احسان سهیلی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار داشت: چهارشنبه‌سوری با آتش‌افروزی‌های مخرب و انفجار ترقه‌های خطرناک به یک رویداد پرمخاطره و دلهره‌آور تبدیل شده است. وی ادامه داد: «شوک‌های روانی خطرناک در کودکان که به ناگاه در معرض انفجار مواد محترقه و صدای مهیب آن قرار می‌گیرند»، «بروز سکته قلبی در […]

احسان سهیلی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، اظهار داشت: چهارشنبه‌سوری با آتش‌افروزی‌های مخرب و انفجار ترقه‌های خطرناک به یک رویداد پرمخاطره و دلهره‌آور تبدیل شده است.

وی ادامه داد: «شوک‌های روانی خطرناک در کودکان که به ناگاه در معرض انفجار مواد محترقه و صدای مهیب آن قرار می‌گیرند»، «بروز سکته قلبی در افراد مسن»، «سقط جنین در زنان باردار»، «نابینائی» و «ناشنوائی» از دیگر عوارض غیرقابل جبران حوادث مربوط به چهارشنبه‌سوری است.

مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرمانشاه حوادثی مانند آتش‌سوزی، قطع عضو و تخریب اماکن در آستانه سال نو و چهارشنبه‌سوری، عدم فرهنگ‌سازی موثر محیطی دانست و اظهار داشت: در واقع اینگونه حوادث تلخ به سبب غفلت و عدم آگاهی نوجوانان و کودکانی رقم می‌خورد که برای لحظه‌ای شادی کاذب، جان خود و دیگران را به خطر می‌اندازند.

وی خاطرنشان کرد: اطلاع‌رسانی در این زمینه، پیامدهای منفی رفتارهای پرخطر نظیر پرتاب مواد محترقه و نارنجک‌های دستی می‌تواند نقشی تعیین‌کننده و اثربخش در کاهش حوادث ناشی از این روز برای مردم به‌ویژه جوانان و نوجوانان داشته باشد.

سهیلی با تأکید بر اینکه فرهنگ‌سازی در میان نسل جوان و دانش‌آموزان مهم‌ترین نقش را برای پیشگیری از بروز حوادث خطرناک دارد، گفت: مدارس می‌توانند با استفاده از فضای مجازی، دانش‌آموزان را نسبت به خطرات ناشی از بکارگیری مواد محترقه خطرناک آگاه کنند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات سازمان آتش‌نشانی کرمانشاه در راستای کاهش خطرات چهارشنبه‌سوری، افزود: برای جلوگیری و کاهش آسیب‌های چهارشنبه‌سوری اقداماتی از جمله اطلاع‌رسانی و ارسال پیام‌های ایمنی از طریق فضای مجازی و همچنین نصب بنر و بیلبورد با موضوع چهارشنبه‌سوری بصورت فراگیر در سطح شهر انجام شده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
زنگ خطر کرونای انگلیسی در گیلانغرب به صدا در آمد

سهیلی در پایان، اعلام کرد: به منظور امداد‌رسانی به آسیب‌دیدگان احتمالی حوادث چهارشنبه آخر سال، تمامی ایستگاه‌ها در حالت آماده‌باش کامل هستند و علاوه بر آن نیز ۱۲ دستگاه خودرو آتش‌نشانی با تجهیزات کامل در نقاط شناسایی شده و کانون‌های خطر در سطح شهر مستقر و یا گشت‌زنی خواهند داشت.

انتهای پیام/پ