سرویس کرمانشاه _ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه در گفتگو با کردپرس گفت: سد بیستون یک پروژه کاملا استراتژیک است که آب مورد نیاز شهرک‌های صنعتی زاگرس و فرامان و پالایشگاه آناهیتا، نیروگاه حرارتی بیستون و پتروشیمی کرمانشاه را تامین و آن‌ها را از استفاده از آب‌های زیرزمینی بی نیاز می‌کند. شهرام درویشی با […]

احداث سد بیستون، گامی مهم برای تامین آبِ صنایع بزرگ کرمانشاه است

سرویس کرمانشاه _ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه در گفتگو با کردپرس گفت: سد بیستون یک پروژه کاملا استراتژیک است که آب مورد نیاز شهرک‌های صنعتی زاگرس و فرامان و پالایشگاه آناهیتا، نیروگاه حرارتی بیستون و پتروشیمی کرمانشاه را تامین و آن‌ها را از استفاده از آب‌های زیرزمینی بی نیاز می‌کند.

شهرام درویشی با اعلام این مطلب اظهار داشت: خوشبختانه در شرق شهر کرمانشاه شاهد یک اتفاق بسیار مهم هستیم و با همکاری وزارت نیرو دریافت مجوز و تخصیص سد خاکی بیستون در مراحل نهایی است.

 وی افزود: با تکمیل این سد خاکی، سالانه حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون مترمکعب آب از رودخانه گاماسیاب به وسیله سیسنم پمپاژ به مخزن این منتقل می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه اظهار داشت: این سد قرار است نیاز آبی صنایع پایین دست شرق شهر کرمانشاه مانند شهرک‌های صنعتی زاگرس و فرامان و همچنین پالایشگاه آناهیتا، نیروگاه حرارتی بیستون و پتروشیمی کرمانشاه را تامین کند و با یک قیمت مناسب در اختیار این صنایع قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه اکنون اغلب این صنایع برای مصارف خود از منابع آب زیرزمینی برداشت می‌کنند در ادامه عنوان کرد: با احداث این سد در مصرف منابع آب‌های زیرزمینی شرق استان _ که در وضعیت بحرانی هستند _ صرفه جویی می‌شود.

درویشی ادامه داد: خوشبختانه این پروژه از ردیف بودجه برخوردار است و امیدواریم بتوانیم این تخصیص را بگیریم. همچنین آن را در لایحه بودجه ۱۴۰۰ هم بگنجانیم.
 
وی بیان کرد: سرمایه‌گذارهای متعددی برای اجرای این پروژه اعلام آمادگی کرده‌اند زیرا این طرح کاملاً اقتصادی و مختص بخش صنعت است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تازه‌ترین اخبار همه‌گیری کووید19 در ایران| خوزستان در تبکرونا می‌سوزد/ کمترین رعایت پروتکل‌ها در آرامستان‌ها ثبت شده است +تصویر و نقشه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه ادامه داد: علاوه بر این‌ها یک محیط بسیار زیبای گردشگری پیرامون این پروژه شکل خواهد گرفت.

وی در ادامه تاکید کرد: در واقع سد بیستون یک سد کاملاً استراتژیک در حوزه صنعت، گردشگری و مدیریت منابع آب زیرزمینی در دشت‌های شرق کرمانشاه محسوب می شو‌د.