به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا شهبازی بعد از ظهر امروز در نشست خبری که در سالن جلسات سازمان حمل و نقل مسافر شهر کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: از سال‌های گذشته اقداماتی برای الکترونیکی پرداخت شدن کرایه تاکسی درون شهری کرمانشاه انجام شده بود که هم اکنون نیز چند سرمایه گذار مشتاق به ورود به […]

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا شهبازی بعد از ظهر امروز در نشست خبری که در سالن جلسات سازمان حمل و نقل مسافر شهر کرمانشاه برگزار شد، اظهار کرد: از سال‌های گذشته اقداماتی برای الکترونیکی پرداخت شدن کرایه تاکسی درون شهری کرمانشاه انجام شده بود که هم اکنون نیز چند سرمایه گذار مشتاق به ورود به اجرای این طرح هستند.

وی افزود: در حال حاضر یک سری اقدامات با سازمان سرمایه گذاری و مشارکت‌های مردمی در حال انجام است که در صورت مهیا بودن شرایط، ظرفیت اجرایی کردن کد کیو آر مختص به تاکسی برای پرداخت الکترونیکی کرایه در سال آینده انجام شود.

مدیرعامل سازمان ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری کرمانشاه بیان کرد: این سازمان با ۶ هزار و ۸۹۰ دستگاه تاکسی، ۲ هزار دستگاه خودرو آژانسی و ۲۲۰ دستگاه اتوبوس مشغول خدمات‌رسانی به جمعیت یک میلیون نفری این شهر است.

شهبازی با بیان اینکه اکثر اتوبوس‌های درون شهری کرمانشاه به سن فرسودگی رسیده‌اند، گفت: سن فرسودگی ناوگان اتوبوسرانی ۱۰ سال است، اما عملاً میانگین عمر اتوبوس‌های این سازمان ۱۲ سال رسیده است.

وی ادامه داد: تعداد اتوبوس‌های این سازمان طی سال‌های گذشته ۳۶۰ دستگاه بود، اما هم اکنون این تعداد به ۲۲۰ دستگاه رسیده و در حال حاضر بین ۹۰ تا ۱۰۰ دستگاه به صورت روزانه در سطح شهر کرمانشاه مشغول جابجایی همشهریان هستند.

شهبازی سن فرسودگی تاکسی‌ها را ۹.۴ سال اعلام و تصریح کرد: به تدریج در حال نوسازی ناوگان تاکسیرانی هستیم و هم اکنون ۱۱۵ دستگاه تاکسی نوسازی شده است.

افزایش کرایه تاکسی‌های درون شهری از اوایل سال آینده

وی از افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی درون شهری از اوایل سال آینده خبر داد و گفت: این افزایش بر اساس قیمت‌های کارشناسی شده به شهردار کرمانشاه اعلام شده و شهردار نیز این نرخ نامه را برای تأیید به شورای اسلامی شهر کرمانشاه ارسال کرده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
آغاز طرح ویژه‌ی نظارت بر مراکز تهیه و توزیع موادغذایی

مدیرعامل سازمان حمل و نقل مسافر شهر کرمانشاه با بیان اینکه در روزهای پایانی سال درخواست سفر در سطح شهر کرمانشاه بسیار بالا رفته است، تاکید کرد: اتوبوس‌های درون شهری بعد از هر سرویس به دلیل رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ضد عفونی می‌شوند.

وی بر بحث حفظ سلامت خانواده بزرگ ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری کرمانشاه تاکید کرد و گفت: انجام آزمایشات غربالگری و تست کرونا از رانندگان این ناوگان به صورت ماهیانه گرفته می‌شود که تاکنون ۲۱ راننده تاکسی و هفت راننده اتوبوس مبتلا به بیماری کرونا شده‌اند.

شهبازی ادامه داد: خوشبختانه تا کنون مورد فوتی ناشی از این بیماری در بین راندگان به سازمان حمل و نقل و مسافرت شهر کرمانشاه دلیل اقدامات پیشگیرانه وجود نداشته است.

وی به اقدامات این سازمان از زمان شیوع ویروس کرونا تا کنون اشاره کرد و افزود: ارسال بیش از ۶۷ هزار پیامک برای اطلاع رسانی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، توزیع ماسک قابل شستشو، نانو و چند لایه به تعداد یکصد هزار عدد در هفت مرحله، راه اندازی گیت‌های ضدعفونی ثابت و سیار در سطح شهر، توزیع بیش از ۱۲۵ هزار لیتر محلول ضدعفونی کننده در بین ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری، توزیع ۱۶ هزار عدد تراکت در حوزه فرهنگی و روابط عمومی بین رانندگان و نصب بنرهای اطلاع رسانی در سطح شهر از جمله این اقدامات بوده است.

به گفته شهبازی، سازمان حمل و نقل مسافر شهر کرمانشاه برای کمک به معیشت رانندگان آسیب دیده از ویروس کرونا اقدام به توزیع ۲۵۰ بسته‌های معیشتی و حمایتی کرده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
سخنگوی باشگاه پرسپولیس: تجربه موفقیت سال‌های اخیر ما می‌تواند نقشه‌راه هر باشگاهی باشد

وی به تسهیلات در نظر گرفته شده دولت در قالب وام برای آسیب دیدگان ناشی از ویروس کرونا اشاره کرد و افزود: مبلغ این تسهیلات حدود ۴۰۰ میلیارد ریال است که تاکنون هشت هزار و ۴۵ نفر از رانندگان حمل و نقل عمومی درون شهری کرمانشاه برای دریافت این تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

وی با اشاره به موضوع بیمه رانندگان ناوگان شهری تصریح کرد: ۵۰ درصد از حق بیمه رانندگان توسط دولت و از محل منابع یارانه‌ها پرداخت می‌شد، اما متأسفانه از سال ۹۳ تاکنون این سهم توسط دولت پرداخت نشده و این مسئله با وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی ناشی از بیماری کرونا، موجب ایجاد دغدغه بزرگی برای رانندگان ناوگان حمل و نقل درون شهری شده است.

شهبازی با بیان اینکه موضوع بیمه رانندگان یک مسئله کشوری است، تاکید کرد: این مسئله یکی از دغدغه‌های اصلی شهرداری کرمانشاه است که به صورت ویژه مکاتباتی با وزیر کشور و سازمان شهرداری‌ها و نیز نمایندگان مردم استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی انجام شده است.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل مسافر شهری کرمانشاه از آغاز طرح برخورد با مسافربرهای شخصی در شهر کرمانشاه خبر داد و گفت: این طرح با دریافت مجوز از سوی مراجع قضائی و با همکاری پلیس راهور استان از یکم اسفند ماه سال جاری در دستور کار قرار گرفته و به طور متوسط روزانه ۱۲ دستگاه خودروی مسافربری شخصی توقیف می‌شود.

وی تاکید کرد: مسافربرهای شخصی علاوه بر اینکه معیشت تاکسی داران را تحت تأثیر قرار می‌دهند، موجب به مخاطره انداختن امنیت روانی شهروندان می‌شوند.

شهبازی با اشاره به در پیش بودن ایام نوروز و برنامه‌های این سازمان طی تعطیلات نوروزی، گفت: هر سال با راه‌اندازی طرح تاکسی گردشگری رایگان در سطح شهر کرمانشاه خدماتی را به گردشگران ارائه می‌داد، اما امسال این طرح در صورت مهیا بودن شرایط و موفقت ستاد کرونا استان اجرا خواهد شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
۴۱ فوتی و ۲۳۹۰ مبتلای جدید کرونا در کشور/۲۸۴۹ نفر در شرایطشدید بیماری