ایسنا/کرمانشاه رئیس مرکز ملی فرش ایران با تاکید بر لزوم تکمیل زنجیره فرش استان کرمانشاه تا پایان امسال، گفت: کرمانشاه می‌تواند برند فرش غرب کشور باشد. فرحنار رافع در کمیته فرش استان که امروز (اول بهمن) در استانداری کرمانشاه برگزار شد، با ابراز رضایت از وضعیت زنجیره فرش در استان کرمانشاه، اظهار کرد: گمان نمی‌کردیم  […]

ایسنا/کرمانشاه رئیس مرکز ملی فرش ایران با تاکید بر لزوم تکمیل زنجیره فرش استان کرمانشاه تا پایان امسال، گفت: کرمانشاه می‌تواند برند فرش غرب کشور باشد.

فرحنار رافع در کمیته فرش استان که امروز (اول بهمن) در استانداری کرمانشاه برگزار شد، با ابراز رضایت از وضعیت زنجیره فرش در استان کرمانشاه، اظهار کرد: گمان نمی‌کردیم  در سراسر کشور اتفاق خاصی در خصوص زنجیره فرش افتاده باشد، اما کرمانشاه کارهای بزرگی را در این زمینه رقم زده است.

وی از حمایت همه جانبه مرکز ملی فرش ایران برای تکمیل زنجیره فرش کرمانشاه خبر داد و افزود: باید با تلاش و پیگیری تا پایان سال شاهد تکمیل این زنجیره باشیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران با اشاره به پتانسیل‌هایی که کرمانشاه در زمینه فرش دستباف از مراحل اولیه از جمله کیفیت مرغوب پشم تولیدی تا مراحل نهایی دارد، ادامه داد: تکمیل زنجیره فرش کرمانشاه می‌تواند تامین کننده کل کشور باشد.

وی همچنین بر لزوم راه‌اندازی نهضت آموزش و تولید بیشتر فرش دستباف در استان کرمانشاه تاکید کرد و با اشاره به سرانه پایین راه‌اندازی یک شغل در صنعت فرش که ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان و بسیار پایین‌تر از سایر مشاغل است، افزود: این نهضت می‌تواند مشکل بیکاری کرمانشاه را حل کند.

رافع یکی دیگر از مواردی که تا کنون کمتر بر آن تمرکز شده بود و اکنون اقدامات جدی برای آن صورت گرفته را احیا برند فرش ایران خصوصا در بازارهای جهانی دانست و عنوان کرد: به دنبال ایجاد برندهای متعدد فرش در کشور نیستیم، اما برای دو تا سه برند برنامه داریم که کرمانشاه می‌تواند برند فرش غرب کشور باشد.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
دستگیری شکارچیان غیرمجار در سنقر و کلیایی

وی خاطرنشان کرد: موضوع دیگری که درباره فرش کرمانشاه باید مورد توجه قرار گیرد، توجه به طرح و نقشه اصلی فرش کرمانشاه است و نباید شاهد آن باشیم در استانی با این تعداد بافنده، طرح فرش تبریز، قم و دیگر شهرهای کشور بافته شود.

رئیس مرکز ملی فرش ایران بر لزوم احیا نقش و نگارهای فرش کرمانشاه تاکید کرد و ادامه داد: البته باید طرح‌های جدیدی نیز با توجه به سلیقه بازار در نظر گرفته شود.

رافع موضوع مهم دیگر درباره فرش کرمانشاه را عدم محدود شدن بافنده‌ها به بانوان و پای کار آمدن مردان دانست و عنوان کرد: در استان‌های دیگر آقایانی داریم که از محل فرش تا ماهی هشت میلیون تومان هم درآمد دارند.

وی تجمیع قالیبافان در قالب کارگاه‌های متمرکز و مجتمع‌های بزرگ قالیبافی را نیز در کرمانشاه ضروری اعلام کرد و یادآور شد: از مسئولین استان تقاضا داریم سوله‌های خالی و متروکه را برای این منظور اختصاص دهند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران همچنین برای راه‌اندازی موزه فرش کرمانشاه در خانه “زرشکیان” در آینده نزدیک قول مساعد داد.

رافع در ادامه از مشکلات فرش دستباف کشور و ساختار نامتعادل آن یاد کرد  و ادامه داد: برای حل این مشکلات برنامه‌های متعددی داریم که یکی از مهمترین آنها برندسازی خصوصا برای بازارهای جهانی است.

وی عمده صادرات فرش ایران را به کشورهای اروپایی و آمریکایی دانست و ادامه داد: شرایط تحریم اینگونه نخواهد ماند و باید از هم اکنون متناسب با این بازارها سلیقه‌یابی کنیم.

رئیس مرکز ملی فرش ایران از برنامه‌های این مرکز برای بیمه قالیبافان هم یاد کرد و با اشاره به ظرفیت ۴۶۰ هزار نفری که برای بیمه قالیبافان در کل کشور در نظر گرفته شده، یادآور شد: تا کنون برای ۳۴۰ هزار نفر این کار را انجام دادیم. همچنین بسته‌های بیمه‌ای خوبی با همکاری بیمه ایران در زمینه بیمه درمان و بیمه تکمیلی در نظر گرفته شده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
طرح توانمندسازی دانشجویان و فارغ التحصیلان کرمانشاه برگزارمی‌شود

رافع همچنین از در نظر گرفتن یک وام قرض الحسنه برای تامین سرمایه در گردش مورد نیاز قالیبافان کشور هم خبر داد.

انتهای پیام