امسال ۷ اثر تاریخی در استان کرمانشاه با اعتبار ۴ میلیارد ریال مرمت شدند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: آثار تاریخی مرمت شده طی سال جاری در شهر‌های کنگاور، سنقر، سرپل ذهاب و کرمانشاه قرار دارند. اعظمی افزود: یکی از […]

امسال ۷ اثر تاریخی در استان کرمانشاه با اعتبار ۴ میلیارد ریال مرمت شدند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: آثار مرمت ۷ اثر تاریخی در استان کرمانشاهتاریخی مرمت شده طی سال جاری در شهر‌های کنگاور، سنقر، سرپل ذهاب و کرمانشاه قرار دارند.

اعظمی افزود: یکی از آثاری که امسال مرمت شد تکیه تاریخی بیگلربیگی با اعتبار ۸۵ میلیون تومان در شهر کرمانشاه است که معماری خاص این تکیه وجه تمایز آن با تکیه‌های دیگر در کشور است.

وی به مرمت حمام های حاج شهبازخان و نظام در شهر کرمانشاه هم اشاره کرد و گفت: ۱۰۰ میلیون تومان برای این دو حمام تاریخی مربوط به دوره قاجار هزینه شده است.

معاون میراث فرهنگی استان با اشاره به مرمت ساختمان استانداری کرمانشاه خاطرنشان کرد: در این مرحله ۴۰ میلیون تومان برای تعمیرات تکمیلی داخل ساختمان شامل مرمت پنجره‌ها، در‌های ورودی بخش زیر زمین، دیوارها، اندود‌های آسیب دیده، راه پله، رنگ آمیزی و اجرای تاسیسات الکتریکی انجام گرفت.

اعظمی گفت: خانه ساری اصلانی در کنگاور، بقعه مالک در سنقر و کلیایی و مسیر طاق گرای سرپل ذهاب از دیگر آثاری هستند که با اعتبار ۱۶۵ میلیون تومان طی سال جاری مرمت و بهسازی شدند.

حدود ۳ هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی- فرهنگی شناسایی شده و تحت حفاظت در استان کرمانشاه وجود دارد که بیش از نیمی از آن‌ها در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
سفرآیت الله رئیسی به کرمانشاه (2)