توسعه فرهنگ جامعه به میزان و سرانه فرهنگی در بخش‌های سینمایی و نمایشی در ارتباط بوده و مراکز فرهنگی و هنری در گسترش فرهنگ و ارتباط جمعی نقش مهمی دارند و سینما به عنوان پدیده‌ای هنری، اقتصادی و فن آورانه تأثیر به سزایی در این امر دارد. طبق گزارش سالنامه آماری فروش فیلم و سینمای […]

توسعه فرهنگ جامعه به میزان و سرانه فرهنگی در بخش‌های سینمایی و نمایشی در ارتباط بوده و مراکز فرهنگی و هنری در گسترش فرهنگ و ارتباط جمعی نقش مهمی دارند و سینما به عنوان پدیده‌ای هنری، اقتصادی و فن آورانه تأثیر به سزایی در این امر دارد.

طبق گزارش سالنامه آماری فروش فیلم و سینمای ایران در سال ۱۳۹۸ در کشور ۳۱ استان دارای سینمای فعال بوده که ۲۷۷ سینما برخوردار از ۵۴۱ سالن نمایش هستند و ظرفیت سالن‌های سینما آن‌ها ۱۳۲ هزار و ۶ صندلی است.

به گزارش فرتاک نیوز،طبق این آمار، استان تهران با بیش از ۱۳ میلیون جمعیت دارای ۶۶ سینما با ۱۹۹ سالن سینمایی و ظرفیت ۴۳ هزار و ۲۳۲ صندلی بیشترین سهم سینمایی کشور را از آن خود کرده است.

غرب استان تهران با جمعیتی حدود ۲ میلیون نفر دارای ۳ سینما است که سینما سپهر با ۱۴۴ صندلی در شهریار و سینما ساحل با دو سالن در اندیشه با ۴۸۱ صندلی وجود دارد و در ملارد و شهرقدس این میزان صفر است.

شهرقدس با جمعیتی حدود ۴۲۰ هزار نفر، فاقد سرانه صندلی سینمایی بوده و جمعیت این منطقه روز به روز در حال افزایش است که می‌توان به افزایش ۲ هزار نفری دانش‌آموزان در هرسال به جمعیت این منطقه اشاره کرد.

راه‌اندازی سینمای شهرقدس سال‌ها است گرفتار تجهیز و افتتاح امروز و فردای مسؤولان شده و هربار که به سینمای این شهر اشاره می‌شود، وعده‌های مختلف از مسؤولان به گوش می‌رسد.

طبق آخرین پیگیری و گفت‌وگویی که با غلامرضا آبکار رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان قدس انجام شد، شرکت‌ها آمادگی خود را برای تحویل فیلم اعلام کرده‌اند و به گفته پیمانکار مشکل موجود در تبلیغات سطح شهر بوده اما لازم است پیش از این محل سینما بازدید شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
نوروز1400 به کدام شهرها می‌توانیم سفر کنیم؟ + نقشه ونمودار

به گفته رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این سینما در ورودی شمالی شهرقدس در ساختمان ایرانیان قرار داشته و اگر سالن سینمایی در یکی از سالن‌های این اداره که پیش از این توسط مسؤولان وقت مطرح شده بود، احداث شود موجب تعطیلی ۵ انجمن و شورای فرهنگی و هنری خواهد شد که این امر به صلاح نیست؛ ضمن این‌که گروه‌هایی نیز برای راه‌اندازی و نصب تجهیزات سینما در محل اداره مراجعه کرده بودند اما ساختار اداری اداره مناسب راه‌اندازی سینما نیست ولی می‌توان برای سینمای دیجیتال و سیار برنامه‌ریزی کرد.

این نکته قابل ذکر است که ۱۱ فرهنگسرا در سطح شهر وجود دارد و شهرداری می‌توانست یک سالن را مختص سینما قرار دهد تا سهم مردم شهرقدس در استفاده از سالن‌ سینمایی خارج از شهر نباشد و در صورت راه‌اندازی و اکران فیلم در خارج از شهر باید فکری برای رفت و آمد و دسترسی عموم مردم از آن کرد.

خبرنگار همچنان پیگیر است تا این کلاف پیچیده سینمای شهرقدس باز شده و با راه‌اندازی آن بخشی از مشکلات فرهنگی و کمبود سرانه صندلی سینمایی در این شهر رفع شود و همه مردم بتوانند از آن بهره ببرند.