به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، فرحناز محمدی در نشست خبری که امروز برگزار شد با اشاره به اینکه امسال با توجه به شیوع کرونا سال سختی را در دنیا و کشور داشتیم اظهار داشت: برای بهزیستی با توجه به جامعه هدف و مخاطبان با توجه به مسائل اقتصادی و اجتماعی که جزو اقشار آسیب‌پذیر […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، فرحناز محمدی در نشست خبری که امروز برگزار شد با اشاره به اینکه امسال با توجه به شیوع کرونا سال سختی را در دنیا و کشور داشتیم اظهار داشت: برای بهزیستی با توجه به جامعه هدف و مخاطبان با توجه به مسائل اقتصادی و اجتماعی که جزو اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند کار بسیار سخت‌تر و دشوارتر بود.

وی با بیان اینکه با وجود محدودیت‌های اعتباری بالاترین و بهترین خدمات از نظر کیفیت به مددجویان ارائه شد عنوان کرد: رسانه‌ها از نظر ما نیروی داوطلب بهزیستی هستند و به طور قطع انتظار می‌رود به ما کمک کنند که بهترین و بیشترین خدمت را به جامعه هدف ارائه دهیم.

محمدی با اشاره به اینکه کنترل و پیشگیری از کرونا در مراکز به خوبی انجام شد گفت: در موج اول و دوم هیچ مشکلی در زمینه کرونا ایجاد نشد و در موج سوم چند مورد کرونا مثبت شناسایی شد اما نسبت به آمار کشور وضعیت بسیار بهتری داشتیم و در برخی از مراکز کرونا مثبت بسیار بود اما آمار مرگ و میر کمتر از ۱۰ مورد بود.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با بیان اینکه بازدید از مراکز به صورت آنلاین انجام شد افزود: بازدید از مراکز شبانه روزی توانبخشی، اجتماعی و حوزه پیشگیری به صورت مستمر و آنلاین انجام شد.

شریفی معاون بهزیستی استان کرمانشاه در این نشست با اشاره به اینکه مسکن خانوارهای دارای دو معلول همیشه دغدغه بهزیستی بوده است اظهار داشت: در سال ۱۳۹۴ در قالب تفاهم‌نامه پنج جانبه بین سازمان بهزیستی کشور، بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان ملی زمین و مسکن و انجمن خیرین مسکن ساز کشور در بخش شهری و روستایی منعقد و سهمیه‌ای برای هر استان در نظر گرفته شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
رئیس هیات "دوچرخه سواری" کرمانشاه انتخاب شد

وی عنوان کرد: در بخش روستایی سهمیه استان ۷۴ واحد بود که خوشبختانه در سال ۹۸ سهمیه را به ۱۵۷ واحد رساندیم و در سال ۹۹ این سهمیه به ۱۶۲ واحد افزایش یافت که ۱۵۷ واحد واگذار شده است.

شریفی با اشاره به اینکه در بخش شهری نیز سهمیه استان کرمانشاه ۱۶۴ واحد بود که به ۲۶۰ واحد افزایش یافت و تاکنون ۱۷۴ مورد واگذار شده است گفت: برای مسکن روستایی خانواده‌های دارای دو عضو معلول ۸۵ میلیون تومان و خانواده‌های شهری ۱۴۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون ۲۰۰ خانواده دارای دو عضو معلول شهری و ۱۵ مورد خانواده روستایی پشت نوبت برای مسکن شناسایی شده‌اند افزود: با توجه به اینکه مهلت تفاهمنامه منعقد شده امسال به اتمام می‌رسد در سال جدید تفاهم‌نامه جدید منعقد خواهد شد و امید داریم با مبالغ بهتری بتوانیم برای ۲۰۰ مورد شهری و ۱۵ مورد روستایی هم برنامه‌ریزی داشته باشیم و واحدها را واگذار کنیم.

شریفی افزود: در زمینه عملکرد تأمین مسکن معلولان و مددجویان تحت پوشش سازمان امسال واگذاری ۱۲۰ واحد برای استان در نظر گرفته شده بود که تاکنون ۶۹۳ واحد تحویل شده که ۵۷۸ درصد تعهد محقق شده است.

وی بیان کرد: تعهدی که کشور برای اشتغال استان در نظر گرفته ۲۳۳۲ مورد بود که خوشبختانه تا پایان سه ماهه چهارم ۳۰۰۰ اشتغال تثبیتی ایجاد شده است.

وی با اشاره به اقدامات دفتر مشارکت‌های مردمی عنوان کرد: در مجموع مشارکت‌های مردمی در قالب نقدی، غیر نقدی و خدماتی ۴۱۸ میلیارد و ۴۱۴ میلیون و ۴۲۵ هزار ریال بوده که نسبت به سال گذشته ۱۵۹ درصد افزایش یافته است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
مسدود شدن تمام مسیر‌های منتهی به آرامستان‌هایکرمانشاه

شریفی با اشاره به پویش‌های برگزار شده طی امسال گفت: پویش‌های یک دهه ولایت، پویش ماه مهربانی و پویش مواد شوینده به منظور تامین مواد شوینده جهت جامعه هدف تحت پوشش و پویش پازل همدلی برگزار شد و اکنون نیز پویش عیدانه در سراسر استان به منظور جلب و جذب مشارکت‌های مردمی در حال برگزاری است و امید داریم خیران و مردم استان همچون همیشه حمایت کنند.

نیلوفر اختیاری معاون توانبخشی بهزیستی استان کرمانشاه در این نشست اظهار داشت: مهمترین فعالیت مرکز توانبخشی به دلیل شیوع کرونا تحت تأثیر قرار گرفت و تمام مراکز به دلیل این بیماری در حال قرنطینه قرار گرفتند و مددجویان آن قادر به خروج نبودند.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه فعالیت‌های حوزه توانبخشی بحث حوزه مراقبتی و نگهداری در مراکز توانبخشی و مراکز روزانه و توانمندسازی تقسیم می‌شود با توجه به کمک های متعدد ظرفیت‌ها افزایش پیدا کرد.

اختیاری گفت: در سطح استان کرمانشاه ۱۶ مرکز شبانه‌روزی، ۲۹ مرکز روزانه و ۱۱ مرکز فعالیت‌های ویزیت در منزل و مراقبت در منزل وجود دارد.

وی با بیان اینکه ۳۵۰ نفر از سالمندان و مددجویان مشمول دریافت واکسن کرونا خواهد بود افزود: یکی از مراکز سالمندان با عنوان شمیم مهر به تعداد ۵۸ نفر همراه با مراقبین روز گذشته ۲۷ اسفندماه واکسینه شدند و مابقی مراکز در پایان تعطیلات نوروز با همکاری علوم پزشکی واکسینه خواهند شد. 

مسعود پایدار معاونت پیشگیری بهزیستی استان کرمانشاه در این نشیت با اشاره به وضعیت نگهداری معتادان متجاهر در استان اظهار داشت: مرکز ماده ۱۶ با همکاری و هماهنگی سایر دستگاه از جمله دادستانی، شهرداری، نیروی انتظامی و سازمان بهزیستی در حال ارائه خدمات به معتادان متجاهر است و ظرفیت اسمی این مرکز ۲۵۰ نفر است که از ابتدای سال تاکنون ۱۰۰۰ نفر از معتادان در این مرکز خدمات دریافت کردند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
۹۹ درصد واحدهای مسکن مهر تکمیل شده است

وی عنوان کرد: هر فرد که در این مرکز مقیم می‌شود سه ماه در این مرکز نگهداری می‌شود و خدمات درمانی، مددکاری و روانشناختی و مددکاری پس از خروج دریافت می‌کند.

پایدار با اشاره به اینکه افرادی که متقاضی طلاق هستند در قالب سامانه تصمیم به مراکز بهزیستی ارجاع داده می شوند گفت: بهزیستی نیز توسط ۳۲ مرکز مشاوره و مددکاری خدمات مشاوره‌ای به زوجین در شرف طلاق ارائه می‌دهد.

وی درباره اثربخشی میزان این فعالیت‌ها گفت: استان کرمانشاه همواره جزو استان‌های با آمار بالای طلاق بوده اما امسال با وجود مشکلات بسیار در رده‌های میانی کشور قرار دارد.

پایدار افزود: در تحلیلی که در چهار سال اخیر و در مقایسه با کشور انجام شد متوجه شدیم حدود طلاق در کشور حدود پنج تا ۶ درصد افزایش یافته اما در این مدت استان کرمانشاه شاهد افزایش عدد خام طلاق نبوده است و حتی ۰.۲ درصد کاهش یافته است.

انتهای پیام/۸۳۲/ح