بالاترین و پایینترین سطح بهداشت دندان جهانی؛ آماری غافلگیر کننده

بالاترین و پایینترین سطح بهداشت دندان جهانی؛ آماری غافلگیر کننده

تحت تاثیر عواملی مانند نابرابری درآمد، شرایط جغرافیایی و دسترسی محدود به مراقبت‌ها و خدمات بهداشتی، شرایط مختلفی برای داشتن سلامت دهان و دندان ضعیف یا بسیار خوب وجود دارد.

در این مطلب فهرستی از کشورهایی که بدترین و بهترین سلامت دهان و دندان را در سرتاسر جهان دارند، گردآوری کرده‌ایم. نتایج این فهرست با حضور کشورهایی از تمام قاره‌ها، شما را شگفت زده خواهد کرد. پس مطالعه آن را از دست ندهید.

10 کشوری که بالاترین سطح بهداشت دهان و دندان را دارند!

2

کشورهایی که رتبه‌های برتر بهداشت دهان و دندان را به خود اختصاص داده‌اند، شهروندان آنها تمیزترین و بهترین دندان های جهان را دارند. مردم در این کشورها با پرداخت هزینه های از قبیل هزینه جرم گیری دندان، از ایجاد پوسیدگی های دندانی و سایر مشکلات جلوگیری می‌کنند.

فهرست زیر بر اساس امتیازات هر کشور مربوط به شاخص DMFT (مهمترین شاخص پوسیدگی دندان) است. DMFT قابل اعتمادترین و پذیرفته شده‌ترین شاخص برای ارزیابی وضعیت سلامت دهان و دندان کل جمعیت جهان است:

1. دانمارک

دانمارک با امتیاز چشمگیر 0.4 در رتبه اول قرار دارد. این امتیاز نشان می‌دهد که از بین تمام افرادی که مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته‌اند، به طور میانگین ​​کمتر از یک دندان هر شهروند مشکل داشته و یا نیاز به درمان داشت.

2. آلمان

بر اساس امتیاز فوق العاده پایین 0.5 در شاخص DMFT، آلمان در رتبه دوم لیست قرار دارد. مردم این کشور از مراقبت‌های بهداشتی دندانی عالی برخوردار هستند و به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت زیادی می‌دهند.

3. فنلاند

فنلاند با امتیاز 0.7 به لطف خدمات دندانپزشکی باکیفیت موجود در سراسر کشور، جایگاه سوم این فهرست را به خود اختصاص داده است.

4. سوئد

سوئد با امتیاز DMFT 0.8 جایگاهی را در بین پنج رتبه برتر کسب کرده است. شهروندان آن تمیزترین، سفیدترین و مرتب‌ترین دندان‌های دنیا را دارند.

5. انگلستان

بریتانیا امتیاز DMFT یکسانی را با سوئد دارد و در پنج رتبه برتر قرار دارد.

6. سوئیس

جای تعجب نیست که سوئیس به لطف خدمات پیشرفته پزشکی و دندانپزشکی خود امتیاز بالایی کسب کند. امتیاز DMFT آن 0.9 بود، به این معنی که میانگین شهروندی که در نظرسنجی DMFT شرکت کرده بود، کمتر از یک دندان مشکل داشت.

7. کانادا

کانادا با امتیاز عالی 1.0 در جایگاه هفتم قرار دارد. در زمینه مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندانی خود بالاتر از ایالات متحده قرار دارد. این کشور نه تنها نمره DMFT خوبی دریافت کرد، بلکه مطالعات و گزارش‌هایی نیز وجود دارد که دندان‌های شهروندان کانادا را به عنوان برخی از سفیدترین و مرتب‌ترین دندان‌های جهان نشان می‌دهد.

8. مکزیک

سیستم مراقبت از دندان مکزیک با وجود بودجه محدود آن، در حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان این کشور موثر عمل کرده است. مکزیک دارای امتیاز 1.1 DMFT است.

9. ایالات متحده آمریکا

ممکن است انتظار داشته باشید که ایالات متحده در صدر فهرست قرار گیرد. امتیاز 1.2 آن در مقایسه با سایر کشورهای جهان بسیار عالی است، اما کشورهای دیگری نیز وجود دارند که آمار بهتری را در مورد مراقبت از دهان به دست آورده‌اند.

10. فرانسه

فرانسه امتیاز DMFT 1.2 دارد که نسبتاً خوب است. امتیاز آن در واقع برابر با ایالات متحده بود، اما به دلیل برخی عوامل اضافی، از جمله کاهش بودجه مراقبت‌های بهداشتی، فرانسه در جایگاه پایین‌تری قرار می‌گیرد. در حالی که این کشور به خوبی کشورهای دیگر موجود در این فهرست عمل نمی‌کند، اما همچنان در بین 10 کشور برتر قرار دارد.

5 کشوری که پایین سطح بهداشت دهان و دندان را دارند!

3

در کشورهای موجود در این لیست، بیماری‌های دهان و دندان، شهروندان در سنین مختلفی را تحت تاثیر قرار داده است:

1. فیلیپین

این کشور جزیره‌ای که در بین دریای چین جنوبی و دریای فیلیپین واقع شده است، مدال بدترین و ضعیف‌ترین سطح سلامت دهان و دندان در جهان را دریافت می‌کند! کالج دندانپزشکی فیلیپین اعلام کرد که نزدیک به 90 درصد فیلیپینی‌ها از پوسیدگی دندان رنج می‌برند.

یکی دیگر از یافته‌های حیرت آور این است که تقریباً 100 درصد کودکان بین 3 تا 5 سال دارای حفره و پوسیدگی دندان هستند. برای کشوری که کمتر از نصف مساحت تگزاس است، این ارقام خیره کننده هستند!

2. هند

این شبه قاره با بیش از یک میلیارد نفر در رده دوم این فهرست قرار گرفت. واحد ملی بهداشت دهان و دندان هند گزارش می‌دهد که 95 درصد از کل بزرگسالان به بیماری لثه مبتلا هستند و 50 درصد از شهروندان از مسواک استفاده نمی‌کنند. این برنامه همچنین اشاره کرد که 70 درصد کودکان زیر 15 سال پوسیدگی دندان دارند.

3. استرالیا

مشاهده این کشور در این لیست احتمالا غافلگیر کننده است، اما طبق آمار رتبه 3 را به خود اختصاص داده است. تقریبا نیمی از کودکان 6 ساله دچار پوسیدگی در دندان‌های شیری خود می‌شوند. کودکان بومی و جزیره‌ای تنگه تورس بین سنین 4 تا 15 سال بیشتر در معرض بیماری‌های دندانی هستند.

4. بولیوی

این کشور که در وسط آمریکای جنوبی قرار دارد، بدترین وضعیت سلامت دهان و دندان در منطقه را دارد. کودکان دوازده ساله به طور متوسط ​​چهار دندان پوسیده، از دست رفته یا پر شده دارند. همچنین یک مطالعه نشان می‌دهد که تنها 50 درصد از دانش آموزان مسواک می‌زنند.

5. لهستان

این کشور اروپای شرقی یکی از بالاترین آمار پوسیدگی دندان در جهان را دارد. میانگین چهار دندان پوسیده، از دست رفته یا پر شده برای کودکان زیر 12 سال، تکان دهنده است. این کشور بدترین بهداشت دهان و دندان را در تمام اروپا دارد.

جمع بندی

تأثیر بیماری‌های دهان و دندان بر افراد و جوامع، با وجود درد، اختلال در عملکرد دهان و دندان و کاهش کیفیت زندگی آنها، قابل توجه است.

آیا به بهبود سلامت دهان و دندان خود و به دست آوردن لبخندی زیبا فکر می‌کنید؟

برای اصلاح طرح لبخند، سفید کردن دندان‌ها یا انجام مراقبت‌ها و خدمات بهداشتی دهان و دندان منظم، به وب‌سایت دکتر فاطمه لبافی مراجعه کنید.

در کلینیک دندانپزشکی دکتر فاطمه لبافی وضعیت فعلی دهان و دندان شما ارزیابی می‌شود و توصیه‌هایی برای بهبود سلامت دهان و دندان و زیبایی لبخند شما ارائه خواهد شد.