم)

8- در حوزه پهپادی برنامه «جهش پهپادی» تعریف شد و به توسعه پهپادهای راهبردی نسل پنجم توجه جدی شده است.

9- توسعه هوش مصنوعی و توسعه ماموریت‌های پشتیبانی، جنگال و جمع‌آوری سیگنالی پهپادها از برنامه‌های جدی ما در حوزه پهپادی است.

ایران دیروز، ایران امروز

10- افزایش مداومت و ارتفاع سطح پروازی پهپادها که الحمدلله در پهپاد مهاجر تثبیت شد و این پرنده می‌تواند تا 24 ساعت در آسمان حضور داشته باشد.

11- درباره تنوع و وزن محموله‌های قابل حمل توسط پهپادها و به‌کارگیری سلاح‌های هوشمند و نقطه‌زن هم، حدنصاب‌های جدیدی را ثبت کرده‌ایم.

12- در بخش تولید – که شاخص مهمی برای ارزیابی است – افزایش 64 درصدی تولید انواع موشک‌های بالستیک سوخت جامد، افزایش صددرصدی تولید انواع موشک‌های کروز، افزایش 45 درصدی تولید انواع موشک‌های پدافند هوایی و افزایش 30 درصدی تولید انواع شناورهای تندرو را شاهد بودیم.

13- تامین 60 درصد خدمات و ساخت زیرمجموعه‌های مورد نیاز محصولات تولیدی با استفاده از ظرفیت‌های صنعتی و تحقیقاتی کشور (دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان) حاصل شده که در سطح کشور به میزان بیش از 85000 شغل مستقیم در شبکه همکاران دفاعی ایجاد کرده است.

14- با 950 شرکت دانش‌بنیان با حجم همکاری بالغ بر 23 هزار میلیارد تومان همکاری داشتیم و بومی‌سازی مواد، اقلام، قطعات و تجهیزات دفاعی با استفاده از نخبگان سرعت بیشتری گرفته است به طوری که ارزش‌آفرینی بیش از 500 میلیارد تومانی با استفاده از توانمندی‌های موجود در کشور در قالب شبکه همکاران اعم از صنایع، دانشگاه‌های کشور و شرکت‌های دانش‌بنیان حاصل شده است.

همه اینها بخشی بسیار کوچک از موفقیت‌های فرزندان ملت است که تلاش شد به صورت موجز اشاره شود.

امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی