بازار نفت در ۲۰۲۴ مازاد عرضه خواهد داشت

بازار نفت در ۲۰۲۴ مازاد عرضه خواهد داشت

آژانس بین‌المللی انرژی:
بازار نفت در ۲۰۲۴ مازاد عرضه خواهد داشت

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد که حتی اگر اعضای اوپک‌پلاس توافق کنونی کاهش عرضه و کاهش‌های داوطلبانه را تمدید کنند بازار در سال ۲۰۲۴ با مازاد عرضه روبه‌رو خواهد بود.

به گزارش بازار، توریل بوسونی، رئیس بخش بازار و صنعت نفت آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) روز سه‌شنبه (۳۰ آبان‌ماه) در حاشیه کنفرانسی در اسلو گفت: حتی اگر تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) کاهش عرضه خود را تا سال آینده میلادی تمدید کنند، بازارهای جهانی نفت خام در سال ۲۰۲۴ میلادی شاهد مازاد عرضه جزئی خواهد بود.

وی افزود: با این حال، بازار نفت اکنون با کمبود عرضه روبه‌روست و ذخیره‌سازی‌های با سرعتی بالا روندی کاهشی دارند.

رئیس بخش بازار و صنعت نفت آژانس بین‌المللی انرژی ادامه داد: ذخیره‌سازی‌های جهانی نفت خام در سطوح پایینی قرار دارند، به این معنا که در صورت وقوع غافلگیری در سمت تقاضا یا عرضه، در معرض خطر افزایش نوسان‌های قرار می‌گیرید.

سه منبع اوپک پلاس پس از کاهش ۱۶ درصدی قیمت‌ها از اواخر ماه سپتامبر به رویترز گفتند که اوپک‌پلاس قرار است در نشست وزارتی اعضای این ائتلاف در اواخر ماه جاری میلادی کاهش بیشتری در عرضه نفت ایجاد کند یا خیر.

قیمت نفت از نزدیک به ۹۸ دلار در سپتامبر ۲۰۲۳ ناگهان به حدود ۸۲ دلار برای هر بشکه رسید و اکنون با اعلام خبر به تعویق افتادن نشست وزارت ایوپک‌پلاس بیش از سه دلار دیگر هم کاهش یفت.

با وجود اعلام خبر تداوم کاهش عرضه داوطبانه روسیه و عربستان و توافق کنونی اوپک‌پلاس و تنش‌ها در خاورمیانه، نگرانی درباره تقاضا و مازاد احتمالی در سال آینده میلادی، قیمت‌های نفت خام تحت فشار قرار گرفته است.

اعضای اوپک‌پلاس در مجموعه اقدام‌هایی که از اواخر سال ۲۰۲۲ میلادی آغاز شد، متعهد شده‌اند در مجموع روزانه ۵ میلیون و ۱۶۰ هزار بشکه یا حدود ۵ درصد از تقاضای روزانه جهانی از تولید خود بکاهند.

عربستان ابتدا در ماه ژوئیه کاهش داوطلبانه را به‌عنوان اقدامی اضافه به توافق گسترده محدود کردن عرضه که نخستین بار ازسوی برخی اعضای اوپک‌پلاس در آوریل توافق شد، انجام داد.

عربستان سعودی و روسیه اعلام کرده‌اند که کاهش عرضه داوطلبانه خود (در مجموع روزانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه) را تا پایان سال جاری میلادی ادامه می‌دهند.

کاهش عرضه ۲۰ عضو اوپک‌پلاس در قالب بیانیه همکاری ۳ میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه در روز است و باقیمانده این رقم به کاهش‌های داوطلبانه مربوط می‌شود.

اوپک‌پلاس در نشست پیشین خود با توافق گسترده متعهد شد تا پایان سال ۳ میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه (معادل ۳.۶ درصد از تقاضای جهانی نفت) از تولید خود بکاهد که از این مقدار یک میلیون و ۶۶۰ هزار بشکه آن داوطلبانه و ۲ میلیون بشکه آن مصوب است، در عین حال اعضای این ائتلاف به‌منظور بهبود قیمت‌های جهانی نفت خام، در نشست سی‌وپنجم در وین تصمیم گرفتند این ارقام تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی ادامه یابد و برای کل سال ۲۰۲۴ افزون بر این مقدار یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه دیگر هم تولید کشورهای عضو این ائتلاف کاهش یابد و مجموع تولیدشان به ۴۰ میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه در روز برسد.

نشست‌های اوپک و اوپک‌پلاس از ۲۵ و ۲۶ نوامبر (چهارم و پنجم آذرماه) به ۳۰ نوامبر (نهم آذرماه) موکول شد و این خبر سبب افت بیش از ۳ دلاری قیمت نفت در معاملات بازارهای جهانی شد.

دبیرخانه اوپک بدون اشاره به دلیل و جزئیات این خبر را اعلام کرد، قیمت نفت خام برنت پس از اعلام این خبر تا این لحظه با سه دلار و ۴۲ سنت کاهش به ۷۹ دلار و سه سنت برای هر بشکه رسیده است و نفت خام شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا با ۳ دلار و ۲۹ سنت ۷۴ دلار و ۴۸ سنت برای هر بشکه معامله می‌شود.