به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، متن این بیانیه به شرح ذیل است: بِسمِ اللهِ الرَحمنِ الرَحیمِ نظر به اهمیت ویژه شیوع جهانی کووید-۱۹ و نیاز مبرم به اتخاذ رویکرد‌های منطقی و کاملا حساب شده در خصوص این معضل بهداشتی که سلامت و اقتصاد مردمان شریف کشورمان را تحت تأثیر خود قرار داده […]

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، متن این بیانیه به شرح ذیل است:

بِسمِ اللهِ الرَحمنِ الرَحیمِ

نظر به اهمیت ویژه شیوع جهانی کووید-۱۹ و نیاز مبرم به اتخاذ رویکرد‌های منطقی و کاملا حساب شده در خصوص این معضل بهداشتی که سلامت و اقتصاد مردمان شریف کشورمان را تحت تأثیر خود قرار داده است و پیرو فرمایشات گوهربار اخیر مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای (دامت برکاته) در ارتباط با امر خطیر ایمن سازی کشوری، این بیانیه به شرح ذیل منتشر می‌شود.

واکسیناسیون از ارکان بسیار مهم و شاید اگر اغراق نباشد، اصلی‌ترین رکن در پیشگیری و گاه درمان بیماری‌های مسری است، به نحوی که بسیاری از بیماری‌های عفونی و همه گیری‌های جهانی با برنامه واکسیناسیون حساب شده و منطقی ریشه کن شده اند. با توجه به شرایط خاص حاکم بر پاندمی کووید-۱۹ بالاخص نو ظهور بودن سارس کرونا ویروس-۲ و ماهیت بسیار پیچیده این ویروس، رویکرد به امر خطیر ایمن سازی (واکسیناسیون) در این برهه زمانی دقت و وسواس بالایی را می‌طلبد. بدیهی است، این دقت برای کشوری مانند ایران که تحت ناجوانمردانه‌ترین تحریم‌های ممکن از سمت آمریکا و برخی کشور‌های اروپایی بوده است باید صد چندان باشد.

واکسن‌هایی که در حال حاضر برای مصرف بالینی در برخی از کشور‌ها تجویز می‌شوند یعنی واکسن‌های فایزر-بیونتک (BNT۱۶۲b۲)، مدرنا (mRNA-۱۲۷۳) و آسترازنکا (AZD-۱۲۲۲)، تولیدات آمریکایی و انگلیسی هستند. قطعا در سنوات اخیر با وجود مستندات بسیار معتبر، شرکت‌های پزشکی آمریکایی در رأس و شرکت‌های اروپایی به تبعیت از آنها، در ضروریات دارویی، تجهیزات پزشکی و حتی تحقیقی، کشور عزیزمان را تحت ناجوانمردانه‌ترین تحریم‌های ممکن قرار داده اند، امری که مخالف اصل سوگند نامه پزشکی در هر جای جهان است! در شرایط کنونی که کینه ورزی این دولت‌ها با کشورمان به اوج خود رسیده است، قطعا هیچ منطقی رأی به تهیه واکسن، حساس‌ترین ماده ایی که قرار است برای افراد سالم یک کشور تجویز شود از دشمن آن کشور را نمی‌دهد!

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
یک واحد صنعتی طعمه حریق شد

واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی از تکنولوژی‌های جدید شاخه‌های تخصصی علم پزشکی یعنی ایمونولوژی، ویروس شناسی و ژنتیک استفاده کرده اند که عبارتنداز ناقلین مولکول mRNA و ناقلین ویروسی که مولکول DNA در آن‌ها تعبیه شده است. اگرچه سابقه تحقیقاتی این واکسن‌ها در محیط آزمایشگاه و مدل‌های حیوانی در گذشته وجود دارد، ولی استفاده از آن‌ها برای انسان‌ها صرفا محدود به تحقیقات بوده و هرگز در بالین آن‌هم در چنین مقیاس عظیم میلیاردی استفاده نشده اند! با وجود اینکه موارد مرگ و میر و عوارض دیگر به اقرار شرکت‌های تولید کننده این واکسن‌ها کم بوده است، اما پایش‌های بعد از فروش و عوارض طولانی مدت آن‌ها بالاخص اثرات ژنتیکی و به ویژه اپی ژنتیکی آن‌ها با توجه به ماهیت اسید نوکلئیکی همچنان نامشخص است و در پرده ابهام قرار دارد.

به فرض اینکه مطالعات حاکی از اثر بخشی بین ۹۰ تا ۹۵ درصد این واکسن‌ها است (که آن هم باید در مقیاس میلیاردی ثابت شود)، شایان ذکر است که این تنها عامل کافی برای یک واکسیناسیون موفق نیست، بلکه فاکتور دیگری که به همان اندازه اهمیت دارد، “دوام ایمنی” ایجاد شده توسط این واکسن‌ها است که باز در پرده ایی از ابهام قرار دارد!

مسئله بعد که در درجه بالایی از اهمیت قرار دارد، موتاسیون‌هایی است که مکررا در ویروس گزارش شده اند! D۶۱۴G که ویروس را مسری‌تر کرد، موتاسیون N۴۵۳Y که ویروس را در جمعیت راسو‌ها گسترش داد و متعاقبا به انسان‌ها انتقال داده است و نهایتا ۱۴ جهش که N۵۰۱Y و حذف ۶۹/۷۰ باعث ایجاد شکلی بسیار متفاوت و به شدت مسری از ویروس بنام B.۱.۱.۷ یا واریان انگلیسی شد!

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
جزئیات انهدام باند ورود سلاح به کشور/ 100 کلت کمری جاساز شدهدر سمند کشف شد

با این خوش بینی بسیار که واکسن‌های موجود بتوانند جلوی این واریان‌ها را بگیرند، موضوع دیگر انواعی از ویروس است که ممکن است در ادامه پاندمی ایجاد شوند. قطعا هیچ تضمینی نیست که واکسن در برابر تمام واریان‌ها مؤثر باشد، پس نیاز احتمالی به تجدید واکسیناسیون، وابستگی کامل را به شرکت‌های تولید کننده ایجاد می‌کند که بی شک این موضوع تبدیل به اهرم اعمال قدرت و فشار شرکت‌ها بر کشور‌ها می‌شود! بماند که بدلیل ماهیت اسید نوکلئیکی این واکسن ها، تجویز بیش از حدشان، بالقوه می‌تواند سیستم التهابی را فعال و اختلالات خود ایمنی همچون لوپوس را که از بدترین اشکال خود ایمنی بوده و تمامی بدن را درگیر می‌کند، ایجاد نماید.

موارد فوق الذکر همگی پیش فرض‌ها و احتمالاتی بودند که اساس و مستندات علمی قابل ارایه دارند، قاعدتا برای رهسپار شدن به یک سفر کوتاه ما تمام پیش بینی‌های لازم را در نظر می‌گیریم، حال در این مورد که ایمن سازی کل کشور مد نظر است، بی شک مساله دوچندان حائز اهمیت و بسیار مهم است و پیش بینی‌های مبتنی بر شواهد علمی از سویی و از سوی دیگر حقایق تلخ تاریخی همچون ورود خون آلوده به کشورمان در گذشته، همگی به ما می‌گوید، واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی صد در صد یک نمونه کامل و بی نقص از واکسن کووید-۱۹ نبوده و علاوه بر آن‌ها تهیه واکسن از کشور‌هایی که با ما دشمنی آشکار دارند کاملا غیر منطقی و مردود است.

درخصوص واکسن‌های داخلی هم، این واکسن‌ها باید مانند سایر واکسن‌ها مراحل علمی و قانونی تحقیق، توسعه و تولید را طی کنند و در صورتیکه مطالعات نظامند و قابل استناد، اثر بخشی و بی عارضه بودن آن‌ها را تایید کردند، بی شک این بزرگترین افتخاری خواهد بود که نصیب جامعه علمی ایران شده است و باید از این حرکت که باعث جلوگیری از وابستگی کشور و حفظ سلامت مردم می‌شود حمایت قاطع صورت گیرد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تا پایان سال در کرمانشاه بارش نداریم

در پایان، ما جمعی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، براساس شواهد، مستندات علمی، تحقیقات و مطالعات به عمل آمده پیرامون ویروس کرونا، حمایت خود را از مواضع خردمندانه رهبر معظم انقلاب درخصوص ممنوعیت واردات واکسن کرونا از آمریکا و انگلیس را اعلام میداریم و از همگان خواستاریم همچون همیشه با حفظ وحدت و انسجام ملی، از ورود رسانه‌ها و افراد غرض ورز به این مقوله حساس و سودجویی دشمنان داخلی و خارجی جلوگیری شود.

با آرزوی سلامت و سرافرازی تک تک مردم ایران و اعتلای روز افزون نام ایران در مجامع علمی

جمعی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه