دادستان کرمانشاه عنوان کرد: دادستان کرمانشاه با تاکید بر اهمیت حفظ امنیت غذایی کشور گفت: در این زمینه ضروریست راه هر گونه قاچاق گندم در استان کرمانشاه بسته شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، شهرام کرمی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه با بیان اینکه شیوع و همه گیری بیماری کرونا منجربه کاهش […]

دادستان کرمانشاه عنوان کرد:

دادستان کرمانشاه با تاکید بر اهمیت حفظ امنیت غذایی کشور گفت: در این زمینه ضروریست راه هر گونه قاچاق گندم در استان کرمانشاه بسته شود.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز کرمانشاه، شهرام کرمی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه با بیان اینکه شیوع و همه گیریضرورت بسته شدن راه هرگونه قاچاق گندم در استان کرمانشاه بیماری کرونا منجربه کاهش نیرو در بخش کشاورزی و همچنین تغییرات در سیاست‌های صادراتی بسیاری از کشور‌های جهان شده، اظهار داشت: این موضوع در کوتاه مدت برنامه ریزی و هشدار بسیاری از کشور‌های منطقه را در زمینه امنیت غذایی بدنبال داشته است.

وی افزود: در این راستا، ازهم اکنون کشور‌های وارد کننده برای افزایش سطح ذخایر مواد غذایی خود در تلاش هستند و کشور‌های بزرگ صادر کننده نیز برای محدودسازی صادرات خود اقدام می‌کنند که این مسئله افزایش کم سابقه قیمت محصولات غذایی اصلی مانند گندم و برنج را در برخی از کشور‌ها به همراه داشته که با توجه به وضعیت کنونی قیمت ارز منجر به ارزش چند برابری قیمت گندم در کشور‌های همسایه شده است.

دادستان کرمانشاه خاطرنشان کرد: براین اساس طبق گزارش‌های واصله، علیرغم اهمیت گندم در نظام اقتصادی کشور و به ویژه در شرایط فعلی برخی از افراد تحت عنوان “سلف خری” درتلاش هستند تا با استفاده از شرایط کنونی نسبت به انباشت و قاچاق محصولات استراتژیک از جمله گندم به کشور‌های همسایه و کسب سود هرچه بیشتر اقدام کنند.

کرمی تصریح کرد: این اقدام نه تنها موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود بلکه در شرایط فعلی موجب اخلال در نظام اقتصادی و در نتیجه گران شدن نا متعارف قیمت نان به عنوان قوت غالب مردم خواهد شد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
یوونتوس رونالدو را می‌فروشد؛ فقط 30 میلیون یورو!

وی با بیان اینکه طبق گزارش‌های واصله برخی افراد سودجود از هم اکنون اماکنی را جهت انبار گندم در نظر گرفته اند، گفت: این افراد ضمن ارتباط مستقیم با کشاورزان و گه گاه تبلیغات در فضای مجازی عنوان می‌کنند که گندم را به صورت نقدی و با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب دولتی خریداری می‌کنند.

دادستان کرمانشاه در ادامه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم جلوگیری از قاچاق محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت: همچنین رئیس قوه قضائیه نیز همواره تاکید دارد که دادستان‌های مناطق مرزی و بنادر با همکاری دستگاه‌های امنیتی و انتظامی باید با یک هماهنگی جدی، پیگیری مجدانه و اقدام بدون تسامح به گونه‌ای فعال‌تر در مبارزه با قاچاق عمل کنند تا مردم تفاوت این مبارزه و نتایج آن را به خوبی احساس کنند.

کرمی گفت: بنابراین در ادامه اقدامات صورت گرفته در سال گذشته در سطح استان مقرر است به منظور پیشگیری از اخلال در نظام اقتصادی در جهت صیانت از حقوق عمومی و تامین آرامش ذهنی و روانی شهروندان در امر مبارزه با قاچاق گندم اقداماتی در دستور کار دستگاه‌های ذیربط قرار گیرد.

وی اعلام کرد: بنابراین به همه دادستان‌های عمومی و انقلاب شهرستان‌های تابعه به ویژه شهرستان‌های مرزی تاکید می‌کنیم، ضمن طرح موضوع در شورای تامین شهرستان و همچنین نظارت جدی بر دستگاه‌های متولی در راستای صیانت از حقوق عمومی تمهیدات لازم را به منظور مقابله با انبار و قاچاق گندم و یا آرد در حوزه قضایی مربوطه در نظر بگیرند.

دادستان کرمانشاه اظهار داشت: همچنین فرماندهی مرزبانی استان با همکاری اداره کل اطلاعات و اطلاعات سپاه ضمن تقویت اشراف اطلاعاتی بر منطقه و حوزه استحفاظی به طور جد برای مقابله با قاچاق کالا‌های اساسی به ویژه گندم اقدام و به تشدید مبارزه با قاچاق در مرز‌های کشور بپردازند و همچنین در این راستا لازم است مراقبت‌های بیشتری از مبادی ورودی و خروجی استان صورت گیرد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد کرمانشاه شد

وی یادآورشد: استانداری با نظارت بر شرکت غله و خدمات بازرگانی تمهیداتی در نظر بگیرد که گندم در سریع‌ترین زمان ممکن از مردم خریداری شده و پرداخت وجه نیز نیز در اسرع وقت صورت گیرد.

کرمی گفت: همچنین لازم است پلیس فتا نسبت به شناسایی افرادی که از طریق فضای مجازی نسبت به خرید غلات مانند گندم، جو، برنج و … به صورت عمده مبادرت می‌کنند اقدام و ضمن اخذ تعهد کتبی به آنان هشدار داده شود که در صورت خرید و انبار کردن گندم، تمامی محصولات دپو شده توقیف و به سیلو‌های دولتی انتقال داده می‌شود.

دادستان کرمانشاه با تاکید براینکه یکی از روش‌های بسیار محتمل قاچاق گندم تحویل به کارخانجات آرد است تا پس از تبدیل آن به آرد از کشور خارج شود، گفت: استانداری باید با استفاده از سامانه خرید و فروش آرد به صنوف، خبازی‌ها و آزادپز‌ها تمهیداتی در نظر گیرد که فروش گندم به کارخانه‌ها متناسب با آردی که آن‌ها به نانوایی‌ها تحویل می‌دهند، انجام گیرد.