سرویس کرمانشاه _ امید قادری با اشاره به اعتراض ایران به ثبت پرونده جهانی جشن انار توسط کشور آذربایجان، گفت: یگ کارگروه ویژه با حضور صاحب نظران حوزه تاریخ و فرهنگ منطقه برای گردآوری مستندات آیین شکرانه انار در اورامانات تشکیل شده است و به زودی این مستندات به یونسکو ارسال می شود. مدیرکل میراث […]

جشن انار در قالب پرونده ثبت جهانی اورامانات به یونسکو ارائه شد

سرویس کرمانشاه _ امید قادری با اشاره به اعتراض ایران به ثبت پرونده جهانی جشن انار توسط کشور آذربایجان، گفت: یگ کارگروه ویژه با حضور صاحب نظران حوزه تاریخ و فرهنگ منطقه برای گردآوری مستندات آیین شکرانه انار در اورامانات تشکیل شده است و به زودی این مستندات به یونسکو ارسال می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه با اعلام این خبر در ادامه عنوان کرد: جشن شکرانه انار در دی ماه ۹۷ به نام کرمانشاه ثبت ملی شده است که اینکار یک گام اساسی در راستای ثبت این آیین زیبا محسوب می‌شود‌.

وی افزود: موضوعات مرتبط با حوزه میراث فرهنگی و گردشگری کرمانشاه توسط این اداره همواره با دقت رصد شده و هم موارد مهم پیگیری می‌شوند.
 
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری عنوان کرد؛ پس از اطلاع از اقدام کشور آذربایجان برای ثبت جهانی جشن انار، طی نامه ای به وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، از جناب وزیر خواستیم با استفاده از ظرفیت نمایندگان این وزارت خانه در یونسکو، اعتراض جدی ایران را به این سازمان جهانی منعکس کند‌.

وی ادامه داد: علاوه بر پیگیری‌های مجموعه میراث فرهنگی کرمانشاه، فعالان گردشگری منطقه اورامانات از جمله آقای فریبرز عزیزی هم در این رابطه با وزیر میراث فرهنگی و گردشگری ملاقات کرده و دغدغه‌های فرهنگ دوستان و اهمیت موضوع را عنوان کرده‌اند.

قادری بیان کرد: خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته وزارت خانه خواستار تکمیل مستندات مربوط به جشن شکرانه انار شد و در همین راستا ابلاغی برای دکتر طالب نیا مدیر پایگاه جهانی اورامانات به منظور تشکیل کارگروهی با حضور نخبگان منطقه و اساتید برجسته حوزه تاریخ و فرهنگ صادر شد تا مستندات لازم در اسرع وقت گردآوری و برای یونسکو ارسال شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
اخطار یک امام جمعه درباره گرانی‌ها

جشن انار بخشی از پرونده ثبت جهانی اورامانات 

وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: در پرونده مهم ثبت جهانی منظر طبیعی و تاریخی اورامانات، آیین‌هایی مانند جشن شکرانه انار و مراسم تهیه رب نار به عنوان میراث‌های ناملموس منطقه به یونسکو ارسال شده است.

قادری یادآور شد: بدیهی است با ثبت جهانی منظر طبیعی اورامانات، این آیین ها هم ثبت جهانی خواهند شد. 

وی عنوان کرد: کشور ایران از چند سال پیش از یک جایگاه تاریخی و فرهنگی بسیار ممتاز در دنیا و به ویژه در غرب آسیا برخوردار بوده است. گاه ممکن است این میراث فرهنگی ناملموس با کشورهایی که در سال‌های نه چندان دور از ایران بزرگ جدا شده اند دارای اشتراکاتی باشد که کشور آذربایجان هم از این موضوع مستثنی نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی تاکید کرد: جشن شکرانه انار یک میراث ملی است و موضوع اعتراض به ثبت این آیین به نام کشور آذربایجان در سطح ملی و از طریق وزارت خانه با جدیت دنبال می شود.