به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی همچنان روند صعودی نرخ ابتلای ویروس منحوس در کشور ادامه دارد که کارشناسان معتقدند برای کاهش هزینه‌ عبور از این موج تنها راهکار قابل اعتماد رعایت سخت‌‌گیرانه پروتکل‌های بهداشتی و اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی است. بررسی‌های آماری در این زمینه نشان می‌دهد با توجه به افزایش قدرت سرایت ویروس […]

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری تسنیم، درحالی همچنان روند صعودی نرخ ابتلای ویروس منحوس در کشور ادامه دارد که کارشناسان معتقدند برای کاهش هزینه‌ عبور از این موج تنها راهکار قابل اعتماد رعایت سخت‌‌گیرانه پروتکل‌های بهداشتی و اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی است.

بررسی‌های آماری در این زمینه نشان می‌دهد با توجه به افزایش قدرت سرایت ویروس جهش‌یافته انگلیسی حجم بالایی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا با سطوح مختلفی از بیماری به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند و در برخی از مراکز استان‌ها این روند رشد ۲۰۰درصدی داشته است که همین روند عاملی در تکمیل ظرفیت سریع و غیرقابل تصور تخت‌های بیمارستانی شده است.

افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی ـ یا بهتر بگوییم آن گروه از هموطنان که در نیمه دوم تعطیلات و هفته بعد از آن بی‌تفاوت به خطری که تهدیدشان می‌کرد مشغول انجام امور عادی زندگی و یا شرکت در دورهمی‌های خانوادگی بودند ـ فشار قابل توجهی به سیستم بهداشت و درمان تحمیل کرده است تا جایی که مقام‌های مسئول وزارت بهداشت تعداد بستری در مراکز درمانی را در محدوده ۶۰ هزار نفر برآورد کردند با قید این نکته که هنوز به قله پیک چهارم نرسیده‌ایم.

این برآورد و البته واقعیت کمبود تخت‌های بیمارستانی تاجایی ادامه داشت که در برخی از مناطق تمام امکانات نیروهای مسلح و سایر نهادهایی که دارد امکانات درمانی هستند نیز به کار گرفته شد و با ایجاد بیمارستان‌های صحرایی و افزایش امکانات تلاش شد تا کمبود تخت بیمارستانی و ارایه خدمات درمانی به مبتلایان جدید با اخلال مواجه نشود.

البته اتخاذ چنین سیاستی اگرچه بسیار مفید بود اما سیل بیمارانی که از راه می‌رسیدند در برخی از مراکز استان‌ها و شهرستان‌هایی که کانون بحران شناخته شده بودند مثل پایتخت کار را بجایی رساند که اکنون خبر می‌رسد ستاد ترخیص بیماران تشکیل شده تا آن گروه از بیماران که حال عمومی بهتری دارند ترخیص و ادامه روند درمانی آنها در منزل انجام شود.

به این ترتیب دور از واقعیت نیست که بگوییم بحران بیخ گوشمان رسیده و درصورت ادامه روند بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی چاره‌ای جز نظاره‌گر بودن از بین رفتن تعداد زیادی از هموطنان نداریم چون بعد از این سیاست نوبت به انتخاب گزینشی ارایه خدمات درمانی به بیماران بدحال خواهد رسید. تجربه‌ای کشورهای اسپانیا، ایتالیا و البته انگلستان نیز اواسط زمستان گذشته داشتند.

روستاها کانون‌های جدید بیماری

تا امروز شاید بیشتر توجه اخبار و البته افکار عمومی به کلانشهرها و مراکز استانی در زمینه همه‌گیری کرونا بود و مسئولان تلاش می‌کردند با استفاده از تمام ابزار و امکاناتی که در اختیار دارند به این مهم رسیدگی و بحران را مدیریت کنند، درحالی که اگر کمی از مراکز استان‌ها فاصله گرفته و سراغ روستاها و مناطق دورافتاده‌تر برویم با واقعیتی نگران کننده روبرو خواهیم شد.

مناطقی که سیستم بهداشت و درمان امکانات کافی برای ارایه خدمات در اختیار ندارد و البته بی‌توجهی گسترده هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی کانون‌های بحرانی کرونای تازه‌ای ایجاد کرده که خانواده‌ها را یک به یک درگیر و نهایتا راهی مراکز بهداشت یا درمانگاه‌ها می‌کند. اتفاقی که برخی از مسئولان معتقدند بارسنگین و البته تازه‌ای به کادر درمانی مراکز استان درعین بحران خودشان تحمیل می‌کند.

این گروه از مسئولان تاکید می‌کند اگرچه اغلب روستاها و مناطق دور افتاده دارای امکانات بهداشتی هستند اما با درنظر گرفتن افزایش یکباره مراجعه بیماران بدون تردید امکانات موجود در منطقه پاسخگو نیست و به‌ناچار سرریز بیماران به مراکز استان و شهرستان‌های بزرگتر خود بحرانی تازه در موج چهارم همه‌گیری ویروس منحوس ایجاد می‌کند که بد نیست مسئولان مربوطه نسبت به ایجاد امکانات مناسب با نرخ ابتلا در این مناطق هم برنامه‌ریزی داشته باشند تا سرریز بیمار به مراکز استان مشکل ساز نباشد.

سردخانه بیمارستان‌ها به‌خصوص در کلان‌شهرها رو به تکمیل

در ادامه مشکلات مرتبط با موج چهارم همه‌گیری کرونا در کشور نکته‌ای که از روز گذشته خودنمایی کرد تکمیل ظرفیت سردخانه‌ بیمارستان‌ها و البته مراکز کفن و دفن بخصوص در کلانشهرهایی مثل تهران بود.

اتفاقی که مسئولان بهشت زهرا در تهران رسماً اعلام کردند به دلیل افزایش قابل توجه ورود متوفیان کرونایی به این مرکز جهت انجام امور کفن و دفن ممکن است در روزهای آینده انجام این مراسم با تاخیر انجام شود و برای جلوگیری از بروز بحران دو سردخانه جدید در بهشت زهرا درنظر گرفته شده تا امکان مدیریت این تعداد از متوفیان وجود داشته باشد.

رضا کرمی محمدی، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران در این زمینه روز گذشته گفت: به نظر می‌رسد در هفته پیش رو شرایط بدتر می‌شود و اگر اینگونه پیش برود، ممکن است ظرفیت سردخانه‌ها هم کفایت نکند. البته در حال حاضر متوفی در سردخانه بیمارستان‌ها نمی‌ماند و با تمهیدات پیش بینی شده سریعاً به بهشت زهرا منتقل می‌شود. هرچند ممکن است در شرایطی که تعداد متوفیان زیاد شود، نتوانند تدفین را همان روز انجام دهند و به روز بعد منتقل شود.

البته احداث این سردخانه‌ها ظاهرا پایان کار نبوده چون از مراکز درمانی هم خبری مشابه به گوش می‌رسد که اغلب مراکز درمانی مرتبط با بیماری کرونا سردخانه‌هایشان تکمیل و برای نگهداری متوفیان دچار مشکل شده‌اند.

مدیر کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در این زمینه  گفت: با اوج گیری کرونا همانطور که نگران نبود تخت خالی برای بیماران هستیم، نگران کمبود جای خالی در سردخانه بیمارستان‌ها هم هستیم و ازآنجایی که ورودی بیمارستان‌ها چندین برابر شده و همانگونه که امکانات موجود در بیمارستان‌ها از جمله دستگاه اکسیژن کفاف بیماران را نمی‌دهد، طبیعتا سردخانه‌هاً هم جواب فوتی‌ها را نخواهد داد.

اظهار نظری که اگرچه دردناک اما واقعیتی نگران کننده است چون با بررسی مدل‌های آماری نرخ ابتلا در پیک چهارم و البته مقایسه آنها با مدل‌های جهانی و بین‌المللی احتمال اینکه این روند در موج چهارم با درنظر گرفتن عوامل موجود مثل بی‌تفاوتی به رعایت پروتکل‌ها بازهم افزایش داشته باشد دور از انتظار نیست .

کاهش سن ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونای انگلیسی در قم

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  قم، پذیرش ۱۳۱ بیمار با علائم کرونا و فوت ۱۵ نفر در روز گذشته، نگرانی‌هایی را به وجود آورده است و اگر شهروندان، این هشدارها را جدی نگیرند، به گفته مسئولان، وارد موج جدیدی از شیوع این ویروس خطرناک می‌شویم.

محمدتقی سلطانی مدیر گروه آموزش و ارتقاء سلامت مرکز بهداشت قم با تأکید بر ضرورت توجه شهروندان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات اظهار داشت: در هفته جاری، آمار فوتی در قم دورقمی شد و در روز یکشنبه به ۱۵ نفر نیز رسید.

وی تصریح کرد: در این ایام، تعداد بیماران بدحال رو به افزایش است و ۱۰۲ بیمار بدحال و ۵۴۷نفر بیمار بستری داریم و بیمارستان‌ها در حال پر شدن است و روزانه بیش از ۱۸۶۹تست انجام می‌شود که در روز سی‌ام فروردین‌ماه نیز ۵۱۹ مورد تست مثبت ثبت شد.

سلطانی بابیان اینکه باید هوشمندانه به محدودیت‌ها در جهت کاهش ابتلا به ویروس توجه داشت بیان کرد: هرچند ناامید و مأیوس نیستیم، اما باید هشدارها را جدی گرفت؛ در این روزها، اگر در برابر رعایت پروتکل‌ها، قاطع نباشیم، شیوع کرونا، دیگر قابل‌کنترل نیست.

وی عنوان کرد: کاهش سن ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونای انگلیسی در قم، هشداری جدی است و از مردم تقاضا داریم بدون ماسک در سطح شهر تردد نکنند و از ترددهای غیرضروری و دورهمی بپرهیزند، هرچند اطلاع‌رسانی وسیعی اتفاق افتاده است اما برای اینکه به موج جدیدی از شیوه ویروس نرسیم، باید به ضوابط بهداشتی، پایبند باشیم.

مدیر گروه آموزش و ارتقاء سلامت مرکز بهداشت قم خاطرنشان کرد: افراد زیادی در سطح کشور به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی به‌راحتی جان خود را از دست می‌دهند و خطر ویروس آفریقایی نیز بیخ گوش کشور است و نباید با عادی‌انگاری، خود را به اوج درگیری با ویروس برسانیم.

وی بابیان اینکه همه مردم و مسئولان باید در قبال جامعه و کاهش ابتلا به ویروس، مسئولیت‌پذیر باشند گفت:اصحاب رسانه نیز به‌طورجدی وارد میدان شوند و به اطلاع‌رسانی بپردازند و تبلیغات وسیعی در سطح شهر انجام شود تا مردم بدانند خطر جدی سر راهشان است.

سلطانی افزود: علی‌رغم اینکه شهرداری قم، خبر تعطیلی روز بازارها را اعلام کرده است، اما همچنان در سطح شهر شاهد فعالیت روز بازارها هستیم و بسیاری از اصناف مشمول محدودیت‌ها نیز همچنان مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه اگر به این محدودیت‌ها توجه نشود، بیماری از بین نمی‌رود عنوان کرد: هر ویروس جهش‌یافته‌ای به کرونای انگلیسی افزوده شود دیگر وضعیت را نمی‌توان کنترل کرد، این توصیه‌ها کاملاً پزشکی و علمی در جهت صیانت از جان شهروندان است.

مدیر گروه آموزش و ارتقاء سلامت مرکز بهداشت قم بیان کرد: بخشی از موارد در پیشگیری از شیوع ویروس در دست سیاست‌گذاران و دولتمردان است، اما مردم نیز جایگاه مهمی در کنترل ویروس دارند، قطعاً با وضعیت فعلی، نمی‌توان ملاحظه‌کاری کرد و باید قاطع رفتار کرد تا جان مردم حفظ شود و همه باید پای‌کار باشند.

وی تصریح کرد: رسانه و به‌ویژه صداوسیما باید روش‌های اطلاع‌رسانی و افزایش حساسیت بین شهروندان را تغییر دهند و از شیوه‌های نوین برای پرهیز از عادی‌انگاری استفاده کنند، باید باور کنیم که سیر بیماری در قم، همچنان صعودی است.

نیمی از موارد کرونایی استان چهارمحال و بختیاری از طریق ناقلان بدون علامت 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  شهرکرد ، همچنان پیک چهارم کرونا در استان چهارمحال و بختیاری ادامه دارد و همه‌گیری ویروس جهش یافته کرونا در این استان، وضعیت سختی را به کادر درمان و مردم استان متحمل کرده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
گزارش تصویری از آسیب به مزارع اصفهان بخش فلاورجان در اثر تندباد

هم‌اکنون تمام ده شهرستان استان چهارمحال و بختیاری در وضعیت قرمز کرونایی هستند و مشاغل سطح ۲ و ۳ و ۴ تعطیل و مشاغل سطح ۱ با محدودیت و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی فعالیت می‌کنند.

به گفته مجید شیرانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، در جدیدترین مطالعات انجام شده، نیمی از موارد انتقال ویروس کرونا از طریق بیماران بدون علامت یا کم علامت صورت می‌گیرد و برای همین حتی کسانی که علامتی هم ندارند باید رعایت کنند.

وی افزود: در تمامی بیمارستان‌های استان، مرکز بیماری‌های تنفسی راه‌اندازی شده است که بیماران کرونایی با مراجعه به این مراکز می‌توانند سیر درمان خود را انجام دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان اینکه در تعداد مراجعین سرپایی ثبات نسبی وجود دارد، تصریح کرد: البته آمار موارد بستری مبتلا یا مشکوک به ویروس کرونا رو به افزایش است، در این هفته موارد بستری از کسانی بوده است که در هفته‌های گذشته تحت درمان سرپایی قرار گرفتند ولی بهبود نیافتند.

شیرانی گفت: محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های شغلی همچنان ادامه دارد و پیک چهارم کرونا  تمامی رده‌های سنی از شیرخوار تا افراد مسن را درگیر کرده است، به طوری که یکی از چالش‌های موجود، جان باختن جوانان و بستری‌شدن تمامی رده‌های سنی است.

وی با بیان اینکه ظرفیت تخت‌های کرونایی استان ۶۰۰ تخت است، خاطرنشان کرد: بنابر آمار موجود اگر ۱۰ درصد به موارد بستری در مراکز درمانی استان چهارمحال و بختیاری افزوده شود، ظرفیت تخت‌های کرونایی تکمیل می‌شود.

یک تخت خالی آی سی یو هم در همدان وجود ندارد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، ظرفیت تخت‌های بیمارستان‌های همدان تکمیل شده و بیمارانی که نیاز به بستری دارند باید منتظر ترخیص دیگر بیماران بمانند.

از آن‌جا که عمده بیماران مبتلا به کرونا نیاز به دستگاه اکسیژن دارند بنابراین کمبود اکسیژن از مهم‌ترین مشکل این روزهای مراکز درمانی در سطح استان است.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی همدان با بیان اینکه تعداد بیماران تنفسی و مبتلا به کرونا که نیاز به بستری دارند افزایش یافته اظهار داشت: شرایط به گونه‌ای است که حتی یک تخت خالی در بخش آی سی یو بیمارستان‌ها باقی نمانده است.

دکتر رشید حیدری مقدم با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما تامین دستگاه اکسیژن‌ساز است گفت: اخیرا سه دستگاه جدید اکسیژن‌ساز خریداری شده است. بوده و پیش از این بیمارستان های همدان به ۱۳ دستگاه اکسیژن ساز مجهز بودند که به تازگی سه دستگاه جدید خریداری شده است.

وی با بیان اینکه زندگی بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان‌ها وابسته به اکسیژن است افزود: در حال حاضر ۲۵۰ کپسول اکسیژن تهیه شده و یک هزار کپسول نیز به ظرفیت ۴۰ هزار لیتر پیش خرید شده است.

حیدری مقدم با بیان اینکه تا روز گذشته یک هزار و ۵۵۴ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند اظهار داشت: درصدد افزودن ۳۵۰ تخت بیمارستانی برای خدمات‌رسانی به بیماران‌ هستیم.

وی از راه‌اندازی  کمیته ترخیص در همه بیمارستان‌های استان خبر داد و گفت: اعضای این کمیته باید بیمارانی که وضعیت مناسب‌تری دارند را به منظور خالی شدن تخت و جایگزین شدن بیماران بدحال، ترخیص کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان عامل ابتلای ۶۲ درصد بیماران کرونایی را دورهمی دانست و تصریح کرد: مجموع بیماران بستری در نوروز امسال ۲۰۰ نفر بود که هفت تن در بیمارستان سینا و یک نفر در اورژانس بود اما هم اینک به علت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی به یک هزار و ۵۵۴ نفر رسیده است.

افزایش قابل توجه بیماران کرونایی در آران و بیدگل

به گزارش خبرگزاری تسنیم از   کاشان ، ویروس کرونا در منطقه کاشان همچنان جولان می‌دهد به نحوی که به نظر می‌رسد بر اساس آمار و ارقام منطقه کاشان از نظر وضعیت کرونایی وخیم‌تر از شرایط قرمز باشد و وجود تعداد بالای بیماران بستری شده و مبتلایان گواه این مطلب است.

مهدی دلاوری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کاشان، با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۱ بیمار جدید حاد تنفسی در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری شدند، اظهار داشت: از این تعداد ۵۰ بیمار در بیمارستان شهید بهشتی کاشان و ۱۱ نفر نیز در بیمارستان سیدالشهداء آران و بیدگل بستری شدند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان  با بیان اینکه بیماران بستری شده در کاشان حداقل دو و حداکثر ۸۸ سال سن دارند، افزود: در شهرستان آران و بیدگل نیز حداقل سن بیماران بستری شده در بیمارستان سیدالشهداء یک سال و حداکثر ۶۵ سال است که نشان می‌دهد که ویروس کرونا در این مقطع زمانی محدود به سن و سال نیست.

دلاوری با بیان اینکه تاکنون ۳۴۱ بیمار حاد تنفسی در دو مرکز درمانی شهید بهشتی کاشان و سیدالشهداء آران و بیدگل بستری هستند، ابراز داشت: از این تعداد ۲۹۶ بیمار در شهرستان کاشان و ۴۵ بیمار نیز در شهرستان آران و بیدگل بستری هستند.

وی از بستری ۵۶ بیمار حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه در دو مرکز درمانی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته متأسفانه یک بیمار ۷۶ ساله در شهرستان کاشان جان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست داده است.

دلاوری با بیان اینکه تعداد موارد مثبت جدید کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در دو شهرستان کاشان و آران و بیدگل به ۲۶۵ مورد می‌رسد، تصریح کرد: تعداد مراجعان به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان طی ۲۴ ساعت گذشته ۳۲۴ نفر می‌رسدو ۱۰۲ نفر بستری موقت شدند که این موضوع بسیار نگران‌کننده است.

وی ضمن تأکید بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد: از تمامی شهروندان درخواست داریم پروتکل‌های بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند چراکه در صورت تداوم شرایط شاهد اوضاع بدتری خواهیم بود.

تست کرونای ۴۵ درصد اصفهانی‌ها مثبت است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  اصفهان ، به نقل از اداره‌کل روابط عمومی وامور بین‌الملل استانداری اصفهان، حجت الله غلامی در حاشیه هشتادمین جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: گزارش دانشگاه‌های علوم پزشکی اصفهان و کاشان حاکی از افزایش ۵ تا ۷ برابری آمار مبتلایان و بستری و فوتی کووید ۱۹ است.

وی افزود: مقرر شد مراکز آموزشی استان با حداکثر ۳ نفر از کادر اداری حضور یابند و بقیه نیروها دورکاری انجام دهند.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان تصریح کرد: به این منظور بر حضور چند برابری تیم‌های نظارت صنعت، معدن و تجارت، نیروی انتظامی، هلال احمر، بهداشت و درمان، اتاق اصناف و نیروی مقاومت بسیج تاکید شد.

وی اضافه کرد: مقرر شد گزارش‌ها به صورت روزانه برای ستاد استانی مقابله با کرونا ارائه شود و موارد تخلف و منجر به پلمب گزارش آن به اتاق اصناف ارسال شود و پروانه اشتغال افراد خاطی لغو خواهد شد.

غلامی بیان کرد: ادارات با یک سوم ظرفیت فعال و دو سوم دورکاری خواهند بود، همچنین تردد به آرامستان‌ها از روز جمعه سوم اردیبهشت ممنوع و فقط برای تشییع و تدفین اموات تعداد حداقلی حضور خواهند داشت.

وی تصریح کرد: مترو اصفهان از ساعت ۶ صبح تا ۱۸ فعالیت خواهد کرد و قانون زوج و فرد به مدت ۱۰ روز از اول اردیبهشت لغو می‌شود تا بار ترافیکی وسایل حمل و نقل عمومی کاسته شود.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان گفت: ممنوعیت فعالیت تورهای گردشگری از جمله موارد دیگر مصوبات امروز بود که با افرادی که در این راستا در فضای مجازی تبلیغ می‌کنند برخورد می‌شود.

وی تصریح کرد: جلسه‌ای مشترک بین اصناف، بانک‌ها، تامین اجتماعی و دارایی برای کاهش فشار به اصناف به ویژه در راستای صدور و برگشت چک‌ها و عوارض و مالیات برگزار خواهد شد.

غلامی خاطرنشان کرد: همچنین حضور میدانی تیم‌های نیروی انتظامی برای تردد ساعت ۱۰ شب به صورت ویژه از امروز فعال شود.

موارد مثبت کرونا در جنوب استان کرمان ۴ برابر افزایش یافت

علی‌اصغر مکارم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان ، با اشاره به آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در هفت شهرستان جنوب استان کرمان و آخرین وضعیت تجهیزات و تخت‌های بیمارستانی در این منطقه اظهار داشت: خیز چهارم کرونا را در کشور شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه خیز چهارم در شمال استان زودتر آغاز شده و پیش‌بینی می‌شد که در جنوب کرمان هم به این خیز وارد شویم گفت: پس از تعطیلات عید نوروز جنوب کرمان که به خیز چهارم کرونا وارد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با اشاره به اینکه در جنوب استان با موجی از بیماران سرپایی و به تبع آن با افزایش بستری‌ها مواجه هستیم افزود: تقریباً خیلی از فضاها و تخت‌های موجود ما در جنوب استان از بیماران کرونایی پر شده است.

وی با بیان اینکه زمانی که افزایش بیمار سرپایی و بستری اضافه شود افزایش بیماران بدحال و در نتیجه مرگ و میرهای کرونایی را داریم ادامه داد: با وجود تاکیدات فراوانی که به رعایت دستورالعمل‌ها داده شد، به علت عدم توجه مردم شاهد این اتفاقات هستیم و در حال حاضر تلاش ما برای مدیریت این موضوع است.

مکارم با عنوان اینکه در حال حاضر در هفت بیمارستان جنوب استان کرمان تعداد ۱۱۴ نفر بیمار بستری داریم که از این تعداد ۶۴ نفر کووید مثبت هستند گفت: تعداد بیماران مثبت کرونا در جنوب استان کرمان نسبت به اوایل فروردین حدود چهار برابر افزایش یافته است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
راهپیمایی ۲۲ بهمن از میدان آزادی تا میدان فردوسی برگزارمی‌شود

وی بیان کرد: از ۴ هزار و ۶۰۰ نفر پرسنل دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در جنوب استان کرمان تا کنون نزدیک به ۸۰۰ نفر به کووید ۱۹ گرفتار شدند و یکی از همکاران ما در این راه به شهادت رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه توان و امکانات ما در جنوب استان کرمان محدود است افزود: از این تعداد بیمارستانی که در جنوب استان کرمان وجود دارد سه بیمارستان ما ۳۲ تخته‌خوابی هستند.

وی با اشاره به اینکه این بیمارستان‌ها در حال توسعه هستند گفت: تمام بیمارستان‌های جنوب استان کرمان به اکسیژن‌ساز مجهز شدند و تقریباً از نظر اکسیژن و تجهیزات مشکلی نداریم.

مکارم با بیان اینکه یک تانکر اکسیژن ذخیره ۲۵ تنی هم از روز گذشته در بیمارستان جیرفت نصب شده است ادامه داد: هفته آینده نیز تانکر دوم اکسیژن ذخیره در بیمارستان کهنوج نصب می‌شود.

پیک چهارم در استان سمنان ادامه دارد

نوید دانایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  سمنان ، از بستری شدن ۵۴ بیمار جدید در مدت ۲۴ ساعت گذشته در جمعیت تحت پوشش این دانشگاه خبر داد و اظهار داشت: از ۳۰ فروردین تا ۳۱ فروردین‌ماه این تعداد بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان و تأمین اجتماعی این استان در سه شهر سمنان، گرمسار و دامغان بستری‌شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه این تعداد یکی از بیشترین آمارهای بستری روزانه مبتلایان به کرونا در مرکز و غرب استان سمنان از ابتدای اپیدمی تاکنون بوده است افزود: همچنان در پیک چهارم شیوع کرونا در استان سمنان هستیم.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اضافه کرد: بدین ترتیب مجموع بیماران بستری‌شده با تست مثبت قطعی PCR در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از ابتدای شیوع پاندمی کرونا تاکنون به پنج هزار و ۴۶۴ نفر رسید.

دانایی با اشاره به شناسایی ۱۷ هزار و ۶۶۰ بیمار سرپایی مبتلا به کرونا با تست مثبت و قطعی آزمایشگاهی گفت: بنابراین درمجموع از ابتدای شیوع کرونا تاکنون تعداد ۲۳ هزار و ۱۲۴ مورد مثبت بیماری کرونا بر اساس معیارهای تشخیصی آزمایشگاهی PCR در مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان شناسایی‌شده‌اند.

وی همچنین تأکید کرد: با توجه به زیرساخت‌های مناسب درمانی موجود در مجموعه شهرهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان، همچنان ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان‌های مرکز و غرب استان سمنان وجود دارد؛ اما شهروندان باید با رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی برای تسریع در مهار این همه‌گیری و کاهش تعداد مبتلایان و به‌تبع آن تعداد مرگ‌ومیرهای ناشی از ابتلای به کرونا کمک کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود نیز با اشاره به شناسایی ۱۲۶ بیمار قطعی مبتلا به کرونا با تست مثبت آزمایشگاهی عنوان کرد: از این تعداد ۲۸ نفر در بیمارستان امام حسین شاهرود بستری و ۹۸ نفر نیز به‌صورت سرپایی شناسایی‌شده‌اند.

رضا چمن با اشاره به افزایش تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های شهر شاهرود افزود: از مجموع بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان‌های شاهرود، ۳۰ نفر در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

وی با اشاره به روند ابتلا به کرونا در شرق استان سمنان، تعداد مبتلایان به این بیماری را بالا و مانند روزها و هفته‌های اخیر اعلام کرد.

فاز دوم واکسیناسیون ضدکرونا از شنبه در قزوین آغاز می‌شود

جلال رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین با بیان اینکه همه کادر بهداشت و درمان باقی‌مانده در بیمارستان‌های خصوصی، دانشگاهی و تامین اجتماعی تا ۲ روز آینده واکسینه می‌شوند، اظهار داشت: مرحله اول واکسیناسیون کرونایی با تشکیل  ۵ تا ۶ پایگاه تزریق پنج‌شنبه تمام می‌شود و فاز دوم این واکسیناسیون از شنبه در قزوین آغاز می‌شود.

وی در ادامه از اتمام واکسیناسیون جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد تا پایان امروز خبر داد و اضافه کرد: تا پایان روز جاری ۲۴۰ نفر از جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد را در مرکز درمانی بنیاد شهید و امور ایثارگران و در مراکز جامع خدمات سلامت واکسینه می‌کنیم؛ به طوری که در هر ساعت ۳۰ نفر واکسن دریافت کرده و بعد از ۲۰ دقیقه مراقبت مرخص می‌شوند.

رکورد بستری‌های کرونایی ۱۴ ماه گذشته در آذربایجان شرقی شکسته شد

روزبه رجایی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز ، از افزایش بی سابقه تعداد مبتلایان و بستری‌های کرونایی در استان آذربایجان شرقی خبر داد و اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۱۶۰۰ بیمار کرونایی در بخش‌های مختلف بیمارستان‌های استان بستری هستند.

وی با ابراز نگرانی از افزایش روزانه تعداد بستری‌ها در روزهای اخیر، افزود: امروز تعداد بستری‌های کرونایی استان رکورد ۱۴ ماه گذشته از اسفند ۹۸ تا امروز شکسته شد و تداوم این روند نگران کننده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، با بیان اینکه یک پنجم تعداد بستری‌ها یعنی حدود ۳۲۰ نفر بیماران کرونایی با حال وخیم هستند گفت: این تعداد بیماران هم در بخش‌های ویژه و ICU بیمارستان‌ها بستری هستند.

رجایی خاطر نشان کرد: با تکمیل ظرفیت اختصاص یافته برای بیماران کرونایی در استان، ظرفیت سایر بخش‌های بیمارستان‌های استان به بستری کرونایی اختصاص یافته و باید آمادگی پذیرش بیمار جدید را داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه نیازمند همکاری مردم برای قطع زنجیره شیوع کرونا در استان هستیم، ابراز داشت: مجبوریم هر روز تخت‌های جدیدی را برای بیماران کرونایی جدید اختصاص دهیم که تداوم این امر نگران کننده است.

بستری شدن ۶۹ بیمار کرونایی در بخش‌ آی‌سی‌یو بیمارستان‌های هرمزگان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بندرعباس ، در شبانه‌روز گذشته همچنان آمارها حکایت از گسترش بیماری کرونا در استان هرمزگان دارند و بیماران بستری نیز با افزایش قابل ملاحظه همراه بوده‌اند. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان این نکته که تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا ۲۱۸۷۴۵ بوده است، گفت: در حال حاضر ۴۲۲ نفر با تشخیص کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند. 

وی افزود: از این تعداد در حال حاضر ۶۹ بیمار در بخش آی‌سی‌یو بستری شده‌اند که وضیعت ۱۵ بیمار وخیم است. 

دکتر فاطمه نوروزیان گفت: همچنین ۶۲۶۷ بیمار نیز در منازل خود قرنطینه هستند که شرایط نسبتا پایداری دارند. 

وی با اشاره به جان باختن ۲ نفر از بیماران کرونایی در شبانه روز گذشته افزود: با جان باختن ۱ مرد ۷۲ ساله در بندرخمیر و یک مرد ۶۰ ساله در قشم فوتی‌های هرمزگان به ۱۰۹۶ نفر رسید. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: پیرو مصوبه ستاد مقابله با کرونای دانشگاه در هفته گذشته با توجه به مشاهده شروع علائم یا ادامه بیماری در هفته سوم در برخی از افراد تست مثبت و مبتلا به کووید، به همین دلیل اعلام شد تا اطلاع ثانوی و حصول نتیجه تحقیقات، بیماران با تست مثبت، سه هفته در قرنطینه باشند.

دکتر فاطمه نوروزیان افزود: طبق بررسی و تحقیقاتی که صورت گرفت، مشخص شد درصد بسیار کمی از بیماران در هفته سوم علامت دار می‌شوند و یا روند بیماری آنها بیش از دو هفته طول می کشد.

دکنر نوروزیان خاطر نشان کرد: بنابراین با توجه به مستندات در جلسه امروز ستاد مقابله با کرونای دانشگاه مصوب گردید قرنطینه بیماران تست مثبت، با نظر پزشک معالج از ده روز تا چهارده روز باشد و اگر بیماری در هفته سوم علامت دار شود و یا بیماری وی ادامه پیدا کند، با نظر پزشک معالج باید تا سه هفته در قرنطینه بماند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در آخر تأکید کرد: قرنطینه بیماران، به صورت روتین، از ده روز تا چهارده روز می‌باشد؛ مگر اینکه با نظر پزشک معالج سه هفته نیاز به قرنطینه در منزل باشد.

راه‌اندازی مجتمع‌های تزریق واکسن

مسئول کمیته واکسیناسیون ستاد مقابله با ویروس کرونای استان با بیان اینکه فاز دوم واکسیناسیون با تزریق واکسن به سالمندان بالای ۶۵ سال سن آغاز می‌شود، گفت: با توجه به جمعیت بالای افراد سالمند و کهنسال در استان قزوین فراخوان آنها به مراکز خدمات جامع سلامت برای تزریق شبکه واکسیناسیون ما را دچار مشکل می‌کند و به همین خاطر مجتمع‌های سلامت تزریق واکسن در استان راه‌اندازی می‌کنیم.

رحمانی با ذکر اینکه این طرح برای نخستین بار در قزوین اجرا می‌شود، افزود: نحوه ایجاد مجتمع‌های تزریق واکسن به این شکل است که از هر ۳ یا ۴ مرکز جامع خدمات سلامت، یکی به مجتمع تزریق واکسن تبدیل می‌شود و در کنار آنها با هماهنگی استانداری و فرمانداری سالن‌های ورزشی و مدارس آموزش و پرورش را به مجتمع تزریق واکسن تبدیل می‌کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه پایگاه‌های سلامت ما در زیرگروه مرکز خدمات جامع سلامت قرار می‌گیرند، این پایگاه‌ها کار فراخوانی سالمندان را انجام داده و بعد از ثبت اسم و مشخصات آنها، ۳ تیم در گیت‌های متفاوت کار تزریق واکسن به سالمندان و افراد بالای ۶۵ سال در قزوین را انجام می‌دهند.

به گزارش تسنیم، از سهمیه ایران در سبد واکسن کوواکس بیش از ۷ هزار دوز واکسن کرونا وارد استان قزوین شده است که این واکسن‌ها با اولویت سالمندان بالای ۶۵ سال سن و به تدریج به گروه‌های اولویت‌دار تزریق خواهد شد. 

ظرفیت بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی رو به پایان است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  ارومیه ، آمار بالای هزار نفر و گاهی حدود یک هزار و ۵۰۰ نفر برای مبتلایان به بیماران کرونا می‌تواند خبر از ادامه پیک چهارم دهد که این افراد تا دو هفته دیگر تعداد بستری و تا چهار هفته دیگر تعداد فوتی‌های کرونایی را تحت شعاع خود قرار می‌دهد و این در حالی است که با وجود پایان درمان سرپایی و خودمراقبتی برخی بیماران کرونایی، همچنان درصد بالایی از ظرفیت بیمارستان‌های استان تکمیل شده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
دورهمی در تعطیلات عید فطر سبب افزایش شیوع کرونا در هرسینمی‌شود

رنگ‌بندی شهرهای آذربایجان‌غربی نیز همچنان مطابق روزهای پیش است که به جز دو شهر مرزی و کم‌جمعیت سردشت و اشنویه که نارنجی‌اند، بقیه شهرها رنگ قرمز را در نقشه به‌روی خود می‌بینند و این در حالی است که شهرهایی چون خوی و ارومیه رنگ قرمز را هم رد کرده‌اند.

در میان شهرهای آذربایجان‌غربی وضعیت ارومیه و خوی بسیار بد است و عوامل مختلفی دست به‌دست هم داده‌اند تا آمار بیماران کرونایی در این شهرها همچنان بالا باشد و حالا حالاها قصد کاهش نداشته باشد و در شهرهایی مثلا خوی تعدادی از اصناف اعتراض‌هایی را نسبت به بسته بودن مغازه‌ها انجام داده‌اند در حالی که وضعیت بغرنج کنونی حاصل بی‌مدیریتی و حرص و طمع اصناف برای فروش اجناس خود در روزهای پایانی اسفند بود که این چنین همه را درگیر کرده‌ است.

تنها عاملی که درصد فوتی‌های دو شهر ارومیه و خوی را کاهش داده است وضعیت مناسب مراکز درمانی بوده و این در حالی است که در دیگر شهرهای کرونا زده استان همچون سلماس، میاندوآب، بوکان و مهاباد به هیچ عنوان بیمارستان‌ها جوابگوی درصد بالای بیماران کرونایی نیست و ساخت بیمارستان‌های مجهز باید در دستور کار مسئولان این شهرها قرار گیرد.

آمار مبتلایان به کرونا در روز دوشنبه ۳۰‌ام فروردین ماه نسبت به روز گذشته خود کاهش یافته و به عدد یک هزار و ۱۳۴ نفر را نشان می‌دهد اما همچنان عدد بالایی است و با این آمار باید تا چهار هفته آینده هم آماده بحران بود و این افزایش‌های بیش از هزار نفری سبب شده تا تعداد کل مبتلایان به کرونا در آذربایجا غربی به عدد ۱۴۲ هزار و ۵۷۷ نفر برسد که آمار  بسیار بالا و نگران کننده‌ای است.

میزان تخت‌های اختصاص یافته به بیماران کرونایی در روز دوشنبه با افزایش ۴۲ تختی همراه بود تا به ‌این ترتیب کل بستری‌های کرونایی آذربایجان‌غربی به یک‌هزار و ۳۵۴ تخت افزایش یابد که منجر به ایجاد نگرانی‌های زیادی شده و در صورت تداوم بستری‌ها باید به فکر اختصاص ورزشگاه‌ها و دیگر مراکز به بیماران کرونایی بود.

تعداد فوتی‌های کرونایی آذربایجان‌غربی علاوه بر بالا بودن، شهرهای زیادی را نیز درگیر کرده به گونه‌ای که در ۹ شهر از ۱۷ شهر استان، بیماران کرونایی فوت کرده اند که این عدد در ارومیه پنج، در میاندوآب و مهاباد هرکدام دو و در شهرهای خوی، ماکو، پلدشت، نقده، تکاب و بوکان یک فوتی بود که می‌تواند اخطاری برای مسئولین این شهرها باشد که در‌ صورت کوچکترین غفلت، باید شاهد افزایش این آمار شوم باشند.

۱۶۵ مبتلای جدید به کرونا در سیستان و بلوچستان شناسایی شد

سیدمحمد هاشمی شهری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: بر اساس آمار آزمایشگاهی تا صبح امروز با شناسایی ۱۶۵ مورد جدید ابتلا به کرونا ویروس در استان، شمار مبتلایان سیستان و بلوچستان به ۳۰ هزار و ۷۹۶ نفر رسید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تاکنون در مجموع یک هزار و ۲۲۱ نفر از مردم استانی که به کرونا مبتلا بوده‌اند با وجود دریافت خدمات درمانی استاندارد در مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان جان خود را از دست داده‌اند.

وی با ابراز تاسف از آمار رو به رشد شیوع کرونا در سطح استان، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۷۲ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند که بیشترین تعداد در میان سه محدوده دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر مربوط به محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است.

۱۶ بیمار کرونایی دیگر در لرستان فوت کردند؛ ابتلای ۱۴۰۳ بیمار جدید

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان ظهر امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان در رابطه با آخرین وضعیت ابتلا، بستری و مرگ و میر بیماران کرونایی در استان لرستان اظهارداشت: مجموع مبتلایان به ویروس کرونا از ابتدای شیوع تاکنون به ۹۷ هزار و ۵۸۱ نفر رسیده است و از روز گذشته تاکنون هزار و ۴۳ بیمار دیگر به شمار مبتلایان اضافه شده است.

مریم کوشکی با بیان اینکه از روز گذشته تاکنون ۱۶ بیمار مبتلا به کرونا در لرستان فوت کردند افزود: مجموع فوتی‌های ناشی از کرونا نیز متاسفانه به هزار و ۵۶۹ نفر افزایش پیدا کرد.

کوشکی عنوان کرد: هم اکنون نیز هزار و ۲۹۵ بیمار با شرایط مثبت و مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند.

وی بیان کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون ۳۰۷ هزار و ۵۵۱ نمونه برای انجام آزمایش ارسال شده که به ۳۰۴ هزار و ۳۵۰ مورد پاسخ داده شده است و از این تعداد پاسخ ۲۰۶ هزار و ۷۶۳ نمونه منفی بوده است.

فرش قرمز کرونا در استان فارس؛ ۱۰ شهرستان در وضعیت پر خطر شدید قرار گرفتند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  شیراز ، براساس آخرین وضعیت ثبت شده شهرها بر روی اپلیکیشن ماسک هیچ یک از شهرستان‌های استان فارس در وضعیت کم خطر یا حتی خطر متوسط نیز نیست و همه شهرها در وضعیت پرخطر قرار دارند.

براین اساس شهرستان‌های زرین‌دشت، کوار، بیضا، سپیدان، خرمبید و پاسارگاد با وضعیت نارنجی و دیگر شهرها در وضعیت قرمز قرار دارند، نکته مهم در روزهای اخیر این است که برخی از شهرستان‌ها با رنگی تیره‌تر از قرمز قرار گرفتند که البته ناگفته پیداست که شرایط در استان عادی و کم خطر نیست.

بر این اساس شهرستان‌های گراش، داراب، فسا، استهبان، ارسنجان، بوانات، آباده، ممسنی، کازرون و فیروزآباد با رنگی تیره‌تر از قرمز نشان داده شده است.

آمار ۳ رقمی ابتلا و ۲ رقمی فوتی در یک روز نشان از وضعیت وخیم استان فارس دارد به گونه‌ای که آمار جان‌باختگان در روزهای اخیر نشان می‌دهد هر یک ساعت یا کمتر از یک ساعت یک نفر در استان فارس بر اثر کووید ۱۹ جان خود را از دست می‌دهد.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرده که در ۲۴ ساعت ۲۴ نفر از هم استانی‌ها جان خود را از دست داده‌اند که با این حساب از ابتدای شیوع بیماری تاکنون شمار جان‌باختگان به ۳ هزار و ۷۳۴ نفر رسیده است.

 به جان باختن ۲۴ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون را سه هزار و ۷۳۴ نفر اعلام کرد.

تعداد مبتلایان به این بیماری  از ابتدا تاکنون به ۲۳۶ هزار و ۵۳۱ بیمار رسیده است که ۲ هزار و ۵۴۵ نفر در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بستری هستند و به گفته روح‌الله حسینی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از این تعداد بستری ۳۴۳ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش‌های ICU، مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

همچنین با توجه به رشد فزاینده بیماری در استان فارس کارشناسان بهداشت و درمان پیش‌بینی کردند که این استان زودتر از کل کشور به قله پیک چهارم برسد، بر همین اساس مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر پای‌بندی مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برای پیشگیری از افزایش موارد ابتلا به کروناویروس و  خروج از موج چهارم تاکید کرده است. 

وی اعتقاد دارد که تنها راه جلوگیری از روند افزایش موارد ابتلا به کروناویروس مشارکت مردم است تا بتوانیم شاهد کاهش آمارهای ابتلا، بستری و جان باختن هم استانی‌ها در اثر این بحران باشیم.

تمدید و تشدید محدودیت‌ها از جمله راهکارهایی است که برخی از کارشناسان برای کنترل بیماری ذکر کرده‌اند و حتی در اواخر هفته گذشته مسئولان بهداشت و درمان استان فارس خواستار تعطیلی دو هفته‌ای در استان شدند.

عبدالرضا قاسم‌پور، جانشین استاندار فارس در ستاد استانی کرونا در این باره در جمع خبرنگاران اعلام کرد که تا پایان هفته محدودیت‌ها به این شکل ادامه دارد و در هفته جدید نیز  متناسب با رنگ‌بندی هر شهر محدودیت‌ها اعمال می‌شود.

به گفته وی پیشنهاد تعطیلی دو هفته‌ای را برای تشدید محدودیت‌ها به ستاد ملی ارسال شده اما هنوز ابلاغی به استان اعلام نکردند ولی تا آن زمان فقط همان محدودیت‌هایی که به صورت ملی مطرح شده باید اجرا شود.

حال با توجه به قرمز شدن تعداد بیشتری از شهرهای استان همچنین با توجه به اینکه نزدیک به ۱۰ شهرستان استان فارس با رنگی تیره‌تر از قرمز مشخص شدند انتظار می‌رود که هم نظارت جدی‌تری بر رعایت پروتکل‌ها و محدودیت‌ها باشد و هم اختیارات بیشتری به استان‌ها برای اعمال محدودیت‌ها داده شود.

توقف روند صعودی کرونا در گیلان نیازمند عزم همگانی است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، آبتین حیدرزاده صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وضعیت بیماری کرونا در سطح استان گیلان اظهار داشت: متاسفانه حدود ۲۲۰ بیماری جدید در طول ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان‌های استان گیلان بستری شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان خاطرنشان کرد: حدود ۴۵۰ بیمار جدید نیز به‌صورت سرپایی در استان، وضعیت آن‌ها بررسی و مورد شناسایی قرار گرفت و از آنها خواستیم که ایزوله باشند و داروهای لازم به آن‌ها داده شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
مربی سوریه: از شکست امروز ابدا ناراحت نیستیم

حیدرزاده با بیان اینکه هم‌اکنون حدود هزار و ۵۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند ابراز داشت: بیش از ۱۲۰ نفر از بیماران وضعیت بدی دارند که نشان می‌دهد بیماری همچنان در استان گیلان فعال است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اینکه این استان همچنان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد افزود: جهت اینکه به وضعیت قبل از عید بازگردیم و بتوانیم این بیماری را متوقف کنیم نیازمند یک که عزم همگانی در این مسیر هستیم.

حیدرزاده تصریح کرد: مقاله‌ای که اخیراً در مجلات معتبر دنیا چاپ شده نشان می‌دهد که نداشتن دورهمی‌ها بیش از بستن راه‌ها، مرزها و تعطیل کردن پاساژها و مغازه‌ها ارزش دارد بنابراین نداشتن دورهمی‌ها بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه محدود کردن اجتماعات کوچک بیشترین ارزش را در کاهش مدت اپیدمی و کم کردن خیز اپیدمی دارد ابراز داشت: از همه می‌خواهیم که با ما همکاری کنند و در منزل بمانند و از شرکت در دورهمی‌ها نیز پرهیز کنند.

وضعیت بحرانی در تمام مناطق استان اردبیل

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  اردبیل،  اکبر بهنام‌جو امروز در جلسه ستاد مدیریت کنترل بیماری کرونا با بیان اینکه وضعیت کرونا در تمام نقاط  بحرانی است،  اظهار داشت: مدیریت قرنطینه در خانه‌ها یکی از ضروریات است.

وی افزود: متأسفانه با عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و خود مراقبتی از سوی مردم شاهد افزایش تعداد بستری‌های کرونا در مراکز درمانی استان هستیم، ظرفیت بیمارستان‌های اختصاص داده شده به درمان کرونا در استان رو به اتمام و تکمیل است که عبور از پیک سخت  لزوم رعایت مردم را می‌طلبد.

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه دورهمی‌ها مهمترین دلیل انتقال ویروس کرونا بوده، بیان کرد: متاسفانه جهش کرونا در سطح استان افزایش یافته و طبق آمار تنها در شهرستان اردبیل بیش از ۱۸هزار نفر دارای تست مثبت یا مشکوک مبتلا به ویروس کرونا وجود دارد و ۵۸۹نفر در بیمارستان های استان بستری هستند.

بهنام‌جو تصریح کرد:  تا آنجا که امکان دارد باید تجمعات مردم را در مکان‌های عمومی با مدیریت هنرمندانه و درست به حداقل رساند و از ظرفیت رسانه‌ها نیز باید در امر اطلاع‌رسانی و اقناع افکار عمومی استفاده شود تا مردم بدانند در مواجهه با مشکلات پیش رو چگونه رفتار کنند.

وی با بیان اینکه روند افزایشی مبتلایان و بستری‌شدگان و همین‌طور کمبود ظرفیت بیمارستان‌ها بسیار نگران‌کننده است، افزود: متاسفانه در حال حاضر کرونا یک بحران جدی برای استان اردبیل است و درصدد هستیم در راستای حفظ جان مردم با مسئولان هماهنگی‌های لازم را داشته باشیم و  انتظار می‌رود مسئولان تمام تلاش و اهتمام خود را برای حفظ جان و مال مردم به کارگیرند.

استاندار اردبیل گفت: با رعایت مردم و احساس تکلیف همگانی در آینده نزدیک، شاهد تغییر وضعیت کرونا در استان از رنگ قرمز به نارنجی و از نارنجی به زرد و زرد به آبی و سفید خواهیم بود.

سهل‌انگاری‌ها فروردین مرگبار را برای کهگیلویه و بویراحمدها رقم زد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، پرویز یزدانپناه در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون بیش از ۲۴ هزار و ۳۰۰ مراجعه به مراکز درمانی و بهداشتی استان کهگیلویه و بویراحمد ثبت شده‌ است.

وی افزود: در طی مدت شیوع ویروس کرونا تعداد ۱۵ هزار و ۲۷۳ بیمار در بیمارستان‌های معین کرونایی استان بستری شده‌اند، که از این تعداد ۱۴ هزار و ۷۱۶ مورد ترخیص شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: کل افراد بستری مشکوک و قطعی موجود در بیمارستان‌های استان ۵۵۷ مورد است، که از این تعداد ۱۶۸ مورد قطعی کرونایی و ۲۶ مورد در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

یزدانپناه با اشاره به اینکه ۳۳ هزار و ۶۱۷ نفر مبتلا به کرونا به بهبودی کامل رسیده‌اند، گفت: پنج هزار ۸۹۷ نفر در قرنطینه خانگی به سر می‌برند.

وی تعداد فوتی‌های استان بر اثر کرونا ۵۳۸ مورد و تعداد با تست مثبت PCR  در استان را ۵۱۷ مورد عنوان کرد و گفت:از این تعداد ۴۷۳ مورد دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند.

یزدانپناه گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۴۷ هزار و ۵۵۱ مورد مثبت کرونایی در استان به رسیده که شهرستان بویراحمد با تعداد ۱۶ هزار ۲۲۲ مورد بیشترین مورد مثبت را دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: میزان شیوع ویروس کرونا در استان ۶ و هفت دهم درصد است و بیشترین شیوع در شهرستان کهگیلویه و چرام به ثبت رسیده‌ است.

واکسیناسیون کرونا در کهگیلویه و بویراحمد شفاف باشد

این درحالی است که  استاندار کهگیلویه و بویراحمد در اولین نشست ستاد استانی واکسیناسیون کرونا کهگیلویه و بویراحمد اظهاز داشت: دنیا با اپیدمی کوئید ۱۹ روبه‌رو بوده و مهم‌ترین راه واکسیناسیون است و همه اطلاع داریم که بهترین واکسن باید یک دوره ۵ ساله را گذرانده باشد تا به مرحله تولید برسد، اما بنا به شرایط بحرانی که وجود دارد، این واکسن در برخی از کشورها خیلی زودتر عرضه شد.

 حسین کلانتری در ادامه به تلاش دولت برای خرید و تهیه واکسن گریزی زد و گفت: قرارداد تهیه ۶۰ میلیون دوز واکسن برای کشور منعقد شده و با ورود این محموله بخشی از مشکلات مربوط به کرونا حل می‌شود.

کلانتری با اشاره به اینکه مهم‌ترین تأثیر واکسیناسیون حفظ سلامت مردم است، افزود: واکسیناسیون کرونا بر اساس سند ملی کرونا انجام می‌گیرد و گروه‌های مختلف بر اساس اولویت این واکسن را دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه اطلاع رسانی‌ها در خصوص واکسیناسیون باید دقیق و شفاف باشد، گفت: ۴ مرحله واکسیناسیون کرونا در سطح کشور و استان انجام گرفته است و نباید با اظهارنظرهای غیرکارشناسی به واقعیت‌ها خدشه وارد شود.

 استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: هیچ مسئولی حق دریافت واکسن کرونا خارج از نوبت را ندارد.

 وی افزود: شاید در بین کارمندان ادارات کسی باشد که جزء گروه‌های زمینه‌ای و اولویت دار ستاد ملی کرونا باشد و واکسن دریافت کرده باشد که این طبق قانون انجام گرفته است.

کلانتری گفت: رسانه‌ها حق دارد نگران باشد و  سئوال کنند و مسئولان  باید شفاف‌سازی کنند، و موارد از سوی رسانه‌ها به اطلاع مردم رسانده شود.

کلانتری گفت: رسانه‌ها دغدغه سلامت مردم را دارند و همه در حفظ سلامت مردم هم نظر هستیم و باید کمک کنیم که فرایند پیشگیری به طور دقیق انجام بگیرد.

ثبات نسبی شیب بستری‌های مشکوک به کرونا در استان یزد

ابراهیم سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد با اشاره به اینکه در حال حاضر بستری های مشکوک به کرونا در استان یزد ۵۸۵ نفر هستند اظهار داشت: متاسفانه در طول دو هفته گذشته، روند بستری‌های کرونایی در استان به شدت صعودی شده بود.

وی با بیان اینکه ۱۶۵ بیمار جدید در طول شبانه روز گذشته در بیمارستان‌های یزد بستری شدند تصریح کرد: از کل افرادی که در حال حاضر در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند، حال ۱۰۰ نفر وخیم است و در بخش مراقبت های ویژه بیمارستانها بستری هستند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد افزود: افزایش ۱۵ درصدی رعایت شیوه‌نامه‌ها، اعمال محدودیت‌های کرونایی در استان و همراهی مردم و اصناف از دلایل ثبات نسبی روند بستری‌های مشکوک به کرونا در استان است.

وی گفت: در حال حاضر شهرستان‌های تفت، بهاباد و بافق در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان‌ها در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

دورهمی‌های مرگبار همچنان ادامه در استان خراسان شمالی دارد

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بجنورد ٬ دکتر سید احمد هاشمی رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار داشت: با اعلام نتایج قطعی آزمایش های انجام شده، طی ۲۴ساعته گذشته و تاظهر امروز اول اردیبهشت ماه، متأسفانه ۵ نفر از مبتلایان به کرونا در استان فوت شد.

وی افزود: با بستری ۹۳ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته، هم اکنون ۴۵۷ بیمار دارای علایم بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی ضمن تاکید بر زدن ماسک و دوری از تجمعات خاطرنشان کرد: بیشتر مبتلایان افرادی هستند که در مراسم‌های عروسی و عزا، دورهمی‌های خانوادگی شرکت کرده‌اند و یا در تعطیلات به سفر رفته‌اند و هم اکنون نگران برگزاری مراسم‌های افطاری هستیم.

هاشمی افزود: در هفته گذشته شاهد سیر بسیار شدید صعودی در تعداد مبتلایان به بیماری کرونا به صورت سرپایی و بستری بودیم و هم اکنون ابتلا به بیماری برای بیش از ۵۰ درصد از تست دهندگان مثبت است و پیش بینی می شود در صورت ادامه این روند با کمبود تخت در بیمارستان ها روبرو شویم.

 

رنگ‌بندی شهرستان‌ها در آخرین روز فروردین ۱۴۰۰

هم اکنون ۲۵۷ شهرستان قرمز و ۱۲۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۵۱ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۱۱ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

راه‌های انتقال و علائم کرونا چیست؟

براساس تحقیقات انجام شده ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. خوشبختانه بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

خبر درحال تکمیل است… .

انتهای پیام/ی