به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ حسین ذوالفقاری معاون امنیتی، انتظامی وزیر کشور و رئیس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی مدیریت بیماری کرونا در نشست امروز کمیته که با حضور دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت و نمایندگان دستگاههای ذی ربط در محل وزارت کشور برگزار شد با تشریح اینکه امروز با […]

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ حسین ذوالفقاری معاون امنیتی، انتظامی وزیر کشور و رئیس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی مدیریت بیماری کرونا در نشست امروز کمیته که با حضور دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت و نمایندگان دستگاههای ذی ربط در محل وزارت کشور برگزار شد با تشریح اینکه امروز با همدلی و همراهی مردم به نقطه مطمئنی در مهار بیماری کرونا رسیده ایم؛ گفت: روند کنترل بیماری کرونا در کشور با همکاری خوب مردم و عملکرد مناسب دستگاههای ذی ربط مثبت بوده و باید این روند تا ریشه کن شدن این بیماری منحوس ادامه یابد.

به گزارش فرتاک نیوز، معاون وزیر کشور با اشاره به اینکه هرگونه غفلت و عادی انگاری می تواند زمینه بازگشت دوباره بیماری را در کشور فراهم سازد، گفت: امروز یکی از نگرانی های مهم وزارت بهداشت احتمال اوج گیری دوباره بیماری است.

ذوالفقاری تصریح کرد: نباید فضا را به سمتی سوق دهیم که حس عادی پنداری نسبت به خطر کرونا در جامعه شکل گیرد.

وی در این خصوص گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و بیماری ناشی از آن در طول دوره زمانی کمتر از یک سال گذشته، نظام سلامت کشور با آسیب هایی مواجه شده و باید با کنترل مناسب بیماری این امکان را ندهیم که کادر درمان و پزشکی کشور بیش از این متحمل خسارت شوند.

معاون وزیر کشور در بخش دیگری از صحبت هایش به  دو مولفه معیشت و سلامت در تصمیم گیری های کلان کشور اشاره کرد و گفت: باید نقطه بهینه ای بین امر سلامت و اقتصاد محقق گردد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
تداوم طرح ممنوعیت تردد شبانه در استان کرمانشاه

وی اضافه کرد: تصمیم گیری در خصوص مساله گردشگری و ورود و خروج زائرین در ستاد ملی کرونا مورد بررسی قرار می گیرد.

مسئله اطلاع رسانی و آگاهی رسانی مردم نسبت به بیماری کرونا و اینکه فرد مبتلا به بیماری باید حس مسئولیت نسبت به کنترل بیماری در جامعه داشته باشد، محور دیگر نشست امروز بود و در این خصوص این تصمیم مورد بررسی قرار گرفت که باید رسانه ها روی این موضوع بیشتر تمرکز کنند که بیماری کرونا به سبب اینکه در دسته بیماری های کشنده قرار دارد؛ فرد ناقل دارای مسئولیت کیفری است.

ذوالفقاری در این خصوص نتیجه گرفت اگر فردی با علم به ابتلا به بیماری، به انتقال بیماری در جامعه کمک کند؛ عواقب کیفری متوجه اش است.

رئیس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی مدیریت بیماری کرونا با بیان اینکه با همراهی و همدلی مردم توانستیم به مرحله مهار و کنترل این بیماری برسیم؛ خاطرنشان کرد: باید در اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا نهایت دقت و حساسیت را داشته باشیم.

وی در این خصوص گفت: مقررات و محدودیت ها وضعیت قرمز، نارنجی و زرد و آبی باید عینا در همه شهرها اجرایی گردد تا مردم آثار رعایت پروتکل ها را حس و لمس کنند.

معاون وزیر کشور تصریح کرد: امروز در استان مازندران و گیلان به خاطر وضعیت حاد بیماری محدودیت تردد اعمال شده و این محدودیت ها باید تا تغییر وضعیت بیماری در این  استان ها بطور جدی  و سخت اجرایی گردد.

ذوالفقاری یادآور شد:  تبدیل وضعیت شهرها از قرمز به نارنجی و زرد نتیجه رعایت پروتکل ها و اجرای طرح جامع هوشمند بوده است و البته در صورت عدم رعایت پروتکل ها و عادی انگاری، امکان بازگشت و تبدیل شهرها از زرد به نارنجی و قرمز و متعاقبا اعمال محدودیت های جدید وجود دارد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
خطیبی طلسم سنگین تراکتور در خانه را شکست

ذوالفقاری در پایان خاطر نشان کرد: تجربه بیماری کرونا در حدود کمتر از یکسال اخیر گویای این واقعیت مهم است که همراهی مردم در قالب رعایت پروتکل ها و اصول بهداشتی شرط اول و آخر در مهار بیماری است و امروز باید با محوریت مردم در اجرای دقیق پروتکل ها اجازه اوج گیری مجدد بیماری را ندهیم.