سرویس کرمانشاه _ “هر کدام از روستاهای توریستی و تاریخی هورامان آداب، رسوم و فرهنگ کهن، اصیل و بارزشی را در دل خود جای داده اند و هرچه از بهم ریختگی شهری بدور باشد قطعا از مصونیت بهتر و بیشتری برخوردار خواهند بود”. پاوه و روستاهای آن، گل‌های نقوش اصیل و ارزشیِ نقش برجسته‌های کهن […]

روستاهای اورامان؛ نقوش اصیل ایرانی در دامان طبیعت / نصرت اله سپهر

سرویس کرمانشاه _ “هر کدام از روستاهای توریستی و تاریخی هورامان آداب، رسوم و فرهنگ کهن، اصیل و بارزشی را در دل خود جای داده اند و هرچه از بهم ریختگی شهری بدور باشد قطعا از مصونیت بهتر و بیشتری برخوردار خواهند بود”.

پاوه و روستاهای آن، گل‌های نقوش اصیل و ارزشیِ نقش برجسته‌های کهن دژ ایران هستند. کسی که از ارزش و اعتبار آثار تاریخی باخبر بوده و آگاهی اندکی داشته باشد، نباید این گل‌های رنگارنگ اصیل و کهن را پرپر کند زیرا آن‌ها آثاری هستند که از آن به عنوان منبع پژوهشی فرهنگ اصیل و عمیق هزاره‌های تاریخی این سرزمین بهره می‌گیرند. پس نباید از عواملی که باعث خراش بر این اثر موزه‌ای می‌شود به راحتی گذشت و بقول مردم کرمانشاه مثل دست سوخته باید از آن نگهداری کرد. باید برای تصمیم گیری در این حوزه مهم بی‌گدار به آب نزد زیرا لزومی ندارد این زیبایی و اصالت را با کارهای سلیقه‌ای و صنعت شهرنشینی امروزی بهم ریخت.
روستاهای پاوه بسیار متفاوت، ویژه و اورجینال هستند و در حقیقت برگ‌های تذهیبی از کتاب قطور فرهنگ کهن ایران هستند همراه با جاذبه‌های وصف‌ناشدنی توریستی و تفریحی، و برای اهل فهم منبع عظیم پژوهش در حوزه فرهنگ اصیل، کهن و غنی کهن دژ ایران عزیز هستند. بنابراین نباید به راحتی و هر طور دل‌مان خواست در آن قیچی بگذاریم. مثل این می‌ماند که لباس چند هزار ساله پشمی دست بافت تن مردان نمکی موزه ایران باستان را برید و به یقه پالتو دوخت!!!!

تصمیم نسنجیده‌ی پیوستن چهار روستای (چورژی، سرکران، دوریسان و نوسمه) به شهر پاوه خبری بسیار تلخ بود، آنهم اماکنی که مقصد بسیار از گردشگران و پژوهشگران خارجی و داخلی معماری سنتی است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
ماده 88 باشگاه‌های فوتبال کرمانشاه را به نابودیکشاند

این روستاهای “خدا ره‌ژیای” حیرت انگیز، تکرارناشدنی، با زیبایی‌های فوق العاده تماشایی وصف ناپذیر و بن مایه‌های تاریخی مستند که در دل خود دارند؛ نباید به راحتی از عواملی که باعث خدشه به آن شود چشم پوشید و بخود اجازه دخل و تصرف داد.

این سرزمین با بن مایه تاریخی و فرهنگی غنی و با قابلیت‌های فراوان و چند جنبه‌ای وصف ناشدنی آن، متعلق به فرد خاصی نیست بلکه متعلق به گذشتگان، آیندگان و در یک کلام متعلق به پیشینه درخشان ایران است و برای اهل فهم از قداست فرهنگی، تاریخی و توریستی ویژه‌ای برخوردار بوده و هست و لازم است بر اساس آداب خاصی، برای آن تصمیم گیری و اقدام کرد.

هر کدام از روستاهای توریستی و تاریخی هورامان آداب، رسوم و فرهنگ کهن، اصیل و بارزشی را در دل خود جای داده و هرچه از بهم ریختگی شهری بدور باشد قطعا از مصونیت بهتر و بیشتری برخوردار خواهد بود.

مردم روی بلوار تاق بستان مانور می‌دهند که الحق هم زیباست و می‌گویند خداوند رحمت کند بانی و مجری آنرا حالا تصور کن آن بیکرانگی منظر چشم نواز و روح نواز روستاهای چورژی، نوسمه و … که انگار بمب انرژی مثبت هستند. با دیدنشان احساس سبکی روحی و روانی خاصی به انسان دست می‌دهد و با قدم در آن وادی انگار تمام خستگی از تن آدمی بدر می‌رود و می‌شود آن‌ها را محل خانه تکانی خستگی از تن و مهمیزی بر تلطیف روح و روان عاطفه نامید. این برگ زرین مطلا و تذهیبی بخشی از لطف بیکران خداوندی است که با فرهنگ فولکلور و ریشه‌ای سرزمین مقدس ما در هم آمیخته و رایحه دلنوازی در غرب کشورمان پراکنده است. سرزمینی که در طول تاریخ برای سرافرازی آن هزاران شهید تقدیم کرده است و چه جان‌فشانی‌ها برای آن صورت گرفته.
 تردیدی نیست که حسن نیت، آینده‌نگری و خدمت، سرلوحه کار بوده است. اما بنظر این راه مناسبی نبوده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
گرد و غبار، قصرشیرین و سرپل‌ذهاب در کرمانشاه را در وضعیتبحران قرار داد