به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، شیب تند شیوع کرونا در استان کرمانشاه همچون بسیاری از نقاط کشور منجر به اعلام وضعیت قرمز و اعمال محدودیت‌ها برای فعالیت اصناف و مشاغل مختلف شد. شواهد نشان می‌دهد موج چهارم کرونا بسیار سریع تر از موج‌های قبلی در حال صعود است وجود کرونای انگلیسی نگرانی برای این […]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه ، شیب تند شیوع کرونا در استان کرمانشاه همچون بسیاری از نقاط کشور منجر به اعلام وضعیت قرمز و اعمال محدودیت‌ها برای فعالیت اصناف و مشاغل مختلف شد.

شواهد نشان می‌دهد موج چهارم کرونا بسیار سریع تر از موج‌های قبلی در حال صعود است وجود کرونای انگلیسی نگرانی برای این موج را بیشتر کرده و در صورت بی‌توجهی مردم به طور قطع تلفات بیشتر خواهد بود.

 پیش‌بینی افزایش بستری‌ها به ۱۸۰۰ نفر 

محمودرضا مرادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اکنون متوسط تعداد بستری‌های روزانه کرونا در استان ۱۳۵ نفر است و در صورت ادامه این روند باید ظرف هفته‌های آینده به سمت راه‌اندازی بیمارستان‌های صحرایی و موقت برویم.

وی عنوان کرد: متأسفانه در روزهای اخیر، با سیر صعودی بیماری در استان مواجه هستیم و این درحالی است که متوسط روزانه ترخیصی حدود ۸۰ تا ۹۰ نفر است و این امر نشان دهنده سیر افزایشی بستری های کرونا است.

مرادی گفت: با توجه به شروع موج چهارم کرونا در استان، در این موج پیش بینی افزایش بستری تا حدود ۱۸۰۰ نفر شده و برای این تعداد آمادگی‌های لازم فراهم شده است.

وی افزود: اگر به این تعداد بستری برسیم، یعنی حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد تخت‌های دانشگاهی استان درگیر می شود و در این شرایط قطعا از کیفیت خدمات رسانی حوزه درمان کاسته خواهد شد.

مرادی بیان کرد: ظرفیت بخش درمان محدود است و اگر تعداد مبتلایان از این حد فراتر رود، ناچار باید به سمت راه اندازی بیمارستان‌های صحرایی و موقت برویم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
افزایش ۲برابری مبتلایان به کرونا انگلیسی در کرمانشاه

وی گفت: چرا که برخی بیمارستان‌ها از جمله بیمارستان امام علی(ع) که مختص بیماران قلبی است و یا بیمارستان طالقانی که مختص مصدومان تصادفات و تروما است و بیمارستان معتضدی که مختص زنان و زایمان است را به هیچ عنوان نمی‌توانیم به بیماران کرونایی اختصاص دهیم.

مرادی بیان کرد: رسیدن به پیک ۱۸۰۰ بستری پیش‌بینی ما است و اگر مردم همکاری کنند می‌توانیم از رسیدن به این وضعیت جلوگیری کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: برای این موج داروهای لازم بیماران کرونایی هم دپو شده و داروی «رمدسیویر» به مقدار کافی تأمین شده است.

وی افزود: ما تمام تلاشمان را برای خدمات رسانی به مردم انجام خواهیم داد، اما اگر به پیک ۱۸۰۰ نفر برسیم با چالش‌های بسیاری مواجه خواهیم شد و تامین تخت های ICU و دستگاه‌های اکسیژن کار دشواری خواهد بود، لذا از مردم می‌خواهیم نهایت همکاری را در این زمینه داشته باشند.

مرادی عنوان کرد: روزانه حدود ۳۰۰۰ تست PCR و تست سریع گرفته می‌شود و نیروهای بخش آزمایشگاه تا ساعت ۲۳ و ۲۴ شب مشغول آزمایش بر روی تست‌ها هستند که موجب خستگی و فرسودگی آنها شده است.

کرمانشاه در آستانه تبدیل به بیمارستان است

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه نیز در حاشیه ستاد کرونا گفت: مردم باید برای گذر از موج چهارم کرونا همکاری کنند و پروتکل‌ها حداقل تا ۹۰ درصد رعایت شوند؛ در غیر این صورت کرمانشاه به یک بیمارستان بزرگ تبدیل می‌شود.

وی عنوان کرد: متأسفانه شاهد شیوع موج چهارم در کرمانشاه هستیم و در شرایط فعلی وضعیت ۹ شهرستان قرمز، چهار شهرستان نارنجی و یک شهرستان زرد است که طبق پروتکل‌های مصوب ستاد ملی کرونا، بر اساس رنگ‌بندی، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها در مورد فعالیت‌های مشاغل و ادارات از امروز اعمال می‌شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
بسته‌های معیشتی و البسه در بین نیازمندان کرمانشاهی توزیعخواهد شد

بازوند افزود: پرسنل ادارات باید براساس جدول رنگ بندی شهرها، به محل کار بیایند و هر مدیری که این مصوبه را رعایت نکند با وی برخورد می‌شود، زیرا در به خطر افتادن سلامت کارکنان مقصر است. 

وی عنوان کرد: یک گروه به شکل ویژه بر رعایت این پروتکل‌ها در سطح استان نظارت می‌کنند و متخلفان برای برخورد قانونی به دادستانی معرفی می‌شوند.  

بازوند گفت: این ویروس جهش یافته انگلیسی پیر و جوان و یا بزرگ و کودک نمی‌شناسد و همه را به شکل جدی مبتلا می کند و در این میان ممکن است برخی از عزیزان نیز جان خود را از دست بدهند. 

وی افزود: متأسفانه اکنون میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کرمانشاه زیر ۵۰ درصد است و افزایش آمار مبتلایان فعلی نیز به دلیل همین بی‌توجهی‌ها است.

بازوند اظهار کرد: نقشه راه مقابله با این بحران تدوین شده و برنامه‌ها و پیش بینی‌های لازم را برای بستری حدود ۲۰۰۰ نفر انجام داده‌ایم و به طور قطع بحران مدیریت می‌شود اما اگر مردم همکاری کنند این موج چهارم بیماری با هزینه و خسارت کمتری پشت سر گذاشته می‌شود. 

وی گفت: انتظار داریم صداو سیما، رسانه های مکتوب و مجازی و شبکه‌های اجتماعی در کنترل این بحران، ستاد کرونا را یاری دهند.

تغییر ساعت کاری داروخانه‌های آموزشی دانشگاه از فردا

بهرنگ شیری سرپرست داروخانه‌های آموزشی دانشگاه گفت: با توجه به موج چهارم کرونا و درگیری تعدادی از پرسنل داروخانه‌ها به ویروس کرونا و کاهش نیروی انسانی هر دو داروخانه از فردا ساعت کاری داروخانه‌های آموزشی دانشگاه به مدت دو هفته از ساعت ۲۱ به ساعت ۲۰ تغییر می‌یابد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
به پرونده‌های تظاهر به روزه خواری رسیدگی فوری می‌شود

وی عنوان کرد: داروخانه‌های آموزشی دانشگاه شامل داروخانه امام خمینی(ره) ابتدای خیابان بهار، جنب مرکز بهداشت استان و داروخانه ولیعصر(عج) بلوار شهید بهشتی، جنب ساختمان شماره یک دانشگاه است.

انتهای پیام/۸۳۲/ح