بارش فرانرمال در هیرمند و هامون با ورود ال‌نینو

  • lira card

مقام مسئول سازمان هواشناسی با اشاره به اثرات مثبت ال نینو بر منابع آبی مشترک در مرزهای شرقی، گفت: در پاییز حوضه‌های آبریز هیرمند و هامون افغانستان پربارش خواهند بود.

بارش فرانرمال در هیرمند و هامون با ورود ال‌نینو

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم،احد وظیفه رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی اظهار کرد: با ادامه رشد ناهنجاری ال نینو و تغییرات در سایر شاخص‌های دورپیوندی، آخرین خروجی مدل‌های پیش بینی فصلی هواشناسی نشان می‌دهد در پاییز امسال بارش تجمعی در حوضه‌های آبریز هیرمند و هامون در افغانستان با احتمال زیاد در حد نرمال تا بیش از نرمال خواهد بود.

وی افزود:‌ بر اساس این مدل‌ها با احتمال ۴۰ تا ۶۰ درصد تقریبا کل مساحت افغانستان در ماه‌های نوامبر و دسامبر و ژانویه بارش‌های نرمال تا فرا نرمال خواهد داشت و در ماه نوامبر با احتمال ۵۰ تا ۷۰ درصد در حد نرمال تا بیش از نرمال برآورد می‌شود.

وی ادامه داد: به طور کلی برآیند خروجی مدل‌های پیش بینی فصلی نشان می‌دهد که حوضه‌های آبریز رودخانه هیرمند و تالاب هامون در چند ماهه نخست سال آبی جدید، با احتمال ۴۰ تا ۷۰ درصد بارش تجمعی در حد نرمال تا بیشتر از نرمال خواهند داشت.

وی یادآور شد: با عدم ورود آب از افغانستان و رخداد خشکسالی طولانی مدت بسیار شدید و استثنایی در حوضه هامون، بستر دریاچه کاملا خشک شده و در حال حاضر کانون خیزش گردوخاک شرق کشور است.

پیشنهاد فر نیوز
مقام آمریکایی با بن زاید دیدار کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *