به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، سلیم خانی امروز در جمع اصحاب رسانه در خصوص حیطه وظایف پزشکی قانونی، اظهار داشت: پزشکی قانونی تا حدود سال ۱۳۷۲ به عنوان یک اداره کل در بطن قوه قضائیه جا داشت به عنوان زیرمجموعه قوه قضائیه فعالیت داشت، الان هم یکی از نهادهای زیرمجموعه این قوه محسوب می‌شود […]

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، سلیم خانی امروز در جمع اصحاب رسانه در خصوص حیطه وظایف پزشکی قانونی، اظهار داشت: پزشکی قانونی تا حدود سال ۱۳۷۲ به عنوان یک اداره کل در بطن قوه قضائیه جا داشت به عنوان زیرمجموعه قوه قضائیه فعالیت داشت، الان هم یکی از نهادهای زیرمجموعه این قوه محسوب می‌شود ولی از سال ۷۲ به دلیل کثرت ارباب رجوع، پیشرفت‌ها و علم روز نیاز به ورود پزشکی قانونی در کشف جرم و حقیقت بود که با توجه به این نیازها تبدیل به سازمان پزشکی قانونی شد.

وی معاینه مصدومین را یکی از وظایف این سازمان دانست و گفت: سالانه در استان کرمانشاه بیش از ۵۰ هزار مصدوم ناشی از نزاع و تصادفات معاینه می‌شوند.

مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمانشاه با اشاره به تشریح اجساد، گفت: سالانه بیش از ۲ تا ۲ هزار و ۵۰۰ مورد اجساد به پزشکی قانونی استان جهت بررسی تعیین فوت و کشف حقیقت ارجاع داده می‌شود.

وی تصریح کرد: مبحث کمیسیون هم علاوه بر خدمات معاینه و تشریح داریم که براساس تشخیص مقام قضایی ارجاع داده می‌شود، در این راستا حتی پرونده‌های از استان‌های همجوار هم ارجاع داده می‌شود.

خانی تصریح کرد: در بخش آزمایشگاه و ژنتیک مرکز استان به عنوان قطب غرب کشور مشغول فعالیت است که دیگر استان‌های همجوار همچون کردستان، لرستان، ایلام و همدان را نیز پوشش می‌دهیم.

وی یادآور شد: طی دو سال گذشته توانستیم ۹ مرکز شهرستان را مجهز به سالن تشریح کنیم، دو مرکز پزشکی قانونی در شهرستان‌های اسلام آبادغرب و پاوه داریم.

خانی تصریح کرد: قبل از سفر رئیس قوه قضائیه به استان نیازمندی‌های خود را اعلام کرده بودیم که خوشبختانه در این سفر اخیر آیت‌الله رئیسی به استان، توانستیم مجوز چهار مرکز شماره دو، سرپل‌ذهاب، جوانرود و صحنه را بگیرم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کشف ۱۰ هزار قطعه بچه ماهی بیمار در دالاهو/ صاحب استخر دستگیرشد

وی با اشاره به استقرار دادپزشک جهت ساماندهی اجساد در محل آرامستان‌ها، اضافه کرد: تمامی فوتی‌های طبیعی به این دادپزشک‌ها ارجاع داده می‌شوند که پس از بررسی اجساد اگر مشکلی قضایی وجود نداشته باشد جواز دفن صادر می‌شود، البته در نظر داریم بخش تشریح پزشکی قانونی را نیز به مرکز آرمستان‌ها انتقال دهیم.

خانی در توضیح صدور جواز دفن با عبارت علت فوت نامعلوم، خاطرنشان کرد: تقریبا در پزشکی قانونی کرمانشاه علت فوت نامعلوم نداریم، اما در خصوص مواردی که در جواز دفن روز اول نوشته می‌شود علت مرگ نامعلوم باید گفت، این‌ها موارد هستند که اجساد نیاز به بررسی سم آسیب دارند و ما منتظر جواب سم آسیب هستیم از این رو این اجساد با عنوان علت مرگ نامعلوم تلقی می‌شوند که نهایتا ۵۰ روز بعد با مشخص شدن نتیجه آزمایشات، علت فوت را به ثبت احوال اعلام می‌کنیم.

انتهای پیام/پ