فرزاد پرگر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه ، با اشاره به اینکه کرمانشاه یکی از سریعترین رشدهای شهری را طی دهه‌های گذشته تجربه کرده است اظهار داشت: شهر کرمانشاه به عنوان بزرگترین شهر غرب کشور طی سه دهه گذشته گسترش فیزیکی وسیعی داشته و رشد نابه‌سامان جمعیتی این شهر سبب تشدید و تسریع […]

فرزاد پرگر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه ، با اشاره به اینکه کرمانشاه یکی از سریعترین رشدهای شهری را طی دهه‌های گذشته تجربه کرده است اظهار داشت: شهر کرمانشاه به عنوان بزرگترین شهر غرب کشور طی سه دهه گذشته گسترش فیزیکی وسیعی داشته و رشد نابه‌سامان جمعیتی این شهر سبب تشدید و تسریع روند شکل‌گیری بافت‌های حاشیه‌ای شده است.

وی با بیان اینکه شهر کرمانشاه یک هسته مرکزی دارد و اطراف آن را حاشیه احاطه کرده است عنوان کرد: جمعیت محلات حاشیه حدود ۳۰ درصد جمعیت شهر کرمانشاه را تشکیل می‌دهند و یکی از اقداماتی که در این زمینه انجام شده ایجاد دفاتر تسهیل‌گری است.

پرگر با اشاره به اینکه دفاتر تسهیل‌گری پل بین دولت و محلات هستند و به عنوان میانجی عمل می‌کنند گفت: بعد از ورود مقام معظم رهبری به موضوع کنترل آسیب‌های اجتماعی این دفاتر تسهیل شدند و در استان کرمانشاه از اواخر سال ۹۶ تشکیل شد.

وی با بیان اینکه دفاتر تسهیل‌گری به معنای ایجاد یک نهاد در کنار سایر نهادها نیست افزود: هدف این دفاتر اجتماعی کردن پاسخگویی به نیازها و مطالبات در محلات آسیب‌پذیر است و تسهیل‌گران با ارتباط با دستگاه‌های خدمات‌رسان و مردم و معتمدان محلات نسبت به ارتقای سطح مشارکت اجتماعی مردم و پاسخگویی دستگاه‌ها اقدام می‌کنند.

پرگر با اشاره به اینکه دفاتر تسهیل‌گری ظرفیت‌های مناسب هر محله را شناسایی و بین مردم و مسئولان همبستگی ایجاد می‌کنند بیان کرد: برگزاری کارگاه‌ها آموزشی‌ با هدف توانمندسازی مردم محله از دیگر اقدامات این دفاتر است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمانشاه گفت: اکنون ۹ دفتر تسهیل‌گری در استان وجود دارد که ۶ دفتر در ۱۳ محله شهر کرمانشاه فعال هستند و مابقی نیز در اسلام‌آباد غرب و هرسین وجود دارند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
پیکر شهید "محمد یار محمودی" شناسایی شد

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۰ حدود ۵۳ میلیارد ریال اعتبار به این دفاتر اختصاص پیدا کرد عنوان کرد: براساس گزارشات دفاتر تسهیل‌گری اعتبارات به سمت این محلات هدایت شده و تاکنون از محل این اعتبارات برخی مدارس تجهیز شدند و کانون‌های پرورش فکری و کتابخانه‌ها و سالن‌های ورزشی احداث شد.

پرگر با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌های بسیاری با دستگاه‌های مختلف منعقد شده است که یک طرف آن دفاتر تسهیل‌گری قرار دارد گفت: به طور قطع تعداد دفاتر تسهیل‌گری کم است اما برنامه توسعه دفاتر در سطح ملی مطرح است و محلات جدید اعلام شده و به محض تأمین اعتبار دفاتر جدید شکل خواهد گرفت.

انتهای پیام/۸۳۲/ی