مهدی محمدی صبح امروز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به گزارش‌های مسمومیت ناشی از مصرف قارچ‌های خودرو در طبیعت در سال‌های گذشته اظهار کرد: یکی از قارچ‌های عامل مسمومیت در کشور از جنس آمانیتا است که تا حدودی به قارچ‌های خوراکی شباهت داشته و حتی می‌تواند در کنار آن‌ها در محل رویش وجود […]

مهدی محمدی صبح امروز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به گزارش‌های مسمومیت ناشی از مصرف قارچ‌های خودرو در طبیعت در سال‌های گذشته اظهار کرد: یکی از قارچ‌های عامل مسمومیت در کشور از جنس آمانیتا است که تا حدودی به قارچ‌های خوراکی شباهت داشته و حتی می‌تواند در کنار آن‌ها در محل رویش وجود داشته باشد.

وی با تاکید بر لزوم پیشگیری و مقابله با مسمومیت‌های ناشی از مصرف قارچ‌های خودرو و سمی افزود: مردم باید از مصرف قارچ‌های خودرو در طبیعت به ویژه قارچ‌هایی که در کنار تنه درختان و قارچ‌هایی که کنار درختان خشک شده می‌رویند یا قارچ‌های جمع‌آوری شده توسط افراد عادی که به صورت فله‌ای با منشأ نامشخص عرضه می‌شوند، خودداری کنند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: مردم باید تنها قارچ‌هایی را که توسط مراکز مجاز و در بسته‌بندی‌های دارای مجوز سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، مصرف کنند.

وی ادامه داد: شناسایی انواع خوراکی قارچ از انواع سمی تنها بر اساس خصوصیات ظاهری مانند شکل، رنگ، بو، قوام و مزه مشکل بوده و توسط متخصصان و فقط کارشناسان مجرب و قارچ شناسی و گیاه شناسی امکان پذیر است، بنابراین مردم نباید به توصیه‌های برخی افراد در تشخیص انواع سمی قارچ از انواع خوراکی به هیچ وجه توجه کنند.

محمدی با بیان اینکه مصرف قارچ‌ها توسط پرندگان و سایر جانوران اهلی و وحشی نشاندهنده غیر سمی بودن قارچ برای انسان نیست، گفت: برخی روش‌ها و معیارهای سنتی همچون تغییر رنگ قاشق نقره در اثر تماس با قارچ یا وجود حشرات در اطراف و محل رویش قارچ، معیار علمی متقن و صحیحی برای تشخیص عدم سمیت قارچ در تمامی موارد نیست.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
شیوع کرونا ۳۰ تا ۴۰ هزار شغل را در استان کرمانشاه از بینبرد

هرگز قارچ را به صورت خام و به مقدار زیاد مصرف نکنید

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با تاکید بر اینکه هرگز نباید قارچ‌ها را به صورت خام و به مقدار زیاد مصرف کرد، افزود: برخی از سموم موجود در قارچ‌های سمی مقاوم به گرما بوده و فرآیندهای آماده سازی غذا همچون کباب کردن، آب پز کردن، سرخ کردن و یا بخارپز کردن قادر به تخریب کامل مواد سمی موجود در قارچ نیست.

وی بیان کرد: در صورت بروز علائم و نشانه‌های گوارشی از جمله تهوع، استفراغ و اسهال به صورت تأخیری یعنی چهار تا ۱۲ ساعت پس از مصرف خوراکی قارچ، هر چه سریع‌تر بیمار را باید به مرکز درمانی تخصصی سم شناسی بالینی و مسمومیت‌ها منتقل کرد.

محمدی با اشاره به مواردی که علائم گوارشی به صورت تأخیری با فاصله بیش از ۶ ساعت از مصرف قارچ رخ می‌دهد، گفت: این دسته از قارچ‌ها سمیت به مراتب بیشتری دارند و علت اصلی نارسایی حاد کبدی و مرگ تعدادی از مردم در سال‌های گذشته همین مسئله بوده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ادامه داد: انتقال سریع بیمار مسموم به یک مرکز درمانی تخصصی مسمومیت‌ها، امکان درمان موفقیت‌آمیز را افزایش داده و هر گونه تأخیر در این امر سبب افزایش احتمال شکست درمان و حتی مرگ بیمار می‌شود، بنابراین با مشاهده علائم و نشانه‌های بالینی اولیه به ویژه از نوع تأخیری در فردی با سابقه مصرف خوراکی قارچ، از هرگونه خود درمانی و درمان علامتی باید پرهیز کرده و بیمار در اسرع وقت به بیمارستان منتقل شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
افراد دارای عذرشرعی از روزه‌خواری پرهیز کنند/ برخورد پلیس باهنجارشکنان

محمدی تصریح کرد: در صورت امکان همراه داشتن نمونه باقی مانده قارچ مصرف شده توسط بیمار برای شناسایی و ارائه به کادر پزشکی توصیه می‌شود.