به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، به نقل از استانداری کرمانشاه، هوشنگ بازوند ‌در دیدار با دانشجویان و گروه‌های جهادی دانشگاه شهید بهشتی که در استاندار کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: در زلزله آبان ماه ۹۶ که جلوه همدلی و همراهی و تجلی وحدت مردم برای خدمت‌رسانی بود، گروه‌های جهادی و دانشجویی نقشی موثر و ویژه […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، به نقل از استانداری کرمانشاه، هوشنگ بازوند ‌در دیدار با دانشجویان و گروه‌های جهادی دانشگاه شهید بهشتی که در استاندار کرمانشاه برگزار شد، اظهار داشت: در زلزله آبان ماه ۹۶ که جلوه همدلی و همراهی و تجلی وحدت مردم برای خدمت‌رسانی بود، گروه‌های جهادی و دانشجویی نقشی موثر و ویژه ایفا کردند و در امدادرسانی و بازسازی کنار مردم بودند.

وی با تشریح اقدامات انجام شده در زلزله کرمانشاه برای امدادرسانی و اسکان و بازسازی گفت: احداث ۱۳۰ هزار واحد مسکونی و صنعتی که به طور کامل تخریب یا دچار خسارت شده بودند، کاری بسیار ارزشمند بود که با همت، عزم و حمایت ویژه دولت و مسئولان و همراهی مردم و خیرین انجام شد و سند افتخاری برای مدیریت بحران است.

استاندار کرمانشاه به شرایط ویژه زلزله مهیب و بزرگ آبان ۹۶ اشاره و بیان کرد: بیشتر شهرستان‌های استان متأثر از این زلزله دچار خسارت شدند و حدود ۱۸۰۰ روستا نیز از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شد و بازسازی و بازگشت امید در این مناطق نیاز به کاری بزرگ و جهادی داشت که در آن زمان می‌توان به حضور پرخیر و برکت رهبر معظم انقلاب در کنار مردم اشاره کرد.

بازوند افزود: رئیس‌جمهور و همه مسئولان در این زلزله در منطقه حاضر شدند و همین حضور به موقع مسئولان سبب افزایش روحیه مردم و بازگشت امید به منطقه برای بازسازی و برگشت به زندگی عادی شد.

استاندار کرمانشاه حضور به موقع نیروهای نظامی در شب حادثه زلزله را یکی از عوامل امدادرسانی موثر به مجروحین برشمرد و افزود: نیروهای ارتش، سپاه و مرزبانی در شب اول پای کار آمدند و انتقال مجروحان آغاز شد که در ادامه با ۴۸ بالگرد و حضور آمبولانس‌ها کاری عظیم شکل گرفت و ۱۰ هزار مجروح به بیمارستان‌های پیش‌بینی شده انتقال یافتند و مهم‌تر از همه هیچکدام از این عزیزان در حین انتقال یا ادامه درمان فوت نکردند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
آمادگی خدمات‌رسانی سازمان مدیریت حمل ونقل مسافر کرمانشاه درروز عید سعیدفطر

بازوند تداوم مسیر توسعه، شکوفایی و بالندگی استان کرمانشاه را در بحران‌ها اقدام مهم دیگری دانست که با تلاش مضاعف انجام شد و اظهار کرد: این استان جزو استان‌های امن کشور برای حضور سرمایه گذاران و توسعه کسب و کار است و به همین دلیل بر اساس اسناد توسعه‌ای شاهد کاهش نرخ بیکاری به صورت مستمر هستیم.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در لحظات نخست این زلزله رکورد جدیدی در بحث امدادرسانی و نجات مردم زده شد و افزود: ما می‌دانستیم که اسکان مردم در کانکس کار بسیار سختی است اما این ریسک را قبول و برای اسکان مردم اقدام کردیم.

بازوند با بیان اینکه جمع کردن کانکس‌ها نیز برای دولت بسیار سخت و زمان‌بر بود گفت: به غیر از کانکس هیچ سازه‌ای نمی‌توانست بیش از پنج هزار پس‌لرزه را تحمل کند.

وی زلزله کرمانشاه را محلی برای نمایش انسجام ملی دانست و گفت: انسجام ملی در زلزله کرمانشاه نشان داد که با کمک مردم می‌توانیم تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

به گفته استاندار کرمانشاه بازاری ۵ هزار میلیارد تومانی در زلزله ایجاد شد که هزینه آن با احتساب امهال وام‌ها به ۱۱ هزار میلیارد تومان رسید.

وی با تاکید بر اینکه در این زلزله شاهد مهاجرت از روستا به شهر نبودیم، گفت: ۲ هزار و ۴۰۰ واحد روستایی به مناطق زلزله زده استان اضافه شد.

 وی به زندگی مسالمت آمیز مردم با مذاهب و قومیت‌های مختلف در استان کرمانشاه اشاره کرد و افزود: استان کرمانشاه بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که ۳۳ درصد اهل تسنن و ۱۲ درصد اهل حق هستند اما به راحتی در کنار هم زندگی می کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
بنی گانتز، وزیر جنگ اسرائیل: همچنان به تعامل با روسیه درسوریه ادامه می دهیم / اصرار بر حفظ سپاه در فهرست تروریسم مهماست

نماینده عالی دولت، کرمانشاه را سینه ستبر و چهره زیبای ایران اسلامی توصیف کرد و گفت: جنگ در کرمانشاه شروع شد و به پایان رسید و مردم این استان خسارت‌های بسیاری را متحمل شدند.

بازوند کرمانشاه را استانی امن توصیف کرد و اظهار داشت: این استان جزو استان‌های امن کشور برای حضور مسافران، سرمایه‌گذاران و توسعه کسب و کار محسوب می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های کرمانشاه برای توسعه گفت: ۴۰ درصد کل صادرات کشور به عراق از طریق استان کرمانشاه انجام می‌شود.

انتهای پیام/۸۳۱/ش