خبرگزاری مهر – گروه‌استان‌ها: مشکل قدیمی تأمین آب در برخی از روستاهای منطقه عثمانوند از توابع سرفیروزآباد در سال گذشته با تجمع جمعی از اهالی این روستا درب استانداری کرمانشاه مجدداً مطرح شد. در همین تجمع خبرنگار مهر در گفتگو با یکی از اهالی این روستاها متوجه اختلافات روستایی در این منطقه در تأمین آب […]

خبرگزاری مهر – گروه‌استان‌ها: مشکل قدیمی تأمین آب در برخی از روستاهای منطقه عثمانوند از توابع سرفیروزآباد در سال گذشته با تجمع جمعی از اهالی این روستا درب استانداری کرمانشاه مجدداً مطرح شد.

در همین تجمع خبرنگار مهر در گفتگو با یکی از اهالی این روستاها متوجه اختلافات روستایی در این منطقه در تأمین آب شرب شد.

در همان روزها مطلبی با عنوان «درخواست اهالی روستا از استاندار کرمانشاه» بعد از پیگیری دلایل این تجمع منتشر شد که در آن اشکان کریمی یکی از اهالی روستا اظهار کرد: آب آشامیدنی ما از سرابی در روستاهای بالادست تأمین می‌شود که چند روستای اطراف سراب ادعای مالکیت بر سراب را داشته و اجازه استفاده دیگر روستاها از آب این سراب را نمی‌دهند و هر ساله در فصل تابستان تأسیسات لوله آب را می‌شکنند و از این آب برای مصارف کشاورزی خودشان استفاده می‌کنند.

وی ادامه داد: سال‌های گذشته فقط فصل تابستان آب را قطع می‌کردند، اما از بهمن ماه سال گذشته آب را بر رویمان قطع کرده و اعلام کردند که به هیچ عنوان اجازه استفاده از آب این سراب را به روستاهای پایین دست نمی‌دهیم.

انتشار این مطلب در خبرگزاری مهر، پای محمد رشیدی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورایب اسلامی را به این روستا کشاند تا به صورت حضوری این نماینده پیگیر مشکلات مردم این روستاها شود؛ متأسفانه با وجود قول‌های مکرر برای پیگیری رفع این مساله به نماینده مجلس مشکل تأمین آب روستا همچنان ادامه داشت.

ورود رئیس قوه قضائیه به اختلاف دیرینه آب

در سفر رئیس قوه قضائیه به کرمانشاه در دیدارهای مردمی، دبیر یکی از گروه‌های جهادی با مطرح کردن این مساله خواستار ورود رئیس قوه قضائیه به این مساله برای حل مشکل مردم این روستاها شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
کرمانشاه نارنجی شد

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در همان دیدار رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه را مأمور رسیدگی به این مساله کرد و خواهان ارسال گزارش پیگیری این مشکل شد.

پس از طرح موضوع در جریان سفر آیت‌الله رئیسی، مراتب با جدیت در دستور کار قرار گرفت و برگزاری جلسات متعدد با دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و پیگیری‌های مجدانه مجموعه قضائی استان کرمانشاه خوشبختانه نتایج قابل‌توجهی حاصل شد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری متولی حل مشکل قدیمی آب روستایی

پرویز توسلی زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در خصوص پیگیری حل این مشکل اظهار کرد: پس از اینکه معاونت پیشگیری از وقوع جرم و پیگیری حقوق عامه دادسرای مرکز استان کرمانشاه به‌عنوان متولی امر انتخاب شد، مکاتبات متعددی با دستگاه اجرایی جهت پیگیری رفع مشکل قطع آب منطقه عثمانوند (سرفیروز آباد) به عمل آمد و در نهایت مقرر شد فرماندار کرمانشاه با همراهی نماینده دادستان، جانشین فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب در منطقه حضور یافته و از طریق شناسایی معتمدین و ریش‌سفیدان اقدامات لازم برای حصول سازش میان اهالی روستاهای درگیر این موضوع انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین مقرر شد تا مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فرایند پیگیری مطالبات اهالی روستای سرین در خصوص مجوز حق‌آبه و نتایج آن را به دادگستری استان کرمانشاه اعلام کند که بنا بر اعلام مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمانشاه طی مکاتبه‌ای اعلام داشت که تاکنون برای روستای سرین از توابع بخش سرفیروز آباد عثمانوند حق آبه‌ای ثبت‌نشده است.

رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه تصریح کرد: در ادامه جلسه‌ای در فرمانداری شهرستان کرمانشاه با موضوع رفع معارض و مشکلات پروژه آب‌رسانی روستای سرین با حضور اشخاص ذی‌ربط و ازجمله بزرگان و معتمدین محلی برگزار شد که درنهایت به لحاظ همکاری قابل‌توجه اهالی روستا برای اجرای کامل طرح آب‌رسانی مقرر شد شرکت آبفا بلافاصله نسبت به تکمیل کار اقدام کند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
جدید‌ترین اخبار کرونا در ایران| فتح قله چهارم کرونا در کشور/ کاهش ورودی مبتلایان به بیمارستان‌ها / وضعیت تب کرونا دراستان‌ها‌‌ + نقشه و نمودار

وی ادامه داد: در نهایت و در پی حصول سازش میان اهالی منطقه به‌ویژه روستای سرین که معارض منبع تأمین آب بوده‌اند، مقرر شد تا شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه از طریق پیمانکار حداکثر ظرف یک ماه نسبت به رفع نواقص و بهره‌برداری از پروژه اقدام کند.

توسلی‌زاده گفت: همچنین مقرر شد تا شرکت مذکور برای تأمین کسری احتمالی آب، اقدامات لازم برای اضافه کردن آب از منابع دیگر را انجام دهد و فرمانداری شهرستان کرمانشاه نسبت به تأمین اعتبار بهره‌برداری از چشمه روستای شینه (به‌عنوان منبع دوم تأمین آب) برای سال جاری پیگیری‌های لازم را انجام بدهد.

رئیس‌کل دادگستری کرمانشاه تاکید کرد: دادگستری استان کرمانشاه پیگیری موضوع تا حصول نتیجه نهایی را در دستور کار قرار می‌دهد.