به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، اکبر آزادی امروز در جمع اصحاب رسانه در خصوص حوادث مرتبط چهارشنبه آخر سال، اظهار داشت: متاسفانه هر ساله با توجه به ارائه آموزش‌های از سوی ارگان‌های امدادی و رسانه‌ها، باز هم شاهد حوادث ناشی از چهارشنبه آخر سال هستیم.  وی اشاره‌ای به آمار مصدومان این شب در سال […]

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، اکبر آزادی امروز در جمع اصحاب رسانه در خصوص حوادث مرتبط چهارشنبه آخر سال، اظهار داشت: متاسفانه هر ساله با توجه به ارائه آموزش‌های از سوی ارگان‌های امدادی و رسانه‌ها، باز هم شاهد حوادث ناشی از چهارشنبه آخر سال هستیم. 

وی اشاره‌ای به آمار مصدومان این شب در سال گذشته داشت و گفت: ۶۹ نفر از همشهریان دچار آسیب‌های ناشی از چهارشنبه آخر سال شدند که چند نفر از این تعداد مشکلات حاد بینایی و قطع شدن انگشتان داشتند.

مسئول آموزش اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه رنج سنی ۱۱ تا ۱۹ سال بیشتر دچار آسیب‌های ناشی از چهارشنبه آخر سال می‌شوند، افزود: طبق آمار هر ساله آقایان سه برابر خانم‌ها در این ایام دچار حادثه می‌شوند.

وی اضافه کرد: از ابتدای اسفندماه تاکنون ۱۸ مورد مراجعه کننده به مراکز درمانی استان کرمانشاه داشتیم که متاسفانه چهار نفر از این تعداد دچار مشکلات حاد همچون قطع انگشتان و مچ دست شدند.

آزادی ادامه داد: متاسفانه آیین چهارشنبه آخر سال از حالت سنتی خارج شده در گذشته با روشن کردن آتش کوچکی این مراسم برگزار می‌شد، ولی الان از مواد محترقه خطرناکی استفاده می‌کنند که علاوه بر صدای مهیب و ترسناک خطرات جانی و مالی هم دارد.

وی از والدین خواست که بیشتر مراقب فرزندان خود باشند چرا که قطع عضو و مشکلات بینایی حوادث جبران‌ناپزیری است و در ضمن در صورت اطلاع از محل فروش مواد محترقه حتما به پلیس اطلاع‌رسانی کنند.

آزادی تصریح کرد: همشهریان شماره امدادی ۱۱۵ اورژانس، ۱۲۵ آتش‌نشانی، ۱۱۰ پلیس را به یاد داشته باشد و در صورت بروز آتش‌سوزی با حفظ خونسردی با گروه‌های امدادی تماس گرفته و ضمن دادن آدرس دقیق کودکان و افراد مسن را از محل دور کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
قاچاقچی چوب در روانسر به دام افتاد

وی توصیه کرد: افرادی که دچار سوختگی می‌شوند در اولین فرصت زیورآلات را جدا کرده و از مالیدن خمیرندان و سیب‌زمینی خودداری و با شست‌وشوی محل سوختگی  با آب سرد، مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کنند.

آزادی در پایان از آماده‌باش نیروهای امدادی همچون آتش‌نشانی و اورژانس در چهارشنبه آخرسال خبر داد و از هم‌استانی‌ها تقاضا کرد با توجه به شرایط کرونایی و خستگی کادر درمان این آیین را همچون گذشته به صورت سنتی برگزار کنند تا باری مضاعف را برای کادر درمان ایجاد نکنند.

انتهای پیام/پ