هدایت‌الله جمالی‌پور عصر امروز در ستاد مقابله با کرونای استان قزوین که در سالن اجتماعات شهید امامی استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به شیوع سریع کرونای جهش‌یافته دید و بازدید عید نوروز به مدت ۲ هفته در استان قزوین ممنوع است و مردم باید از این دید و بازدیدها و مسافرت‌های کرونایی […]

هدایت‌الله جمالی‌پور عصر امروز در ستاد مقابله با کرونای استان قزوین که در سالن اجتماعات شهید امامی استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به شیوع سریع کرونای جهش‌یافته دید و بازدید عید نوروز به مدت ۲ هفته در استان قزوین ممنوع است و مردم باید از این دید و بازدیدها و مسافرت‌های کرونایی اجتناب کنند.

وی با تاکید بر لزوم نظارت جدی دستگاه‌های متولی و بهداشتی بر اجتماعات نوروزی اضافه کرد: اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه در نوروز رویکرد و سیاست اصلی ما نیست؛ اما ‌هم‌استانی‌ها باید شرایطی را به وجود آورند که با سفرهای درون‌‌شوهری و دید و بازدیدهای نوروزی به توسعه کانون شیوع و همه‌گیری کرونا کمک نکنند.

جمالی‌پور با اشاره به ورود واکسن‌های ایرانی کرونا از اردیبهشت‌ماه ادامه داد: بنابراین چالش اصلی ما مدیریت شیوع کرونا در فروردین‌ماه پیش روست تا مردم قزوین را با سلامت به اردیبهشت و موسوم واکسیناسیون عمومی برسانیم.

قزوین؛ استان نخست در رعایت پروتکل‌های بهداشتی

رئیس ستاد مقابله با کرونای استان با اشاره به پیرسالی و میانگین سنی بالای مردم قزوین گفت: با توجه به اینکه قزوین یک استان چند قومیتی است و میزان رفت‌وآمد به استان قزوین بالاست؛ اما مدیریت سخت‌گیرانه توسط خود مردم سبب شد که آلودگی کرونایی بیش از حد در استان توسعه نیافته و پیک‌ّهای کرونایی خیلی سریع طی شود.

جمالی‌پور افزود: همین مراعات‌‌ها سبب شد که قزوین به عنوان استان نخست کشور در حوزه پروتکل‌های بهداشتی توسط وزارت بهداشت مورد تجلیل واقع شود و امیدواریم رعایت شیوه‌نامه‌ها و نکات بهداشتی ضد کرونا در استان قزوین با قوت و قدرت امروز ادامه پیدا کند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
اکثر مردم آمریکا از مسدود شدن توییتر ترامپ حمایت می‌کنند

وی با قدردانی از کادر بهداشتی و درمانی استان قزوین در همه سطوح گفت: در ضمن نیروهای جهادی و مردی طرح محله‌محور شهید حاج قاسم سلیمانی، سپاه، بسیج، جوانان جمعیت هلال‌احمر، نیروهای امدادرسان و همچنین دستگاه‌های خدمات‌رسان هم کمک قابل ملاحظه‌ای در اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت‌های و ممنوعیت‌های کرونایی داشتند.

جمالی‌پور ادامه داد: در ضمن تهیه بسته‌های معیشتی و بهداشتی از سوی قرارگاه همدلی، مواسات و کمک مؤمنانه نقش مهمی در مدیریت بحران اقتصادی ناشی از کرونا ایفا کرده و در این زمینه باید از سپاه و بسیج تشکر ویژه کرد.

رئیس کمیته بازرسی و نظارت ستاد مقابله با کرونای استان قزوین هم در این جلسه با اشاره به سهل‌انگاری برخی جوانان در استفاده از ماسک بهداشتی گفت: با توجه به اینکه جوانان ناقلان اصلی کرونا در استان قزوین محسوب می‌شوند، باید نظارت بر موضوع ماسک‌زنی در میان جوانان و نوجوانان تشدید شود تا این افراد با انتقال کرونا افراد کهنسال و مسن را مبتلا نکنند.

محمد افشار افزود: همچنان میزان ماسک‌زنی در برخی واحدهای صنفی و غذاخوری‌ها مانند رستوران‌ها و فست‌فودهای سطح شهر بسیار پایین است و فاصله‌گذاری اجتماعی هم در چنین مراکزی به خوبی رعایت نمی‌شود.

وی بی‌اعتنایی فروشگاه‌های زنجیره‌ای به ساعات منع آمدوشد در استان قزوین را از پاشنه‌آشیل مدیریت بیماری کرونا در میان اصناف دانست و ادامه داد: با توجه به اینکه بسیاری از این فروشگاه‌ها تا ساعت‌های ۲۳ شب باز هستند و مشتری می‌پذیرند، باید برخورد قضائی برای وادار کردن آنها به تکمین از مصوبات ستاد استانی کرونا تشدید شود.