باغات پسته در کرمانشاه توسعه پیدا می‌کند

  • افران
باغات پسته در کرمانشاه توسعه پیدا می‌کند

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به شرایط مناسب استان برای کاشت پسته گفت: توسعه باغات پسته را در برنامه داریم.

به گزارش خبرگزاری ایمنا از کرمانشاه، رحمان فیض‌قربانی امروز _ سه‌شنبه بیست و نهم خرداد _ در جمع خبرنگاران با بیان اینکه توسعه باغات پسته جزو برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان قرار دارد، اظهار کرد: توسعه باغات پسته به دو دلیل در استان کرمانشاه به صورت جدی دنبال می‌شود که اولین و مهمترین دلیل آن پایین بودن نیاز آبی باغات پسته است و توسعه باغات پسته به عنوان یکی از کشت‌های با نیاز آبی کم در اولویت استان قرار دارد.

وی افزود: دلیل دومی که توسعه باغات پسته در استان را دنبال می‌کنیم، ارزش افزوده و درآمدزایی بالای این محصول است که می‌توان از قبل صادرات این محصول به خارج از کشور و به ویژه عراق برای کشاورزان درآمد خوبی به وجود آورد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به شرایط مساعد استان کرمانشاه برای کشت پسته، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی شده است امسال ۱۰۰ هکتار به باغات پسته استان اضافه شود، ضمن اینکه در کنار توسعه باغات کار پیوندک زدن باغات پسته‌ای که سال گذشته در استان کشت شده را هم انجام خواهیم داد.

فیض قربانی ادامه داد: مشکل اصلی پیش‌روی توسعه باغات پسته در استان به سخت بودن پیوند زدن باغات پسته مربوط می‌شود که از سال گذشته تلاش کردیم با ورود به این حوزه مشکلات باغداران را مرتفع کنیم و در این راستا سال گذشته ۶۰ هزار قطعه پیوندک را در باغات پسته استان انجام دادیم و بنا داریم امسال هم کار پیوندک زدن باغات پسته را به میزان سال گذشته در باغات پسته استان داشته باشیم.

وی اضافه کرد: بیش از ۹۰ درصد باروری باغات پسته منوط به زدن پیوندک در سال دوم کشت باغات پسته است و کشاورزان استان که در این زمینه تخصص کافی ندارند، گاهاً با چالش‌هایی مواجه می‌شدند که تلاش کردیم با ورود در این حوزه مشکلات آن‌ها را رفع کنیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی کرمانشاه ارقام پسته کشت شده در استان را شامل انواع «اکبری»، «کله قوچی» و «احمد آقایی» عنوان و اضافه کرد: ارقام پسته کشت شده در باغات استان جزو ارقام با بازارپسندی بالا است.

فیض قربانی با بیان اینکه در تمام شهرستان‌های استان به جز شهرستان‌های گرمسیری استان امکان کاشت پسته وجود دارد، تاکید کرد: سطح فعلی باغات پسته در استان کرمانشاه ۲۵۰ هکتار است و پیش‌بینی می‌شود امسال ۲۵۰ تن پسته در باغات استان تولید شود.

کد خبر 764278

  • خودرو بر هشترود
  • خرید پمپ حلزونی