به گزارش کردپرس؛ هوشنگ بازوند در جلسه بررسی زیرساخت ها و امکانات شهرستان قصرشیرین برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری که با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده منطقه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و مدیران دستگاه های اجرایی امروز (۱۷دی) در سالن تدبیر برگزار شد؛ اظهار داشت: مشوق های معنی دار و […]

به گزارش کردپرس؛ هوشنگ بازوند در جلسه بررسی زیرساخت ها و امکانات شهرستان قصرشیرین برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری که با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، نماینده منطقه در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و مدیران دستگاه های اجرایی امروز (۱۷دی) در سالن تدبیر برگزار شد؛ اظهار داشت: مشوق های معنی دار و حمایتی دولت در مناطق آزاد می تواند زمینه توسعه و پیشرفت استان را به صورت ویژه فراهم کند.

وی افزود: معافیت های مالیاتی و طرح های حمایتی برای جذب سرمایه گذاری فرصت مناسبی است و بخش خصوصی می تواند در ایجاد زیرساخت ها نیز وارد شود و صرفه جویی مطلوبی نیز برای دولت در بخش تأمین هزینه های زیرساخت ها شکل می گیرد.

مقام ارشد استان در ادامه به دلایل توسعه نیافتگی اقتصادی استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: هشت سال جنگ تحمیلی فرصت توسعه را گرفت و چالش های مهاجرت به سمت مرکز، حاشیه نشینی و نرخ بالای بیکاری را نیز به همراه داشت.

بازوند با بیان اینکه در سال ۹۶ نرخ بالای بیکاری استان و روند صعودی بسیار نگران کننده بود و روزی که به استان آمدیم نگران بحران اجتماعی بودیم اما با تدوین اسناد اشتغال، رونق و جهش تولید، اقتصاد مقاومتی، مطالعات آمایش سرزمینی و تسهیل و جذب سرمایه گذاری خوشبختانه این نرخ امروز به ۱۵.۳ رسیده است، هرچند این نرخ هنوز بالاست اما روند صعودی آن متوقف شده و مسیر کاهش نرخ بیکاری تداوم دارد.

استاندار کرمانشاه در ادامه به بحران های سالهای اخیر استان از جمله سیل و زلزله اشاره داشت و گفت: با همدلی و همراهی مردم و حمایت ویژه دولت از تهدید زلزله به فرمایش مقام معظم رهبری فرصتی و نعمتی ایجاد شد و علاوه بر افزایش تعداد واحدهای مسکونی شاهد مهاجرت معکوس به روستاها بودیم به گونه ای که ۲۴۰۰ واحد به روستاهای مناطق زلزله زده اضافه شد. و میانگین ارتفاع از ۱.۲ به ۳.۴ طبقه رسید.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
سپاه ۱۰ هزار بسته معیشتی بین نیارمندان کرمانشاه توزیعکرد

بازوند ادامه داد: در بحران ها نه تنها اجازه ندادیم نرخ بیکاری افزایش یابد بلکه روند کاهشی نیز تداوم یافت و برای نیروهای جدیدی نیز که وارد بازار کار می شوند نیز تمهیداتی اندیشیده شده است.

 او اظهار کرد: بحران کرونا نیز سبب خسارات بسیار زیادی در حوزه های اقتصادی و اجتماعی شد به گونه ای که کسب و کارها نیز دچار تعطیلی شدند و عملاً مشکلات بیشتر شد که خوشبختانه نتوانست مانع تداوم برنامه های توسعه ای استان شود.

نماینده عالی دولت در استان کرمانشاه، ظرفیت های ویژه شش مرز رسمی استان در حوزه مبادلات تجاری و اقتصادی را یادآور شد و بیان کرد: روزانه بیش از هزار کامیون از مرزها تردد دارند به گونه ای که بیش از ۵۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور فقط از طریق مرز پرویزخان صورت می گیرد و این پویایی در ایام کرونا نیز بود و حتی یک روز هم تعطیل نشد.

وی افزود: قصرشیرین به لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای شرایط ویژه ای برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری است و در صورت تصویب می تواند بخشی از عقب ماندگی ها را جبران کند و نقطه عطفی در پیشرفت و توسعه استان باشد.

استاندار کرمانشاه تأکید کرد: منطقه آزاد تجاری قصرشیرین علاوه بر اینکه ظرفیت بزرگی برای توسعه کرمانشاه است برای کشور نیز فرصتی مطلوب است.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار تن جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
عامل اصلی ناکامی استقلال مقابل نفت مسجدسلیمان مشخص شد

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.

مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود. 

نزدیکی فرهنگ ۲ منطقه مرزی استان های کرمانشاه و سلیمانیه عراق به دلیل همزبان بودن از مهمترین عوامل رونق اقتصادی و تجاری این بازارچه مرزی است.

همچنین پرویزخان اکنون یکی از مرزهای راهبردی و مهم کشورمان است که ۵۴ درصد صادرات غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص داده و نقش کلیدی و حیاتی در جذب بازار این کشور همسایه دارد.

این مرزکه در مسیر راه ابریشم قرار دارد، نزدیکترین راه ارتباطی از طریق عراق و سوریه به طول ۹۰۰ کیلومتر به کشورهای اروپایی است و در زمان کنونی که کشور عراق در زمینه زیرساخت‌ها و اقتصاد وضعیت خوبی ندارد بهترین مسیر برای سرمایه گذاری در این کشور و کردستان عراق است.

روزانه ۸۰۰ تا یک هزار و ۲۰۰ دستگاه کامیون کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان به اقلیم کردستان عراق و همچنین ۵۰۰ دستگاه کامیون کالا از طریق مرز رسمی خسروی به حوزه حکومت مرکزی عراق (بخش مرکزی) صادر می‌شود.

همچنین روزانه به طور میانگین ۶۰۰ دستگاه تانکر سوخت رسان عراقی و ایرانی از مبدا اقلیم کردستان عراق از طریق مرز رسمی پرویزخان به مقصد بنادر جنوبی کشورمان، وارد خاک جمهوری اسلامی ایران می‌شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
افشای یک اتفاق حیرت انگیز درباره یک فوتبالیست قلابی+ببینید