بازار ملتهب مسکن برای مستاجرها / قیمت مسکن در ارزانترین منطقه تهران + جدول

با توجه به انتشار میانگین قیمت مسکن توسط مرکز آمار ایران و رکود بازار مسکن، قیمت مسکن در برخی مناطق تهران همچنان بالا است و فروشندگان راضی به کاهش قیمت نیستند. فقط در مواردی که فروشندگان املاک نیاز فوری به پول دارند، قراردادی شکل گرفته و بر روی قیمت هر مترمربع، تخفیفی را اعمال می‌کنند.

کف اجاره‌‌‌بهای هر مترمربع مسکن در ارزان‌‌‌ترین مناطق شهر تهران به محدوده ۴.۵ تا ۵ میلیون تومانی رسید. تازه‌‌‌ترین تحقیقات میدانی از فایل‌‌‌های عرضه‌شده به بازار اجاره منطقه ۱۸ شهر تهران که بر اساس آمارهای رسمی ارزان‌‌‌ترین منطقه بازار مسکن پایتخت است نشان می‌دهد هم‌‌‌اکنون برای اجاره مسکن در این منطقه حداقل به بودجه ۴.۵ تا ۵ میلیون تومانی رهن کامل به ازای هر مترمربع مسکن نیاز است. به این ترتیب، برای اجاره یک واحد مسکونی ۶۰ مترمربعی در این منطقه، متقاضیان، باید دست‌‌‌کم مبلغی حول و حوش ۲۷۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان برای رهن کامل در اختیار داشته باشند.

به این ترتیب، اجاره‌‌‌بهای کل ماهانه هر مترمربع مسکن در این منطقه به طور متوسط حداقل حول و حوش ۱۵۰‌ هزار تومان است. این میزان به طور متوسط معادل نصف میانگین اجاره‌‌‌بهای مسکن در مناطق مصرفی نیمه شمالی شهر تهران مانند منطقه ۵ است. میانگین مبلغ رهن کامل هر مترمربع مسکن در منطقه ۴ و ۵ شهر تهران درحال‌حاضر حدود ۱۰ میلیون تومان است که با محاسبه کل اجاره‌‌‌بها به صورت اجاره ماهانه، این میزان مترمربعی حدود ۳۰۰‌ هزار تومان برآورده می‌شود.

فعالان بازار اجاره مسکن شهر تهران می‌‌‌گویند: در حالی که انتظار می‌‌‌رفت با شروع پاییز شرایط برای مستاجرها در این بازار بهتر شود اما، شرایط این بازار همچنان برای مستاجرها ملتهب است و این التهاب در بازار مناطق جنوبی بیشتر احساس می‌شود. اگرچه سطح اجاره‌‌‌بها در مناطق جنوبی نسبت به محله‌‌‌های بالاتر مناسب‌‌‌تر است اما به دلیل کمتر بودن سطح درآمد خانوارهای مستاجر ساکن در این محله‌‌‌ها، همواره آسیب‌‌‌پذیری آنها از تورم اجاره بیشتر است. در جدول زیر تازه‌‌‌ترین فایل‌‌‌هایی که روز گذشته به بازار اجاره مسکن شهر تهران عرضه شد، آمده است.

قیمت-مسکن