بارسلون روابط با اسرائیل را تعلیق کرد

بارسلون روابط با اسرائیل را تعلیق کرد

بارسلون روابط با اسرائیل را تعلیق کرد

همزمان با تشدید تنش‌ها بین اسپانیا و رژیم صهیونیستی، شورای شهر بارسلون روز جمعه (دیروز) با قطع روابط با این رژیم تا رسیدن به آتش‌بس نهایی در غزه و مراعات قطعنامه‌های بین‌المللی موافقت کرد.

به گزارش بازار، مقام‌های دومین شهر پرجمعیت اسپانیا در اعتراض به مواضع رژیم صهیونیستی روابط با این رژیم را به آتش بس دائمی در غزه منوط کردند.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، شورای شهر بارسلون روز جمعه اعلامیه‌ای را تصویب کرد که در آن روابط با اسرائیل تا زمانی که آتش بس دائمی در غزه برقرار شود و تل‌آویو به حقوق اساسی مردم فلسطین احترام بگذارد، تعلیق می‌کند.

این رسانه دولتی ترکیه‌ای اعلام کرد که این اولین بار نیست که بارسلون روابط خود با اسرائیل را قطع می‌کند.

فوریه ۲۰۲۳ «آدا کولائو» شهردار وقت بارسلون روابط این شهر با اسرائیل و همچنین توافق خواهرخواندگی با تل‌آویو را تعلیق کرد اما در ماه سپتامبر، بعد از شکست در انتخابات از «جائومه کولبونی» از حزب سوسیالیست، شهردار جدید روابط با رژیم صهیونیستی و تل‌آویو را احیا کرد.

اعلامیه مصوب شورای شهر بارسلون را حزب وابسته به شهردار سابق این شهر پیشنهاد داد و اعضای دیگر احزاب در شورا هم با آن موافقت کردند.

اقدام حمایتی شهرداری بارسلون از فلسطینیان در شرایطی انجام شده که روابط اسپانیا با رژیم صهیونیستی در نتیجه جنگ غزه پر تنش شده است.

به دنبال سفر اخیر «پدرو سانچز» نخست‌وزیر اسپانیا و «الکساندر دی کرو» نخست‌وزیر بلژیک به فلسطین اشغالی و مصر، این دو مقام ارشد غربی اقدامات رژیم صهیونیستی را محکوم کردند.

نخست‌وزیر اسپانیا در سفر به مصر اعلام کرد که به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین را جزء اولویت‌های دولت خود قرار خواهد داد و اگر اتحادیه اروپا فلسطین را به رسمیت نشناسد، ممکن است کشور اسپانیا خود در زمینه اقدام کند.

در بیانیه مصوب شورای شهر بارسلون، آنها «حماس و اسرائیل» را به خاطر حملات به «غیرنظامیان» محکوم کردند. شورای شهر بارسلون همچنین هرگونه مجازات دسته جمعی، جابجایی اجباری، تخریب سیستماتیک منازل و زیرساخت‌های مدنی و قطع ارسال انرژی، آب، غذا و تجهیزات پزشکی به غزه را محکوم کرد.

به گفته شورای دومین شهر پرجمعیت اسپانیا، «اشغال و استعمار سرزمین‌های فلسطینی» و «نفی حقوق مردم»، موانع اصلی ایجاد صلح در منطقه است.