آخرین اخبار

جینا هاسپل پایان حضور خود در سازمان سیا را اعلام کرد

بهمن ۱, ۱۳۹۹

«جینا هاسپل» مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) سه‌شنبه شب به وقت تهران طی بیانیه‌ای اعلام کرد پس از ۳۶ سال فعالیت در سازمان جاسوسی آمریکا از این نهاد اطلاعاتی ایالات متحده خداحافظی می‌کند.

به گزارش فرتاک نیوز، جینا هاسپل در اواسط ماه مه سال ۲۰۱۸ (اواخر اردیبهشت ۹۷) با موافقت سنای آمریکا رسماً ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا را بر عهده گرفت.

وی که اولین زنی است که به ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا رسیده است، در بیشتر دوران کاری خود در سازمان سیا به عنوان مأمور مخفی فعالیت کرده بود.

هاسپل در سال ۲۰۰۲، ناظر تاسیس نخستین «پایگاه سیاه» در تایلند بود که بازداشت شدگان در آن مورد شکنجه قرار می‌گرفتند.

بر اساس گزارش‌ها، در سال ۲۰۱۳ اسنادی منتشر شد که نشان می‌داد زندانیان در این پایگاه مخفی به روش‌هایی که حتی با قوانین داخلی آمریکا نیز تناقض دارد، مورد شکنجه قرار می‌گرفته‌اند.

هاسپل پس از افشای اسناد مربوط به استفاده از روشهای غیرقانونی شکنجه در زندان تایلند، سعی در نابود کردن فیلم‌های ضبط شده در این زندان را داشت که البته موفق به انجام این کار نشد.

بر اساس این گزارش وی در آگوست سال ۲۰۰۲ یک زندانی را ۸۳ بار با استفاده از روش‌های غیرقانونی مورد شکنجه قرار داده است.

جینا هاسپل در اواخر دوران ریاست خود بر سازمان سیا، دچار اختلافات شدیدی با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا شده بود و رسانه‌های آمریکایی چندین بار از احتمال استعفا یا اخراج او خبر داده بودند.

جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا «ویلیام برنز» از دیپلمات‌های ارشد دولت اوباما را به عنوان رئیس جدید سیا برگزیده و به سنا معرفی کرده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
ارزش سهام عدالت باز هم افت کرد/آخرین صورتحساب سهام عدالت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ×