به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، کمی بیشتر از یک سال است که ویروس منحوس کرونا با تمام گرفتاری‌هایش وارد کشورمان شده و به‌قول معروف تمام برنامه‌ریزی‌ها به‌خصوص برنامه‌ریزی شب عید را دستخوش تغییراتی کرده است؛ اما برنامه‌ریزی شب عید میان ما ایرانی‌ها موضوعی است که به این سادگی‌ها دستخوش تغییر نمی‌شود. واقعیت اینجاست که […]

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، کمی بیشتر از یک سال است که ویروس منحوس کرونا با تمام گرفتاری‌هایش وارد کشورمان شده و به‌قول معروف تمام برنامه‌ریزی‌ها به‌خصوص برنامه‌ریزی شب عید را دستخوش تغییراتی کرده است؛ اما برنامه‌ریزی شب عید میان ما ایرانی‌ها موضوعی است که به این سادگی‌ها دستخوش تغییر نمی‌شود.

واقعیت اینجاست که از اوایل اسفند گذشته تا امروز که رسماً ورود ویروس منحوس به کشورمان تأیید شد و هر چند وقت یک‌بار به‌دلیل جهش‌های ناگهانی آن مشکلاتی مضاعف به‌وجود آمد هموطنان جسته و گریخته همراه دستورالعمل‌ها و پروتکل‌های بهداشتی زندگی خودشان را با شرایط کرونایی وفق داده‌اند؛ اما ظاهراً طولانی شدن حضور ویروس منحوس کرونا که به‌تازگی نوع انگلیسی آن هم وارد کشور شده است طاقت هموطنان را کم کرده است و امسال در آستانه ورود به قرنی جدید و  نوروز ۱۴۰۰ مشکلات موجود را به فراموشی سپرده‌اند.

رعایت پروتکل‌ها به ۶۰درصد کاهش یافته است

این درحالی است که عادی‌انگاری شرایط کرونا در کشور آن هم در روزهای پایانی سال که اصولاً جنب‌وجوشی تازه در کوچه و خیابان یا حتی در داخل منازل برای استقبال از سالی جدید برپاست می‌تواند زیر سایه ویروس کرونای انگلیسی مشکلاتی دوچندان به جامعه ایران تحمیل کند.

به‌گفته مسئولان بهداشت و درمان ایران مقابله با ویروس منحوس توسط کادر درمان کشور از ابتدا تا امروز عاملی بوده است تا این روند فرسایشی علی‌رغم میل باطنی سربازان خط مقدم سلامت کشورمان ارایه خدمات را تحت تأثیر قرار دهد و درصورت صعودی شدن دوباره تعداد مبتلایان باز هم شاهد مرگ‌ومیرهای سه‌رقمی در سراسر کشور باشیم.

فرسودگی کادر درمانی کشور با توجه به شدت سرایت ویروس انگلیسی نکته‌ای است که اکنون در برخی از شهرستان‌ها به‌خصوص در استان خوزستان کاملاً مشهود و نتایج آن نیز مشخص است بنابراین بهترین راهکار همچنان برای مقابله با کرونا رعایت پروتکل‌های بهداشتی آن هم بسیار سختگیرانه‌تر از گذشته است.

اما ظاهراً در چنین شرایطی افزایش بار ترافیکی خیابان در کلان‌شهرها، تجمع قابل توجه در مراکز خرید، حجم بالای مسافران در وسایل نقلیه عمومی نشان می‌دهد که انگار سایه سنگین خطرات ویروس کرونا در جامعه نادیده گرفته شده است و مردم بی‌خیال مشغول تدارک برنامه‌های نوروزی خوداند که شاهد مثال آن هم اعلام رسمی کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌میزان ۶۰ درصد است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کشف چک پولهای تقلبی در کنگاور

البته نباید فراموش کرد که این آمار میانگین کشوری است و در برخی شهرستان‌ها به‌خصوص شهرستان‌های استان خوزستان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و البته استان‌های شمالی این آمار بسیار پایین‌تر و البته نگران‌کننده‌تر است.

بنابراین حالا که از دیروز علی‌رغم تمام هشدارها و محدودیت‌های ایجادشده مسئولان شاهد آغاز سفرهای نوروزی در کشور شده‌ایم بهتر است حداقل طبق دستورالعمل‌های ارایه‌شده ستاد ملی مقابله با کرونا پروتکل‌های بهداشتی را درنظر داشته و مانع از افزایش بار بر دوش کادر درمانی کشورمان باشیم.

آمارها چه می‌گویند؟

براساس انتشار آمارهای رسمی تا دیروز ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ با تأیید ابتلای ۸۳۸۰ نفر از هموطنان به بیماری کرونا از ابتدای همه‌گیری تا همین تاریخ یک میلیون و ۷۶۳ هزار و ۳۱۳ نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند که از این تعداد متأسفانه با فوت ۹۷ نفر در روز گذشته ۶۱ هزار ۴۲۷ نفر از هموطنان قطعاً به دلیل ابتلا به بیماری کرونا از دست رفته‌اند.

بررسی‌های تخصصی نشان می‌دهد فراز و فرودهای همکاری مردم با پروتکل‌های تعیین شده باعث شده تا در دوره‌هایی نرخ ابتلا و بهبودی در شرایط مناسبی نسبت به قبل قرار گیرد اما در دوره‌هایی که عادی‌انگاری از سوی هموطنان شدت گرفت شاهد صعودی شدن تمامی آمارها بخصوص در زمینه فوت افراد بوده‌ایم. به صورتی که نرخ مرگ و میر در ایران هم اکنون ۳.۹ درصد تعیین شده درحالی که این نرخ در دهکده جهانی ۲.۷ برآورد شده است.

البته نباید فراموش کنیم که آشنایی بیشتر کادر درمانی با عملکرد این ویروس منحوس از ابتدای آغاز همه‌گیری در کشورمان و به اشتراک گذاشته شدن دستاوردهای نوین پزشکی در سایر کشورها باعث شده تا در دوره‌هایی نرخ بهبودی فاصله معناداری با استانداردهای بین المللی داشته باشد اما هم اکنون آمارها و اطلاعات نشان می‌دهد نرخ بهبودی در ایران ۹۶.۱ درصد و در دهکده جهانی ۹۷.۳ درصد است که درصورت همکاری بیشتری هموطنان در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و کاهش بار سنگین مقابله با بیماری از دوش کادر درمانی قطعا این درصد در کشورمان بهبود یافته و به استانداردهای بین‌المللی نزدیک خواهد شد.

 فهرست شهر‌های قرمز کرونا:

شهر‌های آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

فهرست شهر‌های نارنجی کرونا:

همچنین شهرهای خاتم در استان یزد، نهاوند در استان همدان، بندر خمیر در استان هرمزگان، خمین در استان مرکزی، درود و پلدختر در استان لرستان، دیوان دره در استان کردستان، زرین دشت و ارسنجان در استان فارس، مسجد سلیمان، شادگان، دشت آزادگان، خرمشهر، بهبهان، باوی، باغملک، ایذه، اندیمشک، امیدیه، در استان خوزستان، سامان در استان چهار محال و بختیاری، گناوه و کنگان و دیلم در استان بوشهر، دهلران در استان ایلام، گلپایگان در استان اصفهان، نقده و ماکو ، چایپاره و ارومیه در استان آذربایجان غربی، عجب شیر و سراب در استان آذربایجان شرقی در وضعیت نارنجی کرونایی هستند.

طبق دستور مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا سفر به شهرهای قرمز و نارنجی کاملا ممنوع است اما سفر به شهرهای آبی و زرد با رعایت کامل شیوه نامه‌ها و نکات بهداشتی امکان پذیر خواهد بود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
۶ محله حاشیه‌نشین نیازمند رسیدگی و توسعه

از ارایه خدمات به گردشگران تا اطلاع ثانوی معذوریم

بنابراین اگرچه همه مسئولان تاکید دارند هموطنان فعلاً از سفرهای نوروزی چشم پوشی کرده و در شهرهای خود این تعطیلات را بگذرانند؛  با توجه به اینکه از نظر قانونی محدودیتی برای سفر به مناطق زرد و آبی از نظر کرونایی وجود ندارد گروهی از مسئولان استانی در مناطق زرد و آبی کرونایی با استفاده از اختیارات قانونی خود تلاش کرده‌اند بدون اینکه ممانعتی از ورود گردشگران و مسافران نوروزی ایجاد کرده باشند، برخی از خدمات را محدود کرده‌اند.

به عنوان مثال در برخی استان‌ها کلیه بوستان‌ها و مراکز تفریحی بسته بوده و خدماتی به مسافران ارایه نمی‌کنند، همچنین امکان کمپ زدن و اقامت مسافران در برخی شهرستان‌ها وجود ندارد و تلاش شده تا مسافران یا به صورت عبوری از شهر گذر کنند یا اینکه در محل اقامت از پیش تعیین شده خود ساکن شوند. البته در بسیاری از شهرهای ساحلی نیز همین شرایط مدنظر قرار گرفته شده و دراستان‌های جنوبی که هم اکنون هوای مطبوع بهاری امکان آبتنی به مسافران داده باز هم محدودیت‌هایی وجود دارد که باید به توصیه‌های مسئولان دقت نظر داشته باشید. به این ترتیب مسافران نوروزی در این شهرها نباید انتظار دریافت خدمات داشته باشند.

انتظار دریافت خدمات از این صنوف را نداشته باشید

به‌هرحال با تمام موارد مطرح شده و اهمیت منتفی کردن سفرهای نوروزی امسال تا عادی شدن شرایط اگر بازهم قصد سفر کرده‌اید فراموش نکنید قوانین فعالیت اصناف در شهرها براساس رنگبندی کرونایی آنها اینگونه است؛  در شهرهای قرمز گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ و در شهرهای نارنجی گروه های شغلی ۳ و ۴ حق فعالیت ندارند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
پوتین: عادی سازی روابط میان واشنگتن و مسکو به نفعِ هر دو کشور است

در این زمینه علاوه بر نهادهای بهداشتی؛ اتاق اصناف تمامی استان‌ها برای مدیریت شرایط در شهرها برنامه‌ریزی کرده‌اند و با بازرسی‌های ویژه برای جلوگیری از گسترش بیماری کرونا در جامعه مانع از فعالیت مشغال گروه‌های تعیین شده براساس رنگبندی شهرستان‌ها خواهند بود و درصورت تخلف واحدهای صنفی کاملا براساس قانون با آنها برخورد خواهد شد.

 فهرست مشاغل گروه دوم

بوستان‌ها و مراکز تفریحی؛  پاساژهای سربسته و سرباز، بازارهای سرپوشیده، مراکز خرید و فروش بزرگ غیرمواد غذایی و بازارهای موقت؛ بازارها و نمایشگاه‌های فروش انواع خودرو، مراکز شماره‌گذاری اتومبیل؛ باشگاه‌های ورزشی، سالن‌های بدن‌سازی ، آرایشگاه‌های مردانه؛ مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی؛ مراکز فروش فرش و موکت، لوازم خانگی، پارچه، پرده، مبلمان، تزیینات داخلی؛ مراکز فروش کادویی، اسباب بازی، لوازم‌التحریر؛ مراکز فروش انواع پوشاک، کیف و کفش، خرازی، خیاطی؛  آتلیه و عکاسی؛  آژانس مشاور املاک؛ خدمات چاپ دیجیتال؛ مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری، قهوه‌خانه‌ها با عرضه مواد دخانی؛ قنادی و شیرینی پزی تر و خشک، آب میوه و بستنی فروشی و مشاغل مشابه.

 فهرست مشاغل گروه  سوم

مدارس، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، زبان‌سراها، آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، مهدهای کودک، استخرهای سرپوشیده، سینما و تئاتر، موزه‌ها و باغ موزه‌ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی

 فهرست مشاغل گروه چهارم

همایش‌ها، مراسم اجتماعی، فرهنگی و مذهبی، مدارس شبانه‌روزی، باشگاه‌های ورزشی مربوط به ورزش‌های پربرخورد، از جمله کشتی، کاراته و جودو، کافه‌ها، چایخانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها با عرضه مواد دخانی، باغ وحش‌ها، شهربازی‌ها و مراکز تفریحی آبی؛

علایم را بشناسید

اگرچه بارها درباره علائم هشداردهنده ابتلا به کرونا از سوی متخصصان مطرح شده است اما بد نیست حالا که بار سفر نوروزی بسته‌اید دوباره به این موارد اشاره شود که درصورت مواجه شدن با آن برای مقابله آمادگی کامل داشته باشید و بدون فوت وقت به اولین مرکز درمانی مراجعه کنید.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
اجازه تزریق واکسن غیراستاندارد را نمی‌دهیم

بطور کلی علایم تنفسی و همینطور هر مشکل جدید از جمله خستگی، کوفتگی، تب، لرز، علایم گوارشی و بی اشتهایی را حتما باید به عنوان ابتلا به کرونا در نظر گرفته شود و براساس آن برنامه‌ریزی‌های اولیه از سوی همراهان انجام شود که مقدمه همه آنها قرنطینه کردن و دوری از ارتباط بیشتر با فرد مشکوک است؛ به این دلیل که با درنظر گرفتن ورود ویروس جهش یافته انگلیسی به ایران باید فرض براین باشد که فرد مشکوک مبتلا به کروناست.

به این ترتیب اگر تب، لرز و مشکل بالینی جدیدی برای فردی ایجاد شد (در اسرع وقت حتی قبل از ویزیت پزشک و آماده شدن نتایج آزمایشات) حتماً در اولین فرصت قرنطینه را آغاز کرده و حداقل۱۰ روز تماس نزدیک با هیچ کسی نداشته باشد. لازم به یادآوری است که استفاده از ماسک مناسب و شستشوی متناوب دست‌ها به شیوه بهداشتی الزامی و یکی از کلیدی‌ترین راهکارها برای مقابله با این بیماری تا امروز است.

برای خودتان نسخه نپیچید

کارشناسان بهداشت و درمان براین باورند که متأسفانه بسیاری از هموطنان با توجه به فرهنگی که در کشورمان حاکم است اقدام در برخی موارد خوددرمانی کرده و با استفاده از داروهایی تلاش می‌کنند علائم بیماری را کاهش دهند که این رویه درباره بیماری کرونا بسیار نگران کننده است و می‌تواند عواقب خطرناکی برای افراد ایجاد کند.

به همین دلیل توصیه و تاکید متخصصان براین است که در هیچ زمینه‌ای هموطنان اقدامات خودسرانه‌ای انجام ندهند و به قول معروف برای خود یا دیگران اقدام به پیچیدن نسخه نکنند؛ چون در شرایط همه‌گیری کرونا این امر دقیقاً باعث افزایش تعداد تلفات ناشی از بیماری کووید ۱۹ خواهد شد.

متخصصان معتقدند مراجعه به موقع و آغاز روند درمانی اصولی و براساس آخرین دستاوردهای پزشکی در همه‌گیری کرونا می‌تواند کلیدی‌ترین راهکار برای حفظ جان بیماران در شرایط فعلی باشد چون براساس آمار نرخ بهبودی در ایران ۹۶.۱ درصد برآورد شده است که چیزی کمی بیشتر از یک درصد با استانداردها و آمارهای بین‌المللی یعنی ۹۷.۳ درصد فاصله دارد.

انتهای پیام /ی