نقدی بر عملکرد مدیران در سفر مسئولین به کرمانشاه؛ سرویس کرمانشاه _ “چرا مدیران فکر فکر می کنند رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه، رئیس مجلس یا هر مدیری که به استان سفر کرده است قبلا آمار و اطلاعاتی از این استان به او ارائه نشده است”. سفر روسای قوا، وزرا و مسئولین عالی رتبه کشور […]

نقدی بر عملکرد مدیران در سفر مسئولین به کرمانشاه؛

حیف میز، حیفِ وقت / عبدالله مرادی*

سرویس کرمانشاه _ “چرا مدیران فکر فکر می کنند رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه، رئیس مجلس یا هر مدیری که به استان سفر کرده است قبلا آمار و اطلاعاتی از این استان به او ارائه نشده است”.

سفر روسای قوا، وزرا و مسئولین عالی رتبه کشور معمولا به صورت فشرده برگزار می شود. هر مدیر و مجموعه‌ای تنها چند دقیقه وقت برای بیان درخواست‌ها، مشکلات و چالشهای پیش رو دارند.
اما حیف وقتی که در اختیار جمع کثیری از این مدیران گذاشته می شود! 
ابتدا خیر مقدم ، خوش آمدگویی و تبریک یا تسلیت تمام مناسبت‌ها از یک ماه قبل تا یک ماه بعد که بیش از یک دقیقه به طول می انجامد. مراتب تقدیر، تشکر، تعریف و تمجید از مدیران بالا دستی و نمایندگان که این نیز کمتر از یک دقیقه به طول می انجامد.
مرحله بعدی تشریح وضعیت جغرافیایی آب و هوایی استان برای مسئولی است که به استان آمده است.
 چرا  فکر می کنید روسای قوا، وزرا یا مسئولین کشوری از جنگ تحمیلی ، شروع جنگ و خاتمه آن در کرمانشاه خبر ندارند ‌ و تعداد شهدا، جانبازان و ایثارگران را نمی دانند؟بعد گفتن تمام بدیهیات و تشریح وضعیتی که برکسی پوشیده نیست؛ مرحله بعد دو دقیقه پایانی با احتساب وقتهای اضافه می باشد که شروع می کنند به بیان موفقیت‌ها و دستاوردهای آماری و عددی که در جامعه هیچ نمودی نداشته است.
بعد از اینکه به آنها تذکر داده می‌شود که وقتتان به پایان رسیده با اصرار و خواهش تقاضای یک دقیقه دیگر وقت می کنند تا به میهمان برنامه بگویند؛ شما خبر ندارید، هر آنچه اتفاق خوب  رخ داده است حاصل تلاش‌های آقای استاندار بوده و از این بهتر مدیری نمی توانست از این بحرانها عبور کند.
 چرا فکر می کنید رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه، رئیس مجلس یا هر مدیری که به استان سفر کرده است آمار و اطلاعاتی از این استان به او ارائه نشده است. 
آنها حتما از نرخ های بیکاری،  اعتیاد،  طلاق و وضعیت معیشتی استان خبر دارند و حتی نیاز نیست شما اینها را هم‌بگویید که هیچوقت نمی گویید.
 گزارش و صحبت‌های شما در این چند دقیقه باید حاصل چند هفته گزارش گیری از مجموعه های تحت مدیریت و بخشهای خصوصی باشد که چشم امیدشان به شما به عنوان نماینده در این جلسه است.
 در همان چند دقیقه می شود کلی از چالشها و مشکلات پیش روی استان که گره آن به دست روسای قوا ، وزرا و … باز می شود را بیان کرد و مصوبه ای معنا دار برای آن گرفت.
 هرچند گرفتن مصوبه و قول بدون پیگیری و مطالبه گری های بعدی هم بی نتیجه می‌ماند که نمونه‌های زیادی از آن در سفرهای احمدی نژاد، مقام معظم رهبری (مدضله العالی) و روحانی داریم اما مهم ترین و پر اثر ترینهای آنها اجرایی نشده است.
تلف کردن این چند دقیقه وقت، مشتی است از نمونه خروار وقت‌هایی که در دوران مدیریت از دست می رود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
چهل و دومین جشن پیروزی انقلاب اسلامی در کرمانشاه

*مدیر گروه رسانه‌ای میلکان