سیامک آزادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  کرمانشاه  با اشاره به اینکه ایجاد و توسعه کسب و کارهای فناورانه یکی از مهم ترین ماموریت‌های این مرکز است اظهار داشت:  در سال گذشته ۳۱۶ ایده و درخواست به مجموعه پارک علم  و فناوری ارائه شد که تعداد ۱۰۲ مورد موافقت شد. رئیس پارک علم و […]

سیامک آزادی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  کرمانشاه  با اشاره به اینکه ایجاد و توسعه کسب و کارهای فناورانه یکی از مهم ترین ماموریت‌های این مرکز است اظهار داشت:  در سال گذشته ۳۱۶ ایده و درخواست به مجموعه پارک علم  و فناوری ارائه شد که تعداد ۱۰۲ مورد موافقت شد.

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه با بیان اینکه پارک علم و فناوری امسال رشد خوبی در برخی شاخص‌ها داشته و تعداد دانش فنی منجر به محصول از ۳۷ مورد درسال گذشته به ۴۲ مورد رسیده است بیان کرد: تعداد اشتغال از ۱۷۶۶ نفر به ۱۸۵۵، تعداد ثبت برند از شش مورد به هشت مورد و افزایش شرکت های دانشگاهی نیز از ۱۱ مورد به ۱۷ مورد افزایش یافته است.

وی با اشاره به فعالیت ۲۶۹ واحد و هسته فناور در مجموعه پارک علم و فناوری کرمانشاه عنوان کرد: از این تعداد ۱۶۷ مورد شرکت فناور و ۱۰۲ مورد نیز هسته فناور هستند.

آزادی با اشاره به خروج ۳۲ هسته و واحد فناور از مجموعه پارک در سال ۹۸ گفت: این تعداد در سال ۹۹ به ۶۴ شرکت افزایش یافته و تلاش کردیم که شرکت‌های غیرفعال را خارج و شرکت‌ها و هسته‌های فعال را جایگزین آنها کنیم و با وجود خروج این تعداد شرکت، بازهم شرکت‌ها و هسته‌های فناوری تحت حمایت پارک نسبت به سال ۹۸ تغییر چندانی نداشته و حتی یک مورد نیز افزایش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی از ۲۶۹ هسته و شرکت فناور فعال در پارک، ۱۰۵ مورد در حوزه  ICT، ۱۱۰ مورد در حوزه عمومی و ۵۴ مورد نیز در حوزه کشاورزی فعالیت دارند عنوان کرد: از ۱۰۵ شرکت و هسته فناور فعال در حوزه ICT  هم تعداد ۴۲ مورد در حوزه کامپیوتر و نرم افزار، ۵۰ مورد در حوزه برق و الکترونیک و ۱۳ مورد نیز در حوزه بازی و انیمیشن فعال هستند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
دستاوردهای لیگ قهرمانان برای استقلال

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه با بیان اینکه از ۵۴ شرکت و هسته فناور فعال در حوزه کشاورزی هم ۲۳ مورد در حوزه ابزارآلات و مکانیزاسیون، ۱۳ مورد در حوزه دام و طیور، هفت مورد در حوزه کود و خاک و ۱۰ مورد هم در سایر حوزه های کشاورزی فعالیت دارند بیان کرد: ۱۱۰ شرکت و هسته فناور فعال در حوزه عمومی هم در زمینه‌های مختلف خدمات مهندسی، تجهیزات پزشکی، ماشین‌آلات صنعتی، سرگرمی، صنایع شیمیایی، غذا و دارو فعالیت دارند.

وی با بیان اینکه از ابتدای فعالیت پارک علم و فناوری کرمانشاه تاکنون ۴۱۰ واحد و هسته فناور دیگر از مجموعه خارج شده‌اند و بنابراین سال‌های فعالیت پارک، با در نظر گرفتن ۲۶۹ هسته و شرکت فناور فعلی، در مجموع ۶۷۹ شرکت و هسته فناور از حمایت‌های پارک برخوردار شده‌اند بیان کرد: ۶ شرکت کارگزار در زمینه‌های ارائه برگزاری کارگاه های تخصصی، ثبت برند، خدمات مالی،  ارزیابی فناوری به شرکت‌ها و هسته‌های فناور تحت حمایت پارک علم و فناوری کرمانشاه خدمات می‌دهند.

آزادی با اشاره به اینکه ۶۰ شرکت دانش‌بنیان در سطح استان وجود دارد و  از این تعداد ۴۰ شرکت تحت حمایت پارک قرار دارند افزود: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان از ۵۴ مورد در سال ۹۸ به ۶۰ مورد درسال ۹۹ رسیده که این تعداد باید بیش از این افزایش یابد.

وی از تشکیل و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مشاوره‌های حوزه دانش بنیان در سطح استان خبر داد و اظهار کرد: در سال ۹۹ بیش از ۶۰۰ نفر از صاحبان ایده، فناوران و کارشناسان و متقاضیان ایجاد شرکت‌های دانش بنیان تحت آموزش و مشاوره قرار گرفتند.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه با بیان اینکه بر اساس سند اشتغال استان تعهد ما در سال ۹۹ ایجاد ۹۷ شغل بود که توانستیم طی این مدت ۱۴۰ مورد اشتغال ایجاد کنیم و بیش از ۱۰ میلیارد تومان تسهیلات به ۸۶ شرکتِ پارک پرداخت شده است بیان کرد: حمایت‌های مالی انجام شده از شرکت‌های تحت حمایت پارک، متوسط پرداختی تسهیلات به هسته‌های فناور در مرحله رشد مقدماتی را هفت میلیون تومان، شرکت‌های در مرحله رشد را ۶۰ میلیون تومان و شرکت‌های پارکی حدود ۸۰ میلیون تومان است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کشف ۴۵ هزار عدد انواع مواد محترقه غیرمجاز درکرمانشاه

وی با بیان اینکه شرکت‌ها و هسته‌های فناور پارک از سه منبع اعتبارات پارک، صندوق پژوهش و فناوری زاگرس و صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت انجام شده است بیان کرد: در سال جاری ۲.۳ میلیارد تومان تسهیلات از محل اعتبارات پارک، ۲.۷ میلیارد تومان از محل صندوق پژوهش و فناوری زاگرس و ۵.۴ میلیارد تومان از محل صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌ها پرداخت شده است و در مجموع ۸۶ واحد فناور تحت حمایت پارک توانستند در سال جاری از تسهیلات این سه منبع استفاده کنند.

آزادی با اشاره به اینکه یکی از مصوبات خوبی که در سال ۹۹ در گروه کاری فناوری و نوآوری استان داشتیم تعیین یک نماینده در هر یک از دستگاه اجرایی استان جهت پیگیری امورات واحدهای فناور و دانش‌بنیان استان بود عنوان کرد: این مصوبه موجب می‌شود که مطالبات این شرکت‌ها در دستگاه‌های اجرایی با سرعت بیشتری انجام شود.

وی با اشاره به اینکه درسال گذشته ۱۸ کارگاه بر اساس نیازسنجی واحدهای فناور در حوزه های مختلف برگزار شده است عنوان کرد: ۱۱۰ اختراع به مجموعه پارک علم و فناوری کرمانشاه در سال ۹۹  ثبت شده و از این تعداد ۶۱ اختراع تأیید و ثبت شده‌اند.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه بیان کرد: در راستای توانمندسازی دانش آموزان در حوزه فعالیت‌های فناورانه اقدامات خوبی از جمله پذیرش و همکاری با شرکت ایده سازان هوشمند “پانیک”، فعالیت کانون پرورش خلاقیت کودکان و نوجوانان انجام شده و در نظر داریم در برج فناوری هم بخشی را به فعالیت کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال اختصاص دهیم.

وی از راه‌اندازی مرکز “منش”در استان کرمانشاه خبر داد و افزود: مرکز نوآوری و شتابدهی به نوعی مرحله پیش از ورود به مراکز رشد محسوب شده و در این مرکز ایده‌های افراد پرورش و توسعه می یابد و افرادی که علاقمند بوده و ایده ای ندارند هم با کمک این مرکز می توانند طی شرکت در دوره ها و کارگاه های تخصصی به ایده راه اندازی کسب و کار خود دستیافته و یا در توسعه ایده‌های سایر تیم‌ها مشارکت کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
پروژه پتروشیمی کنگاور در حال پیگیری است

آزادی با بیان اینکه سالانه ۳۰۰ تا ۳۵۰ ایده به پارک علم و فناوری کرمانشاه ارائه شده که تعداد کمی از آنها جذب می‌شوند و با راه‌اندازی این مرکز در عمل ایده‌های رد شده تکامل یافته و پرورش می‌یابند بیان کرد: این امر تعداد جذب ایده ها در مراکز رشد را در آینده افزایش خواهد داد و در سال آینده توجه بیشتری به بحث توانمندسازی صاحبان ایده و علاقه مندان به راه‌اندازی کسب و کارهای نوآورانه خواهد شد.

وی گفت: سال ۹۹ چهار مورد رویداد جذب ایده و دو رویداد انتخاب پایان نامه های برتر با قابلیت تجاری سازی و  رویداد مشارکت فناورانه با هدف جذب سرمایه‌گذار و تأمین مالی را در دستور کار قرار دادیم.

رئیس پارک علم و فناوری استان کرمانشاه با بیان اینکه در  رویداد “مشارکت فناورانه” تلاش این است که بتوانیم برای واحدهای فناور تحت حمایت پارک، جذب سرمایه‌گذار داشته باشیم که تاکنون ۲۵ شرکت طرح‌های فناورانه خود را برای ارائه به سرمایه‌گذاران ارائه کرده‌اند و رویداد نهایی نیز خردادماه امسال برگزار می‌شود بیان کرد: برج فناوری کرمانشاه امسال افتتاح می‌شود و در اختیار شرکت‌های فناور قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ظرفیت استقرار ۱۰۲ شرکت فناور در برج فراهم شده است و این شرکت‌ها از سال آینده در برج فناوری مستقر خواهند شد گفت: در کنار هسته‌ها و شرکت‌های فناور، کارگزان تخصصی، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع بزرگ، ساختارهای فناورانه مانند شتاب دهنده ها، دفاتر انتقال فناوری دانشگاه ها نیز با هدف هم افزایی و شبکه‌سازی در اکوسیستم فناوری و نوآوری استان در برج مستقر خواهند شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
ارسال نخستین محموله امدادی هلال احمر کرمانشاه به مناطق زلزلهزده

آزادی با اشاره به اینکه راه اندازی مرکز نوآوری تعاون، افتتاح مجتمع نوآوری پارک علم و فناوری و حمایت از راه‌اندازی مرکز نوآوری کشاورزی هوشمند از دیگر اقدامات دیگر پارک در سال ۹۹ است عنوان کرد: فاز سوم مجتمع نوآوری پارک علم و فناوری کرمانشاه با ظرفیت استقرار هفت شرکت به صورت کارگاهی ابتدای امسال افتتاح خواهد شد.

وی بیان کرد: در شرایط کنونی مراکزی همچون شتاب‌دهنده تیک با جذب ۵۳ تیم، مرکز گیم و انیمیشن با حمایت از ۱۸ استارتاپ، شتاب‌دهنده صنایع شیمیایی با حمایت از هشت استارتاپ، مرکز نوآوری کشاورزی هوشمند با حمایت از چهار استارتاپ، مرکز نوآوری فرآورده‌های زیستی با حمایت از هفت استارتاپ، مرکز نوآوری فرآورده‌های گیاهان دارویی با حمایت از ۱۳ استارتاپ و مرکز شتابدهی جوانان با حمایت از ۴۰ نفر ساختارهایی خوب و فعال در حوزه توسعه فناوری استان محسوب می‌شوند.

رئیس پارک علم و فناوری کرمانشاه با بیان اینکه تعداد هسته‌ها در مرحله پیش رشد از ۱۰۲ شرکت فعلی به ۱۲۰ هسته، افزایش شرکت‌های رشدی از ۱۳۵ شرکت فعلی به ۱۶۰ شرکت و افزایش شرکت‌های پارکی از ۳۳ شرکت به ۴۰ شرکت افزایش می‌یابد بیان کرد: پیش‌بینی ما این است که تعداد شرکت ها و هسته‌های فناور تحت حمایت پارک از ۲۶۹ شرکت کنونی به ۳۲۰ شرکت در سال ۱۴۰۰ افزایش و تعداد شرکت‌های دانش بنیان تحت حمایت پارک نیز از ۴۰ شرکت به ۵۵ شرکت در سال آینده افزایش یابد.

وی افزود: مرکز گیم و انیمیشن، مرکز نوآوری و شتاب دهنده صنایع شیمیایی، ساخت سوله‌های کارگاهی شهرستان سنقر به مساحت ۴۰۰ متر مربع، بهره‌برداری از برج فناوری، سامانه جدید جذب و پذیرش پارک و  مراکز نوآوری را از جمله برنامه‌های آتی پارک در سال ۱۴۰۰ تجهیز و راه‌اندازی می‌شود.

انتهای پیام/۸۳۳/ز