ایسنا/کرمانشاه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از قرار گرفتن چند اثر طبیعی کرمانشاه در فهرست آثار ملی خبر داد. امید قادری در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به داوری دو پرونده اثر طبیعی استان در شورای داوری ثبت آثار ملی کشور، اظهار کرد: در این شورا دو پرونده برای ثبت […]

ایسنا/کرمانشاه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از قرار گرفتن چند اثر طبیعی کرمانشاه در فهرست آثار ملی خبر داد.

امید قادری در گفت و گو با ایسنا، بااشاره به داوری دو پرونده اثر طبیعی استان در شورای داوری ثبت آثار ملی کشور، اظهار کرد: در این شورا دو پرونده برای ثبت ملی شدن چند اثر طبیعی استان مورد داوری قرار گرفت که با دفاعیاتی که داشتیم، مورد قبول اعضای شورا قرار گرفت.

وی مجموعه درختان بقعه بابایادگار در شهرستان دالاهو را ار جمله آثار طبیعی ثبت ملی شده استان در واپسین روزهای سال ۱۳۹۹ اعلام کرد و افزود: این مجموعه درختان شامل پنج درخت ون، چنار و سرو هستند که قدمتی بیش از ۲۵۰ سال دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه از ثبت ملی شدن درخت چنار کهنسال روستای شالان شهرستان دالاهو در این جلسه هم خبرداد و گفت: درخت چنار شالان در کنار چشمه ای گوارا به نام “کانی ها” واقع شده و عده ای معتقدند که ۱۳۰۰ سال عمر دارد.

وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه این درخت در کنار مسجد تاریخی عبدالله بن عمر به عنوان قدیمی ترین مسجد استان قرار گرفته، بین مردم محلی از نقدس زیادی برخوردار است.

قادری افزود: مردم شالان، این درخت را منشا خیر و برکت و نماد زندگی دوباره می دانند و در گذشته یک شب در سال را مانند شب نوروز با در دست داشتن مشعلی به گرد درخت پایکوبی می کردند و جشنی تحت عنوان “شماله” می گرفتند.

وی گفت: با تلاش مجموعه همکاران امسال توانستیم تعداد قابل توجهی آثار تاریخی، منقول، غیرمنقول و طبیعی را در استان به ثبت ملی رسید.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
جزئیات کشته شدن رهبر داعش توسط آمریکا/ عصبانیت نیکی هیلی ازقرار گرفتن در لیست تحریم ایران/ موفقت آمریکا با فروش سلاح به سهکشور عربی/ امضای موافقت‌نامه امنیتی میان اسرائیل و بحرین

انتهای پیام