ایسنا/کرمانشاه سال‌ها بود که نوید و ژیلا و زینب منتظر رسیدن خبری از بابا محمد بودند. سر مزار هر شهید گمنامی که می رفتند به پهنای صورت به یاد بابا محمدشان اشک می‌ریختند، دوست داشتند مثل همه آدم‌های دیگر حداقل اگر از نعمت پدر محرومند، مزار پدرشان را داشتند تا هر وقت دلشان گرفت یا […]

ایسنا/کرمانشاه سال‌ها بود که نوید و ژیلا و زینب منتظر رسیدن خبری از بابا محمد بودند. سر مزار هر شهید گمنامی که می رفتند به پهنای صورت به یاد بابا محمدشان اشک می‌ریختند، دوست داشتند مثل همه آدم‌های دیگر حداقل اگر از نعمت پدر محرومند، مزار پدرشان را داشتند تا هر وقت دلشان گرفت یا خواستند تصمیم مهمی در زندگی خود بگیرند، به دیدار بابا بروند و با او حرف بزنند و آرام شوند.

حتما دوست داشته‌اند گاهی اوقات برای دردِدل هم که شده به مزار بابا محمد بروند و با او مشورت کنند. حتما نوید وقتی رشد می کرده و قد می کشیده در انتخاب های مهم زندگیش مثل انتخاب رشته و کار و بعد هم انتخاب همسر جای بابا محمد را خیلی خالی می‌دیده چون او از سه سالگی برای مادر و خواهرهایش مرد خانه شده، یا وقتی ژیلا می خواسته تشکیل زندگی بدهد، آرزو داشته  بابا محمد در محضر سند ازدواجش را امضا می کرده، شاید زینب هم که ته تغاری خانه است و زمان شهادت پدر هنوز به دنیا نیامده بود، در لحظه‌های حساس زندگیش به یاد بابا محمد اشک در چشم‌هایش حلقه می‌زده.  

 حالا بعد از ۳۳ سال از مفقودالاثر شدن بابا محمد، زمانی که نوید سه ساله برای خودش مردی شده و زن و زندگی دارد و ژیلا و زینب هم سرخانه و زندگی خودشان هستند، بابا محمد پیدا شده و مدفنش در همدان است و آنها در مورد ماندن یا نماندن پیکر پدرشان در همدان بر سر دوراهی مانده اند.

به گزارش ایسنا، خانواده شهید محمد یارمحمودی  پس از ۳۳ سال فراق، مزار شهیدشان را زیارت کردند. پیکر مطهر این شهید والامقام پس از تفحص و عدم امکان شناسایی هویت وی در سال ۱۳۹۴ در شهر “اسلام‌شهر آق‌گل” از توابع شهرستان ملایر در استان همدان به‌عنوان “شهید گمنام” به خاک سپرده شد، اما پس از آزمایش‌های “دی ان ای” پیکر این شهید گرانقدر شناسایی شد. “محمد یارمحمودی” از شهدای لشکر ۲۱ حمزه ارتش جمهوری اسلامی است که درسالهای دفاع مقدس در منطقه عملیاتی “زبیدات” به مقام شامخ شهادت نائل آمده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
"مشارکت همگانی" اصل مهم در حفاظت از منابع‌طبیعی است

نوید یارمحمودی فرزند شهید محمد یارمحمودی که به تازگی هویتش شناسایی شده و چند روز پیش برای اولین بار بعد از ۳۳ سال بر سر مزار پدرش رفته، به ایسنا می گوید: حالش خوب نیست و علی رغم درخواستی که برای بازگرداندن پیکر پدرش به کرمانشاه داده اند، اما او و خانواده اش هنوز برای بازگشتن یا ماندن پدرش تردید دارند.

 او که این روزها فیلم های مربوط به مراسم تدفین و خاکسپاری پرشور پدرش در همدان را در سال ۱۳۹۴ هم دیده، اضافه می کند: پدربزرگ، خواهرها و دیگر اعضای خانواده ام هم حس و حالی شبیه من دارند. از مردم عزیز همدان بخاطر میزبانی خوبشان از بابامحمد تشکر می کنم، اما واقعا برای بازگرداندن یا بازنگرداندن پیکر او تردید داریم، آخر بابا محمد که فقط بابای ما نیست او بابای خیلی های دیگر هم شده، فرزندانی  که شاید دوباره برای دیدن او به مزارش در ملایر سر بزنند اما اگر او در مزارش نباشد، نمی دانم چه بر سر دلشان می آید.

این فرزند شهید اضافه کرد: نه من، نه خواهرها و نه هیچ کدام از اعضای خانواده‌مان نمی‌دانیم باید چه تصمیمی بگیریم. از یک طرف یک عمر است که منتظر بازگشت پدرمان هستیم و دوست داریم در زادگاهش آرام بگیرد و از طرف دیگر دلمان نمی آید او را از ملایری‌ها و دوست و همرزم شهیدش هم جدا کنیم، آخر کنار او یک شهید گمنام دیگر هم دفن شده است.

نوید می گوید: از طرف دیگر هم اگر بابا محمدم در همدان بماند، من وپدربزرگ و خواهرها و مادر و دیگر بستگانم باید از این به بعد برای دیدن او مسیر زیادی را برویم. مگر می شود من از این به بعد هر هفته  سرخاک بابامحمدم نروم. عکس بابامحمد مدام جلوی چشمهایمان است و بر سر دوراهی هستیم و نمی دانیم چه تصمیمی بگیریم.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
روحانی: مسیر کنونی برگزاری کنکور را باید اصلاح کرد

سردار ناصر باباخانی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمانشاه نیز در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه هویت شهید “محمد یارمحمودی” که از شهدای والامقام دوران هشت سال دفاع مقدس است، به تازگی از طریق آزمایش “دی. ان.‌ای” شناسایی شده، گفت: پس از تایید هویت این شهید گمنام، جمعی از مسئولان استان با حضور در منزل شهید “محمد یارمحمودی” خبر شناسایی این شهید والامقام را به خانواده وی ابلاغ کردند.

مدیرکل حفظ آثار ونشر ارزش های دفاع مقدس استان کرمانشاه اضافه کرد: تصمیم گیری در مورد بازگرداندن یا بازنگرداندن پیکر این شهید والامقام به استان با خانواده‌ ایشان است. با این حال بر اساس درخواست اولیه خانواده این شهید والامقام در حال تدارک مقدمات بازگرداندن پیکر مطهر شهید محمد یارمحمودی به زادگاهش در شهر بیستون هستیم.

…خانواده شهید “محمد یارمحمودی” حق دارند برای بازگرداندن یا بازنگرداندن پیکر شهیدشان به زادگاهش مردد باشند، آخر بابامحمد آنها و همه شهدای گمنام غیر از اینکه گمشده خانواده‌هایشان هستند، عزیز دل هم مردم ایران هستند.

انتهای پیام