به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با چانگ اوی یونگ، وزیر امور خارجه کره جنوبی گفت وگو کرد. به گزارش وزارت خارجه آمریکا، بلینکن بر اتحاد به عنوان محور صلح، امنیت و رفاه در هند و اقیانوس آرام و فراتر از آن تاکید و در مورد راههای تعمیق […]

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا با چانگ اوی یونگ، وزیر امور خارجه کره جنوبی گفت وگو کرد.

به گزارش وزارت خارجه آمریکا، بلینکن بر اتحاد به عنوان محور صلح، امنیت و رفاه در هند و اقیانوس آرام و فراتر از آن تاکید و در مورد راههای تعمیق بیشتر همکاری در مورد مسائل منطقه‌ای و جهانی گفت و گو کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا پرتاب موشک های بالستیک اخیر کره شمالی را که نقض قطعنامه های متعدد شورای امنیت سازمان ملل بود، محکوم و بر استقبال آمریکا از دیپلماسی و گفت و گو با کره شمالی تاکید کرد.

نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل درباره کره شمالی به درخواست آمریکا و حمایت انگلیس و فرانسه و در پی آزمایش های موشکی پیونگ یانگ عصر جمعه به وقت محلی برگزار می شود.

کره شمالی روز دوشنبه آزمایش موشکی میان‌برد بالستیک موسوم به هواسونگ- ۱۲ خود را تایید و اعلام کرد هدف از این پرتاب، تایید سلامت سیستم تسلیحاتی این موشک بوده است.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی (کی سی ان‌ای) درباره آزمایش های موشکی جدید کره شمالی اعلام کرد: هدف از شلیک آزمایشی، ارزیابی موشک در حال تولید و استقرار و تأیید سلامت کلی سیستم تسلیحاتی آن بود.

این خبرگزاری افزود: این پرتاب آزمایشی، دقت، امنیت و اثربخشی عملکرد سیستم تسلیحاتی موشک نوع هواسونگ-۱۲ را که در حال تولید است، تأیید کرد.

در همین حال، خبرگزاری یونهاپ کره‌جنوبی از قول یک منبع نظامی نوشت که تخمین زده می‌شود سرعت موشک میان‌برد بالستیکی که توسط پیونگ‌یانگ مورد آزمایش قرار گرفت، «۱۶ ماخ» یا ۱۶ برابر سرعت صوت بوده است.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
فوری / سقوط هواپیما با چند کشته + جزئیات / شمال سرزمین های اشغالی

به گزارش اسپوتنیک، این موشک دارای بالاترین برد در میان موشک‌های آزمایش شده از سوی پیونگ یانگ از سال ۲۰۱۷ تاکنون است.

پیونگ یانگ در یک ماه اخیر چهار آزمایش دیگر از جمله شلیک موشک‌های مافوق صوت در ۵ و ۱۱ (۱۵ و ۲۱ دی ماه) ژانویه را انجام داد.

کره شمالی معتقد است تهدیدها و دشمنی واشنگتن به جای خطرناکی رسیده است و با اشاره به رزمایش‌های مشترک آمریکا و کره جنوبی و استقرار سلاح‌های استراتژیک در منطقه و اعمال تحریم‌های مستقل در کنار تحریم‌های سازمان ملل متحد باید برای مقابله طولانی مدت با امپریالیسم آمریکا آمادگی بیشتری داشته باشد.