رژیم شناس و متخصص تغذیه، اظهار کرد: در شرایط فعلی با استرس و تنش بسیار زیادی رو به رو هستیم که می‌تواند بدن را در شرایط نامناسب قرار دهد. با شیوع ویروس کرونا تحریک‌های اعصاب و روان و میزان استرس بدن بیشتر شده است. در واقع استرس و اضطراب از عواملی هستند که می‌توانند قدرت […]

رژیم شناس و متخصص تغذیه، اظهار کرد: در شرایط فعلی با استرس و تنش بسیار زیادی رو به رو هستیم که می‌تواند بدن را در شرایط نامناسب قرار دهد. با شیوع ویروس کرونا تحریک‌های اعصاب و روان و میزان استرس بدن بیشتر شده است. در واقع استرس و اضطراب از عواملی هستند که می‌توانند قدرت سیستم ایمنی بدن را کاهش دهند.

به گزارش فرتاک نیوز، شهاب اولیایی، افزود: لازم است که از هر نوع استرس و شرایط اضطراب دوری کرده و یا تکنیک‌های مدیریت استرس را در خود تقویت کنیم. تغدیه مناسب، تمرین‌های فکری و ورزش روزانه به کاهش میزان استرس بدن کمک می‌کنند. همچنین برخی ترکیبات گیاهی هستند که می‌توان با مصرف آن‌ها به حس آرامش رسید. در ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که در مصرف دمنوش‌ها افراط نکنید، زیرا زیاده روی در مصرف آن‌ها بر روی کبد اثر منفی خواهد داشت.

این رژیم شناس و متخصص تغذیه با تاکید بر اینکه یکی از دمنوش‌های مهم و پرکاربرد چای زعفران است، گفت: زعفران یکی از گیاهان دارویی است که طبع گرم و خشک دارد و باعث احساس شادی در افراد می‌شود. همچنین در تقویت سیستم مغزی مؤثر بوده و برای درمان سرفه بسیار مهم است. به یاد داشته باشید مصرف بیش از حد زعفران می‌تواند به عنوان یک سم کشنده عمل کند. همچنین زیاده روی در مصرف زعفران توسط خانم‌های باردار باعث سقط جنین می‌شود.

اولیایی اضافه کرد: از دیگر دمنوش‌های مهم برای درمان اضطراب و استرس می‌توان به چای بابونه اشاره کرد. بابونه یک گیاه معتدل و تقریباً به سمت گرم و خشک است. ایجاد حالت آرامش، التیام سیستم گوارش، اشتها آور، درمان یبوست، درمان سرگیجه، تقویت اعصاب و تنظیم میزان خواب از جمله خواص مهم این دمنوش محسوب می‌شوند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
وضعیت کرمانشاه در حال بحرانی شدن/ محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هابازگشتند

وی خاطرنشان کرد: دمنوش بادرنجبویه هم در کاهش استرس بسیار مؤثر است. در واقع این گیاه از نسخه‌های طب سنتی برای آرامش اعصاب و تقویت سیستم گوارشی محسوب می‌شود. این دمنوش می‌تواند به عنوان یک عامل ضد اضطراب قوی عمل کند. چای دارچین هم از جمله نوشیدنی‌های آرام بخش است. دارچین خاصیت دارای آنتی اکسیدانی داشته و در تنظیم قند خون نقش دارد. همچنین منوش دارچین خواص ضد میکروبی و ضد التهابی دارد.

این متخصص تغذیه، اظهار کرد: دمنوش گل گاوزبان یکی از بهترین داروهای گیاهی است که خواص آرام بخشی دارد. ترکیب این دمنوش با نبات و لیمو و مصرف آن قبل از خواب، باعث می‌شود هم خواب آرامی را تجربه کنید و هم روز بعد آرام و بدون استرس باشید. برای اثر بخش بودن این دمنوش باید چند شب به طور مداوم آن را استفاده کنید، اما حواستان باشد مصرف آن از حد تعادل خارج نشود.

اولیایی با بیان اینکه بهارنارنج که دارای طبع گرم و خشک است از دیگر دمنوش‌های مؤثر در کاهش استرس محسوب می‌شود، افزود: این دمنوش می‌تواند بسیاری از سردردهای عصبی، اختلال‌های خواب و سو هاضمه را درمان کند. برای طعم بهتر آن، می‌توانید مقداری نبات یا عسل به این دمنوش اضافه کنید. استفاده از گیاه شقایق هم گزینه خوبی است که برای ایجاد حس آرامش نقش مهمی دارد. همچنین عرق بیدمشک با کاهش استرس در درمان سردردهای عصبی و یبوست بسیار مؤثر است. دمنوش‌های دیگری از جمله اسطوخودوس و چای سبز در کاهش استرس نقش مهمی دارند.

وی تصریح کرد: فراموش نکنید فقط دمنوش‌ها در کاهش و کنترل استرس و آرامش اعصاب مؤثر نیستند؛ بلکه ورزش‌های روزانه، تغذیه سالم و پرهیز از افکار منفی در کاهش استرس و تقویت سیستم ایمنی بسیار مهم محسوب می‌شوند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
ادغام لنز گوگل در قسمت جستجوی دسکتاپ