این روش‌ها بدترین راه‌های مقابله با اضطراب است

احساس می‌کنید قلبتان از جایش کنده می‌شود و گره‌ای در گلویتان ایجاد شده که نفس کشیدن را برایتان سخت می‌کند؟ بعید نیست که حال ناخوشایندی که متخصصان قلب هم از پس خوب کردنش برنمی‌آیند، ناشی از اضطرابی باشد که به جانتان افتاده.

این روش‌ها بدترین راه‌های مقابله با اضطراب است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، محققان می‌گویند اضطراب یک ویروس واگیردار است و راحت‌تر از آنچه فکرش را می‌کنید، می‌تواند راهش را به زندگی‌تان باز کند؛ اما همین پژوهشگران معتقدند گرچه اضطراب جزء جدانشدنی‌ای از زندگی این‌روزهاست، اما خود شما هم با برخی اشتباه‌ها، به‌شدت گرفتنش کمک می‌کنید، پس پیش از آنکه در جعبه‌ی داروها راهی برای کم کردن اضطرابتان جست‌وجو کنید، مطمئن شوید که این کارها را در زمان مواجهه با استرس انجام نمی‌دهید.

خوابیدن

استرس کلافه‌تان کرده؟ از جایتان بلند شوید، خاک گلدان‌ها را بیرون بریزید و مشغول عوض کردن خاکشان شوید یا حتی سراغ کلاف کاموایی که در کمد دارید بروید و بافتن یک پلیور را شروع کنید. اگر می‌خواهید از استرس خلاص شوید، باید راهی برای گرم کردن سرتان پیدا کنید اما هرگز وقتی کلافه و مضطرب هستید، به بالش و تختتان پناه نبرید.

محققان می‌گویند وقتی با این حال خراب می‌خوابید، خسته‌تر و مضطرب‌تر از قبل از خواب بیدار می‌شوید. از نظر آن‌ها پرونده‌ی اضطرابی که به جانتان افتاده با خوابیدن بسته نمی‌شود؛ پس دور این راه‌حل را خط بکشید و به‌جایش کمی دوچرخه‌سواری کنید یا بدوید تا هورمون‌های شادی‌آور و ضد اضطراب در مغزتان آزاد شوند. هرچه بیشتر از بدنتان کار بکشید مغزتان به شما احساس خوب بیشتری را تزریق می‌کند.

اسکارلت بودن

«اسکارلت اوهارا» نقش اول داستان «بربادرفته» را یادتان هست؟ شعار همیشگی اسکارلت «فردا بهش فکر می‌کنم!» بود. هر وقت او با مشکلی که زندگی‌اش را به هم می‌ریخت، روبه‌رو می‌شد و اضطراب کلافه‌اش می‌کرد، برای چند ساعت پرونده‌ی آن مشکل را در ذهنش می‌بست و می‌گفت که بعداً فکری به حالش می‌کند.

گرچه در داستان بربادرفته روش اسکارلت نتیجه‌بخش بوده است اما محققان می‌گویند رها کردن ماجرا نمی‌تواند شما را از استرس رها کند. از نظر پژوهشگران اجتناب از بحرانی که زندگی‌تان را احاطه کرده، باعث بیرون رفتن مشکل از ذهنتان نمی‌شود و حتی به بیشتر شدن استرس شما منجر می‌شود.

اگر در حال حاضر توان انجام دادن کاری را که مستقیماً روی اضطرابتان تأثیر بگذارد، ندارید، لااقل یک دوش آب‌خنک بگیرید تا حالتان بهتر شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که حمام کردن با آب سرد می‌تواند اضطراب را کاهش دهد. وقتی استرس‌تان را کنترل کنید توان مغزتان برای تمرکز کردن و پیدا کردن راه‌خل‌های بهتر، بالا می‌رود و آسان‌تر از آنچه‌ که فکر می‌کنید از مخمصه‌ای که گرفتارش شده‌اید بیرون می‌آیید.

سناریو چیدن

اگر به‌جای اینکه بلند شوید و کاری برای کم کردن استرستان بکنید، فقط روی مبل می‌نشینید و در ذهنتان برنامه می‌ریزید، نباید انتظار بهتر شدن حالتان را داشته باشید. برخی معتقدند انجام دادن یک کار حتی اگر اشتباه باشد، بهتر از هیچ کاری نکردن است. انگار این نظریه در مورد روزهای پراسترس زندگی شما هم صدق می‌کند.

در این روزها به‌ جای اینکه دست روی دست بگذارید و فقط افکار منفی را در ذهنتان بچرخانید، باید از جایتان بلند شوید و کاری برای خودتان و ذهن پریشانتان بکنید. یک نکته را هم به خاطر بسپارید؛ محققان می‌گویند اگر استرس شما را ناتوان کرده و به خاطر همین موضوع برنامه‌های رایج زندگی‌تان را بر هم زده‌اید، به‌زودی حالتان بدتر از قبل می‌شود. با توجه به بررسی‌های انجام‌شده، وفادار ماندن به عادت‌های زندگی و کارهایی که انجام دادن هرروزه‌شان به زندگی‌تان نظم و آرامش می‌دهد، در کاهش اضطراب مؤثر است. بیدار شدن در ساعت مقرر، غذا خوردن در زمان همیشگی یا حتی ورزش کردن در ساعت معمول، از جمله کارهایی است که می‌تواند حالتان را بهتر کند.

وارد کردن استرس تازه

وقتی استرس کلافه‌تان می‌کند، می‌توانید با پرداختن به کارهایی که دوست دارید، حالتان را بهتر کنید! اما مراقب باشید نیازتان به توجه کردن به خودتان، به قیمت وارد شدن استرس تازه‌ای به زندگی شما منجر نشود.

اگر برای خالی شدن از استرس، جیب‌هایتان را خالی کرده و خرید می‌کنید، بعید نیست که خیلی زود اضطراب بی‌پولی هم به مشکلاتتان اضافه شود یا اگر وقتی اضطراب امتحان سراغتان آمده، ساعت‌ها با یک دوست گپ می‌زنید، شک نکنید که بعد از قطع کردن تلفن اضطراب از دست دادن زمان مفیدِ درس خواندن هم به مشکلاتتان اضافه خواهد شد. یکی دیگر از اقدام‌های رایج در زمان درگیر شدن با اضطراب، پناه بردن به یخچال خانه است.

اگر شما هم از کسانی هستید که اضطرابشان را با خوردن هله‌هوله‌های محبوبشان کم می‌کنند، باید بدانید که آینده‌ی خوبی در انتظارتان نیست.

خیلی زود اضطراب تنگ شدن لباس‌ها و اضافه شدن وزن هم به مشکلاتتان اضافه می‌شود و به‌ جای آنکه حالتان بهتر شود، شرایط بدتری را تجربه می‌کنید. پس تا کارتان به آنجا نرسیده راهی برای برطرف کردن استرس‌تان پیدا کنید و با چنین جایگزین موقتی تنها به تسکین مشکل اکتفا نکنید.

خروس‌جنگی شدن

حالا که اضطراب همه‌ی ذهن و بدنتان را درگیر کرده، احتمالاً دلتان می‌خواهد با کسی که اولین استرس تازه را به شما وارد می‌کند، بجنگید و حرصتان را روی او خالی کنید؛ اما محققان می‌گویند این کار یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی است که می‌توانید انجام دهید. از نظر آن‌ها اگر به‌جای جنگیدن با زمین و زمان، راه «قدرشناس» بودن را در پیش بگیرید، حالتان به‌مراتب بهتر می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قدردانی کردن از دیگران و شکرگزاری، به کم شدن اضطراب کمک قابل‌توجهی می‌کند.

باتوجه به یافته‌های پژوهشگران خالی‌کردن اضطرابتان با داد و فریاد یا مقصر جلوه دادن دیگران گره‌ای از مشکلتان باز نمی‌کند. به جای آنکه به جان آدم‌هایی که رفتارشان دلیل اصلی مضطرب‌شدن شما نبوده بیفتید، از آدم‌ها به خاطر خوبی‌هایی که به شما کرده‌اند قدردانی کنید و پل‌های پشت‌سرتان را با بدخلقی خراب نکنید.

استرس شما را زشت می‌کند

محققان بارها و بارها ثابت کرده‌اند که استرس می‌تواند مثل بیماری‌های عفونی واگیردار باشد. آن‌ها می‌گویند استرس از یک فردبه‌فرد دیگر سرایت پیدا می‌کند، از یک همکار به همکار دیگر منتقل می‌شود و با وارد شدن فرد به خانه‌اش به اعضای خانواده هم منتقل می‌شود. اثر سرایت استرس حاکی از این است که اضطراب مانند یک ویروس می‌تواند بر نورون‌های مغز ما تأثیر بگذارد. هافینگتون پست(The Huffington Post)نوشته است که از هر شش مرگ، پنج نفر به خاطر عاملی که در اثر استرس ایجاد شده، جان می‌دهند. محققان در عین اثبات واگیردار بودن استرس، ثابت کرده‌اند که بسیاری از مشکلاتی که گریبان سلامت شما را می‌گیرد، به خاطر همین استرس سراغتان می‌آید. مشکلاتی که در ادامه به برخی‌ از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

جذابیتتان از دست می‌رود

حتی اگر هزار و یک ویژگی مثبت داشته باشید، با غرق شدن در استرس، جذابیتتان از دست می‌رود و آدم‌ها از شما فراری می‌شوند.

محققان می‌گویند ترشح بیش‌ازاندازه کورتیزول و دیگر هورمون‌های استرس در بدن، جذابیت را کم می‌کند و میل آدم‌ها به‌وقت گذراندن با شما را پایین می‌آورد. سایک‌سنترال (Psych Central) نوشته است که مهم نیست این استرس به خاطر مشکلات خانوادگی ایجاد شده باشد یا اینکه بی‌پولی، مشکلات شغلی و دیگر مسائل در ایجاد آن نقش داشته باشند، آنچه مهم است این است که حمله کردن استرس به شما، روی زندگی شخصی و حتی زندگی عاطفی‌تان تأثیر می‌گذارد.

شکمتان بزرگ می‌شود

فقط چهره‌ی شما نیست که به خاطر درگیر استرس شدن، جذابیتش را از دست می‌دهد. هورمون استرس می‌تواند روی دیگر اجزای بدن شما هم تأثیر بگذارد و حتی گاهی تأثیرات منفی ظاهری را ایجاد کند و از زیبایی شما بکاهد.

یکی از این تأثیرها که هم به زیبایی و هم به سلامت قلب شما می‌تواند صدمه بزند، اضافه شدن چربی‌های دور شکم و پهلوی شماست. به نوشته ساینس‌دیلی(ScienceDaily)، محققان می‌گویند استرس مزمن و شدید می‌تواند شما را به چاقی شکمی دچار کند و گذشته از به هم ریختن تناسب‌اندامتان، به‌سلامت قلب و عروقتان هم به خاطر ایجاد شکمی بزرگ، آسیب بزند. به گفته‌ی محققان چاقی شکمی در ابتلا به بیماری‌های قلبی نقش دارد.

آسم می‌گیرید

خطر ابتلا به زوال عقل، مرگ در اثر سکته‌ی قلبی و مغزی یا ابتلا به بیماری‌های مزمنی مثل دیابت، تنها بخشی از مشکلاتی است که به خاطر اضطراب می‌تواند شما را گرفتار خود کند. استرس بر سیستم ایمنی بدن تأثیر منفی می‌گذارد، کلسترول خوب را کاهش و کلسترول بد را افزایش می‌دهد، فشارخون را بالا می‌برد و حتماً شما هم شنیده‌اید که آمار مبتلایان آسم و آلرژی هرروز بالاتر می‌رود؛ اما تصور نکنید که آلودگی هوا و هجوم ریزگردها تنها دلیل بالا رفتن چنین آماری است.

به نوشته تلگراف(The Telegraph)، محققان دریافته‌اند که استرس مداوم می‌تواند روی مجراهای تنفسی شما هم تأثیر بگذارد و احتمال دچار شدنتان به آسم را بیشتر کند. در بررسی‌های دیگری محققان دریافته‌اند که وقتی همسرتان از شما پشتیبانی می‌کند، به ‌جای هورمون «کورتیزول» (Cortisol)، که استرس را بیشتر می‌کند، در بدنتان هورمون شادی‌آور «اکسی‌توسین» (Oxytocin)، ترشح می‌شود. از نظر محققان اگر ازدواج نکرده‌اید هم می‌توانید این حمایت را از مادر، دوست و دیگر عزیزانتان دریافت کنید تا زودتر سطح استرستان پایین بیاید و مغزتان بتواند روی جنبه‌های مثبت و شیرین زندگی تمرکز کند.