خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: سرانه مصرف شیر در ایران سالیانه در حدود ۸۰ کیلوگرم است و با برنامه ریزی های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه باید این رقم تا ۱۲۰ کیلوگرم یا ۱۶۵ کیلوگرم میانگین سرانه مصرف جهانی برای هر فرد در سال افزایش پیدا کند. این در حالی است که در کشورهای […]

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: سرانه مصرف شیر در ایران سالیانه در حدود ۸۰ کیلوگرم است و با برنامه ریزی های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه باید این رقم تا ۱۲۰ کیلوگرم یا ۱۶۵ کیلوگرم میانگین سرانه مصرف جهانی برای هر فرد در سال افزایش پیدا کند.

این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته جهان سرانه مصرف سالانه شیر برای هر فرد ۲۵۰ تا ۴۰۰ کیلوگرم است و در کشوری مانند هلند سالانه ۵۲۰ کیلوگرم سرانه مصرف شیر و لبنیات برای هر فرد نیز به ثبت رسیده است.

با توجه به اثبات و خواص مصرف شیر، استفاده از این مواد خوراکی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از پوکی استخوان، تقویت دندان و لثه راهکاری برای کاهش هزینه‌های درمان، مصرف شیر به خانواده‌ها توصیه می‌شود.

اما در ایران به دلایلی همچون افزایش لحظه‌ای قیمت محصولات لبنی سرانه مصرف شیر با توجه به شرایط کرونایی فعلی جامعه و نیاز به تقویت سیستم ایمنی بدن، پایین است.

در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت محصولات لبنی و کاهش وزن این محصول خوراکی در بازار کرمانشاه هستیم.

پس از بررسی میدانی خبرنگار مهر در خصوص وزن و قیمت محصولات لبنی در روزهای اخیر و مقایسه با مصوبه کارگروه تنظیم بازار قیمت‌ها، متوجه افزایش قیمت زیرکانه برخی شرکت‌های تولیدی لبنیات شدیم.

برای مثال در مصوبه تنظیم بازار برای شیر نایلونی کم چرب ۹۰۰ گرمی مبلغ پنج هزار و ۴۰۰ تومان در نظر گرفته شده است اما این روزها شیر نایلونی ۸۰۰ گرمی در بازار کرمانشاه با قیمت ۶ هزار تومان به فروش می‌رسد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
زمزمه دعای کمیل با نوای شیخ محمد میرزامحمدی + صوت

در سایر محصولات لبنی مانند ماست نیز این اختلاف قیمت فاحش بین نرخ مصوب و قیمت فروش به وضوح مشخص است، و به همین منظور خبرنگار مهر پیگیری در این خصوص انجام داد.

هیچ‌گونه مصوبه افزایش قیمت جدیدی ابلاغ نشده است

مسعود بیگلری معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت معدن تجارت کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار از تاریخ اول دی ماه سال ۹۹ هیچ گونه افزایش قیمتی در حوزه لبنیات صورت نگرفته و شرکت‌های لبنی باید محصولات خود را بر اساس قیمت مصوب به بازار عرضه کنند.

وی افزود: کارشناسان اداره سازمان صنعت، معدن و تجارت در حال بررسی قیمت‌های ذکر شده با توجه به وزن‌های مشخص شده هستند تا در صورت مشاهده تخلف برخورد قانونی لازم را انجام دهند.

معاون بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت معدن تجارت کرمانشاه تصریح کرد: محصولات لبنی از طریق ستاد تنظیم بازار قیمت گذاری می‌شوند که شرکت‌های لبنی موظفند قیمت‌ها و وزن محصولات را مطابق با جدول مشخص شده در بازار عرضه کنند.

بیگلری خاطرنشان کرد: در صورت اثبات تخلف به شرکت‌های لبنی برای بازگرداندن قیمت محصولات تذکر داده می‌شود و پرونده آنان به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال خواهد شد.

وی بیان کرد: قیمت‌های مصوب ستاد تنظیم بازار در اقلام گوناگون در درگاه www.۱۲۴.ir قابل مشاهده است و مردم می‌توانند گزارش گران فروشی و تخلفات را با تلفن ۱۲۴ در میان بگذارند.

تعزیرات حکومتی تخلفات را پیگیری خواهد کرد

قهرمان شاهی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: وظیفه اصلی تعزیرات حکومتی رسیدگی به پرونده‌های تخلف ارسال شده از سوی بازرسی صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تعطیلی مراکز تعویض پلاک در شهرهای قرمز

وی افزود: تیم‌های تعزیرات حکومتی به علت تعداد کم نفرات فقط در گشت‌های نظارتی مشترک حضور دارند و در صورت ارسال تخلف از سوی مردم به این نهاد موضوع بررسی خواهد شد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کرمانشاه تصریح کرد: در بهمن سال جاری بیش از سه هزار پرونده تخلف رسیدگی و برای پرونده‌ها متناسب با میزان تخلف حکم صادر می‌شود.