به گزارش خبرگزاری مهر، هوشنگ بازوند در جلسه کارگروه فرش استان کرمانشاه که با حضور رافع رئیس مرکز ملی فرش ایران در محل سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار کرد: ضرورت دارد که ساختار مرکز ملی فرش ایران تقویت شود زیرا این موضوع منجر به توسعه بیشتر صنعت فرش که اشتغالزایی و رونق اقتصادی […]

به گزارش خبرگزاری مهر، هوشنگ بازوند در جلسه کارگروه فرش استان کرمانشاه که با حضور رافع رئیس مرکز ملی فرش ایران در محل سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، اظهار کرد: ضرورت دارد که ساختار مرکز ملی فرش ایران تقویت شود زیرا این موضوع منجر به توسعه بیشتر صنعت فرش که اشتغالزایی و رونق اقتصادی را به دنبال دارد، خواهد شد.

وی افزود: می‌توان با استفاده از ظرفیت زنجیره فرش دستباف از پشم تا فرش به طور متوسط در هر استان سه هزار شغل یعنی ۱۰۰ هزار شغل در کشور ایجاد کرد اما متأسفانه این صنعت با چالش‌هایی همراه است که قابل حل هستند.

استاندار کرمانشاه با اشاره به اختصاص ۶۰ الی ۷۰ هزار میلیارد تومان وام قرص الحسنه در کشور توسط بانک مرکزی، تصریح کرد: سازمان مرکز ملی فرش ایران می‌تواند با گرفتن اعتباری حدود سه هزار میلیارد تومان از این تسهیلات بانک مرکزی بیش از پیش به توسعه صنعت فرش و ایجاد اشتغال در این صنعت کمک کند.

بازوند ادامه داد: باید توسعه صنعت فرش و استفاده از زنجیره فرش دستباف به عنوان یک اولویت قرار بگیرد و هر موضوعی که برای رونق بخش‌های مختلف و اشتغالزایی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم مطرح شده، مورد حمایت قرار گرفته لذا این صنعت هم باید از سوی متولیان هر چه بیشتر به عنوان اولویت مهم مطرح شود.

وی با اشاره به اولویت قرار گرفتن طرح تحول سلامت در نظام اجرایی کشور توسط دولت دکتر روحانی در چند سال گذشته گفت: هم چنان که این طرح مورد توجه قرار گرفت و امروز اگر قادر شدیم که اقدامات تأثیرگذاری در برابر ویروس کرونا انجام دهیم به جهت اجرای این طرح تحول ساز و اثربخش بود لذا با مطرح نمودن ویژگی‌ها و اولویت‌های مهم مانند توسعه صنعت فرش می‌توانیم این صنعت را مورد توجه بیشتری قرار دهیم که منجر به اثربخشی گسترده‌تر این صنعت شود.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
دعوایی برای هیچ / عبدالله مرادی*

بازوند گفت: باید توسعه صنعت فرش در هیئت دولت توسط متولیان این صنعت به عنوان اولویت مورد توجه قرار گیرد و جایگاه این صنعت هر چه بیشتر در وزارتخانه‌ها مشخص و تبیین گردد.

وی همچنین با تاکید بر ایجاد کارگاه‌های بزرگ و متمرکز برای توسعه صنعت فرش، افزود: با تدوین برنامه‌ای می‌شود بنیاد مسکن را برای ساخت مکان‌ها و یا واحدهایی در روستاها برای استفاده فرادی که در صنعت فرش اشتغال دارند، ترغیب نمود لذا باید هر چه بیشتر به تقویت ساختار این صنعت حرکت کنیم.

استاندار کرمانشاه با اشاره به تاریخچه درخشان صنعت فرش در کشور بیان کرد: ضرورت دارد در جهت تقویت فرهنگ فرش بافی کشور و صادرات آنکه دارای قدمت ویژه ای در جهان می‌باشد، نهایت تلاش خود را به کار گیریم.