ایسنا/کرمانشاه حالا کم کم در خیلی از کشورها سرو کله کرونای انگلیسی پیدا شده، ویروس کرونایی که با جهش هایی که پیدا کرده قدرت سرایت بالایی دارد و همین امر موجی از نگرانی را میان کشورهای مختلف به راه انداخته است. با شناسایی پنج مورد مبتلای کرونای انگلیسی در کشور، سوال‌ها در خصوص این ویروس […]

ایسنا/کرمانشاه حالا کم کم در خیلی از کشورها سرو کله کرونای انگلیسی پیدا شده، ویروس کرونایی که با جهش هایی که پیدا کرده قدرت سرایت بالایی دارد و همین امر موجی از نگرانی را میان کشورهای مختلف به راه انداخته است.

با شناسایی پنج مورد مبتلای کرونای انگلیسی در کشور، سوال‌ها در خصوص این ویروس جهش یافته جدید بیشتر شده، سوالاتی که عمدتا پیرامون میزان کشندگی و قدرت سرایت این ویروس است.

دکتر فیض الله منصوری متخصص بیماریهای عفونی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه هنوز اطلاعات در خصوص ویروس کرونای انگلیسی محدود است، گفت: در حال حاضر آنچه در خصوص این ویروس برجسته شده  قدرت سرایت بالای آن است.

وی افزود: هرچه سرایت ویروس بیشتر باشد طبیعتا افراد بیشتری درگیر بیماری شده و به تبع آن فوتی های بیماری هم افزایش می یابد، بنابراین این افزایش قدرت سرایت می تواند خطرناک باشد.

منصوری تصریح کرد: از طرفی نکته مهم در خصوص این ویروس، قدرت ایجاد آلودگی در جوانترها است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یادآور شد: کرونای فعلی عمدتا در سنین بالا با شدت بیشتری ظهور پیدا کرده و خطر جدی برای سالمندان محسوب می شد، اما کرونای انگلیسی قدرت بالایی برای ایجاد بیماری در افراد کم سن و سال دارد و همین امر خطرات این ویروس را چند برابر کرده است.

منصوری تصریح کرد: قدرت سرایت بالا و از طرفی قدرت بیماری زایی در افراد کم سن و سال از ویروس کرونای انگلیسی یک ویروس خطرناک ساخته و همچنان تنها راه مقابله بحث پیشگیری است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
ثبت نام هزار و ۲۳ داوطلب انتخابات شورا‌های شهر در استانکرمانشاه

وی درخصوص میزان کشندگی این نوع ویروس جهش یافته و مقایسه آن با کرونای فعلی گفت: فعلا صحبتی در این زمینه که میزان کشندگی ویروس شدت یافته باشد مطرح نشده و تنها بحث بر سر قدرت سرایت بالای آن است.

این متخصص بیماریهای عفونی تصریح کرد: خوشبختانه کرونایی انگلیسی فعلا در منطقه و استان ما مشاهده نشده و تاکنون تنها پنج مورد مبتلا در کشور شناسایی شده است، اما در هر صورت تنها راه مقابله چه با کرونای فعلی و چه با کرونای انگلیسی همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی است.

وی افزود: به دنبال سیر کاهشی کرونا در کشور و استان متاسفانه برخی بی خیال کرونا شده و عملا نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی بی توجه شده اند و همین غفلت و بی خیالی می تواند دوباره کار دستمان بدهد.

انتهای پیام