به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، حسین حیدری امروز در جمع اصحاب رسانه وظیفه ذاتی دامپزشکی را در دو عنوان تعریف کرد و اظهار داشت: پیشگیری، کنترل و مبارزه با بیماری‌های دام و بیماری مشترک و همچنین نظارت بهداشتی بر فرآورده‌های خام دامی به عنوان دو ماموریت اصلی دامپزشکی در دستور کار است. وی ادامه […]

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، حسین حیدری امروز در جمع اصحاب رسانه وظیفه ذاتی دامپزشکی را در دو عنوان تعریف کرد و اظهار داشت: پیشگیری، کنترل و مبارزه با بیماری‌های دام و بیماری مشترک و همچنین نظارت بهداشتی بر فرآورده‌های خام دامی به عنوان دو ماموریت اصلی دامپزشکی در دستور کار است.

وی ادامه داد: در کنار همین مبارزه با بیماری‌های دام و بیماری‌های مشترک شیوع بیماری آنفولانزا فوق حاد پرندگان را داریم این بیماری یک بیماری ویروسی است که همه ساله با شروع فصل سرما، مهاجرت پرندگان وحشی و آزاد پرواز به مناطق جنوبی قاره انتقال پیدا می‌کند.

 مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه اضافه کرد: برای مقابله با شیوع این بیماری در دامپزشکی کارهای درون سازمانی در قالب فعال کردن کشیک‌ها به صورت تمام وقت و برگزاری جلسات متعدد صورت گرفته و برنامه‌های سازمان‌های متولی این امر با مساعدت و دستور استاندار، معاون سیاسی استاندار، مدیر کل دفتر امور اجتماعی آماده شده است.

وی اضافه کرد:در سطح روستاها، حیات وحش و مرغداری‌های صنعتی پروسه برخورد با این بیماری متفاوت است، تا الان براساس برنامه پیشگیرانه و اطلاع‌رسانی، با محیط زیست از حدود ۲۳ سایت از تالاب‌ها، آبگیرها، رودخانه‌ها، سراب‌ها، چشمه‌ها و سدها بازدیدهای میدانی مشترک داشته‌ایم.

حیدری با اشاره به ۱۲ هزار مورد بازدید بدین منظور، گفت: تاکنون ۳ هزار مورد نمونه از طیور بومی، صنعتی و حیات وحش اخذ شده که خوشبختانه تا به امروز در استان با این رصدها، پایش‌ها، کنترل و مراقبت‌ها که توسط همکاران در سطح شهرستان‌ها و استان صورت گرفته هیچ مورد مثبتی از بیماری مذکور در مرغداری‌های صنعتی و طیور بومی مشاهده نشده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کاهش مأموریت‌های اورژانس جاده‌ای با شیوع کرونا درکرمانشاه

وی یکی از آفت‌ها و بلاهای انتقال این بیماری عرضه مرغ زنده دانست و گفت: براساس قانون اکیپ مشترکی از فرمانداری، دستور مقام قضایی، نیروی انتظامی، اصناف، شهرداری سد معبر اجرائیات، تعزیرات، محیط زیست پیگیر کشتارهای غیرمجاز و عرضه خارج از کشتار مجاز دام و طیور هستند.

حیدری افزود: دامی که در کشتارگاه کشت می‌شود از لحاظ شرعی و بهداشتی کاملا مورد تایید است، اما برخورد با موضوع کشتار غیرمجاز کار گروهی و تیمی است که نیاز به فرهنگ‌سازی دارد که مردم از این نوع کشتارها به خاطر قیمت ارزان استقبال نکنند.

انتهای پیام/پ/ح