علیرضا کاکاوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  کرمانشاه ، با اشاره به اینکه تنش آبی امسال در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است اظهار داشت: بارندگی در استان کرمانشاه نسبت به میانگین درازمدت بیشترین کاهش را در کشور داشته است به گونه‌ای که ۱۸۰ میلی‌متر کاهش یافته است. وی با بیان اینکه عمده منابع تأمین […]

علیرضا کاکاوند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  کرمانشاه ، با اشاره به اینکه تنش آبی امسال در ۵۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است اظهار داشت: بارندگی در استان کرمانشاه نسبت به میانگین درازمدت بیشترین کاهش را در کشور داشته است به گونه‌ای که ۱۸۰ میلی‌متر کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه عمده منابع تأمین آب به ویژه روستاهای استان از طریق چشمه است که ۷۲ درصد کاهش یافته است عنوان کرد: منبع تأمین آب در شهر کرمانشاه سراب قنبر است که ظرفیت آن در فروردین ۴۰ درصد کاهش یافته است.

کاکاوند گفت: در فروردین سال گذشته ۵۴ روستا از طریق تانکر آبرسانی می‌شدند و در فروردین امسال به ۱۲۸ روستا رسیده و پیش‌بینی می‌شود در تابستان به ۳۰۰ روستا برسد.

وی با بیان اینکه اعتبارات آبفای استان برای امسال با ۱۲ برابر افزایش به ۱۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است افزود: ساماندهی فاضلاب کرمانشاه نیازمند ۱۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار است که هر سال بین سه تا پنج میلیارد تومان تخصیص می‌یافت اما امسال ۱۹۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به اینکه مشکل کمبود آب برخی مناطق شهر کرمانشاه با چاه رفع شده و امسال نیز چند چاه دیگر وارد مدار می‌شود گفت: مقرر شده بود در سال ۹۴ آب شهر کرمانشاه از طریق سد گاوشان تأمین شود که با روندی که پیش می‌رود به تابستان امسال نیز نخواهد رسید در صورتی که در شرایط اضطراری طی دو ماه می‌تواند وارد مدار شود.

کاکاوند با اشاره به تنش‌های موجود با برخی شهرداری‌ها به دلیل استفاده از آب شرب برای آبیاری فضای سبز افزود: براساس قانون فضای سبز نیاید با آب شرب آبیاری شود و آبفا این آمادگی را دارد که پساب تصفیه خانه‌ها را برای آبیاری فضای سبز در اختیار شهرداری‌ها و حتی استفاده کارخانجات قرار دهد اما تاکنون این موضوع متقاضی نداشته و کارخانه‌هایی همچون جهان فولاد و پتروشیمی اسلام‌آباد غرب از آب شرب استفاده می‌کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
بازبودن مساجد در ماه مبارک رمضان منوط به تصمیم گیری ستاد ملی کرونا است

وی با اشاره به وجود مشکلاتی همچون معارضین در اجرای پروژه‌ها و درخواست از دادستانی برای ورود به این موضوع عنوان کرد: هفته گذشته طی سه مرحله خط انتقال میان دربند شهر کرمانشاه توسط کشاورزان و برای آبیاری مزارع شکسته شده که این موضوع باید فرهنگ‌سازی شود.

کاکاوند با بیان اینکه سال گذشته ۳/۵ میلیارد تومان برای جبران سرقت‌ها هزینه شده است گفت: میزان هدررفت آب در استان بسیار بالا است به طوری که در بخش روستایی ۵۰ درصد و در بخش شهری ۳۳ درصد است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۹۵۰ میلیون لیتر کمبود آب در استان وجود داشت که امسال این میزان کاهش یافته است عنوان کرد: بیش از ۳۰ مورد لایه‌روبی چشمه و قنات در استان انجام شده و لایه‌روبی ۵۰ مورد نیز در حال اجرا است.

کاکاوند با بیان اینکه میزان مطالبات شرکت آبفا از مشترکان ۸۰ میلیارد تومان است که بخش عمده آن مربوط به ادارات است گفت: عدم نصب پمپ و مخزن برای مجتمع‌های آپارتمانی یکی دیگر از مشکلات موجود است که سبب می‌شود در صورت کاهش سطح آب طبقات بالاتر با مشکل کمبود یا قطعی آب مواجه شوند.

احسان فرامرزی مسئول واحد تله‌متری شرکت آبفای شهرستان کرمانشاه نیز در این نشست اظهار داشت: سیستم تله‌متری با کنترل سطح مخزن و دبی ورودی و خروجی سبب اطلاع‌رسانی سریعتر و رسیدگی سریعتر به حوادث آب می‌شود.

وی عنوان کرد: این سیستم تمام ۲۳ مخزن و ۱۱ پمپاژ شهرستان کرمانشاه را تحت پوشش قرار می‌دهد و به صورت شبانه روز توسط سه اپراتور رصد می‌شوند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
نیمی از صادرات ایران به عراق از مرزهای پنج‌گانه کرمانشاه/ ساعات کاری مرز خسروی همچنان ساعت ۱۸ است

انتهای پیام/۸۳۲/ ت