بازگشت همه طرف‌ها به توافق دور از دسترس نیست/ با آژانس در مسیر درست همکاری قرار داریم

در گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی، طرفین درخصوص برخی موضوعات مورد علاقه از جمله بحران نیجر، جنگ اوکراین، روابط ایران و اتحادیه اروپا و نیز رفع تحریم‌ها به بحث و تبادل نظر پرداختند.

به گزارش ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در این تماس ضمن اشاره به آخرین وضعیت مناسبات منطقه ای جمهوری اسلامی ایران، تحولات حاکم بر مناسبات منطقه ای را مثبت و رو به جلو ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به اظهارات بورل تاکید کرد: تحولات اخیر در آزادسازی منابع مالی ایران را مثبت ارزیابی می کنیم و در درصورت اراده جدی طرف‌های مقابل، بازگشت همه طرف‌ها به توافق و تعهداتشان دور از دسترس نیست.

امیرعبداللهیان در ادامه، به تعامل کشورمان و آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرده و در این خصوص تصریح کرد: اکنون دو طرف در مسیر درست همکاری قرار داریم.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از رویکرد غیرسازنده اتحادیه اروپا در تداوم سیاست ناکارآمد تحریم خاطرنشان ساخت: تحریم اقدامی غیردوستانه در روابط جمهوری اسلامی ایران و اروپاست. بدانید تداوم این وضعیت به نفع اروپا نیست‌.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز نگرانی از بحران جاری در نیجر گفت: ما به دقت تحولات این کشور را دنبال کرده و بر اهمیت حاکمیت قانون در نیجر و طبعا پرهیز از هرگونه مداخله نظامی تاکید داریم. با این حال تحریم نیجر را عامل تشدید مشکلات مردم ارزیابی می کنیم.

امیرعبداللهیان در مورد تحولات اوکراین نیز اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در مواضع سیاست خارجی خود با هیچ طرفی تعارف ندارد و همچنانکه با صراحت اعلام کرده، از فلسطین حمایت می کند، به همان صراحت نیز اعلام می نماید که راه کار در اوکراین سیاسی است و اتهام بکارگیری پهپاد ایرانی علیه اوکراین کاملا بی اساس است. اوکراین هم تاکنون هیچ سند موثقی برای این ادعا به ما ارائه نکرده است.

انتهای پیام