مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه با اشاره به فقر شدید منابع آب زیرزمینی در کشور در ادامه اظهار داشت: در استان حدود ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب منابع آب زیرزمینی، به عنوان یک پتاسیل برای توسعه در اختیار داریم که متاسفانه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب از ذخیره منابع استراتژیک آب […]

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه با اشاره به فقر شدید منابع آب زیرزمینی در کشور در ادامه اظهار داشت: در استان حدود ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون مترمکعب منابع آب زیرزمینی، به عنوان یک پتاسیل برای توسعه در اختیار داریم که متاسفانه یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب از ذخیره منابع استراتژیک آب زیرزمینی کرمانشاه را استفاده کرده ایم و به همین میزان افت مخزن داریم.

وی تاکید کرد: این یک اشتباه بزرگ است که توسعه حوزه کشاورزی را بر مبنای استفاده از منابع ارزشمند آب‌های زیرزمینی طرح‌ریزی کنیم چرا که باید پاسخگوی نسل‌های آینده باشیم.

درویشی خاطرنشان کرد: نظر مدیریت ارشد استان بر استفاده بهینه از آب سطحی مازاد آن هم در سال‌های پربارش بود ولی متاسفانه عده‌ای بی‌اعتنا به این  موضوع، از منابع آب زیرزمینی برای انجام کشت‌های آب بر مانند برنج استفاده کرده‌اند که خلاف است.

وی با اعلام این هشدار که گسترش خارج از قاعده کشت‌های آب بر، آسیب‌های بسیاری به منابع آب های زیرزمینی کرمانشاه وارد کرده؛ در ادامه افزود: به عنوان نمونه بر اساس هیدروگراف های تهیه شده توسط واحد مطالعات پایه‌ منابع آب، دشت‌های صحنه، میانراهان، چمچمال و بیستون در شرق استان کرمانشاه در حوزه منابع آب های زیرزمینی تا چند سال پیش وضعیت مناسبی داشتند ولی اکنون بر اساس نمودارها، افت مخزن پیدا کرده اند و با شتاب به سمت بحرانی شدن پیش می‌روند.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ملی سازگاری با کم آبی، کشت های مجاز در هر منطقه تعریف شده اند و در استان کرمانشاه نیز باید با رعایت این الگوها، در یک افق مشخص، ۲۵۹ میلیون مترمکعب آب را صرفه جویی کنیم و در غیر این صورت دچار بحران جدی خواهیم شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کشف یک سردخانه غیرمجاز آلایش دامی در یک آپارتمان/ بیش از ۳تن فرآورده خام دامی آلوده معدوم شد

وی هشدار داد: اتفاق ناگواری که در شرق استان رخ داده، توسعه چاه های غیرمجاز در این دشت ها است.

وی ادامه داد: کرمانشاه تقریبا دو دهه کاملا خشک را پشت سر گذاشته و آب های سطحی استان در فصولی از سال کاملا خشک می شوند در این شرایط، کشاورزان مجبورند در ماه هایی از سال از آب زیرزمینی استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه بیان کرد: هنگامی که کشاورزان بالادستی در حجم گسترده آب گاماسیاب را با موتور تلمبه برای استفاده شالیزارهای خویش پمپاژ می‌کنند، در واقع با اینکار کشاورزان پایین دستی را از حق آبه عرفی خویش محروم می کنند و آن ها نیز مجبورند برای تامین آب، چاه های غیرمجاز حفر کنند.

درویشی با بیان این هشدار که کشاورزان از کشت های سنتی سازگار با توان و پتانسیل آب و خاک منطقه دور شده اند؛ افزود: هنگامی که منابع آب زیرزمینی را از دست می رود در آینده نه تنها امکان کشت محصولات آب بر از دست می رود بلکه انجام کشت های معمول نیز غیرممکن می شود‌.
وی هشدار داد: به عنوان یک کارشناس پیش بینی می‌کنم اگر مصرف بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی در شرق استان کرمانشاه مدیریت نشود تداوم این وضعیت در چهار تا پنج سال آینده موجب فقر مردم منطقه و متعاقب آن مهاجرت می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان کرمانشاه افزود: در واقع علاوه بر از دست رفتن این درآمدهای کاذب، منابع ارزشمند آبی زیرزمینی را هم از دست برود و کشاورزان در هر دو حوزه فقیر می شوند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
اولین مصدوم چهارشنبه سوری در شیراز

وی گفت: برای پیشگیری از وقوع این بحران باید به دنبال اجرای الگوهای برنامه ملی سازگاری با کم آبی در حوزه های مختلف باشیم.