سرهنگ «علی عباسی کسانی» رییس پلیس فتا استان کرمانشاه در گفت وگو با خبرگزاری فارس، در خصوص وضعیت جرائم اینترنتی در فضای مجازی، اظهار کرد: پلیس فتا به صورت ۲۴ساعته فضای مجازی را رصد می‌کنند، جرایمی که در فضای واقعی انجام می‌شود مصداق آن نیز در فضای مجازی صورت می پذیرد، جرایم سیاسی، امنیتی، اخلاقی […]

سرهنگ «علی عباسی کسانی» رییس پلیس فتا استان کرمانشاه در گفت وگو با خبرگزاری فارس، در خصوص وضعیت جرائم اینترنتی در فضای مجازی، اظهار کرد: پلیس فتا به صورت ۲۴ساعته فضای مجازی را رصد می‌کنند، جرایمی که در فضای واقعی انجام می‌شود مصداق آن نیز در فضای مجازی صورت می پذیرد، جرایم سیاسی، امنیتی، اخلاقی و اجتماعی به وفور در فضای مجازی دیده می‌شود که با رصد پلیس فتا به مقام قضایی معرفی می‌شوند.

وی افزود: برداشت‌های غیر مجاز از حساب مشترکین یکی از تخلفاتی است که متاسفانه در فضای مجازی نمود بیشتری دارد، برخی جرایم رایانه‌ای نیز از طریق پشتیبانی پلیس تخصصی، اطلاعات و آگاهی انجام می‌شود.

هک تلگرام و واتس آپ غیر ممکن است

رییس پلیس فتا استان کرمانشاه در خصوص هک کردن گوشی‌های تلفن همراه نیز گفت: هک کردن تلگرام، واتس آپ و اینستاگرام به دلیل اینکه از خارج کشور هدایت می‌شود تقریبا غیر ممکن است، البته این بدین معنا نیست که تخلفی صورت نمی‌گیرد بلکه به دلیل نداشتن سواد رسانه‌ای و سهل انگاری کاربران متاسفانه فضای مجازی افراد در اختیار دسترسی‌های غیر مجاز قرار می‌گیرد.

سرهنگ عباسی تاکید کرد: سواد رسانه‌ای در جامعه بسیار پایین است و به راحتی پیام رسان‌های مورد استفاده مردم از سوی افراد فرصت طلب هک شود لذا توصیه می‌کنیم در نصب پیام رسان‌ها از تایید دو مرحله‌ای استفاده شود و مردم گوشی‌های خود را به مثابه مسواک شخصی بدانند و آن را در اختیار کسی قرار ندهند.

وی افزود :با توجه به شرایط زندگی امروز می‌بایست اصول امنیتی را رعایت کنیم و آنتی  ویروس‌های به روز شده را در گوشی‌های اندرویدی نصب کنیم، زیرا افراد متخلف در چند ثانیه می‌توانند کلیه اطلاعات گوشی‌های اندروید را هک کنند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
ارسال پرونده اعضای شورای شهر کرمانشاه به هیئت حل اختلافاستان

سرهنگ کسانی رسانه‌ها را بازوان توانایی اطلاع رسانی خواند و تصریح کرد: رسانه‌ها می‌توانند در ایجاد امنیت فضای مجازی تلاش کنند.

رییس پلیس فتا استان کرمانشاه در خصوص قاچاق مکالمه نیز اظهار داشت: در استان کرمانشاه و در مبحث قاچاق مکالمه با مورد جدی مواجه نبوده‌ایم اما کارمندان ادارات به خصوص کسانی که با سیستم و بخش انفورماتیک ادارات سروکار دارند باید این مطلب را جدی بگیرند که در حوزه‌ی مکالمه ممکن است مورد سوء استفاده قرار بگیرند و مکالمات به خارج از کشور و بالعکس انتقال پیدا کند.

سرهنگ کسانی در ادامه افزود: پلیس فتا در ده ماه گذشته موارد بسیاری از تخلفات فضای مجازی بخصوص باندهای اسکیمر،کلاهبرداری پیامکی و تلفنی را شناسایی و دستگیر کرده‌اند و موفق شدیم در این زمینه ۹۵ درصد پرونده‌ها را سروسامان دهیم که نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش داشته‌ایم؛ توصیه می‌کنیم همشهریان به هر گونه تلفن و پیامک ناشناس پاسخ ندهند زیرا همین موارد زمینه کلاهبرداری‌های اقتصادی را فراهم آورده است.

وی گفت: در ده ماهه گذشته حدود ۴۲ میلیارد ریال از اموال که به صورت برداشت های غیر مجاز اینترنتی  از حساب های افراد  صورت گرفته بود  به صاحبان حساب  برگردانده شد ما تلاش می کنیم که بتوانیم رضایت حداکثری مردم را فراهم آوریم.

سرهنگ کسانی در پایان تصریح کرد: بیشترین جرایم در فضای مجازی استان کرمانشاه مربوط به برداشت‌های غیر مجاز است که حدود ۳۹ درصد تخلفات را به خود اختصاص داده است،کلاهبرداری پیامکی ۲۱ درصد، مزاحمت‌های اینترنتی ۱۱ درصد و انتشار فیلم‌های خصوصی و خانوادگی جزء چهار جرمی است که بیشترین میزان را در کرمانشاه به خود اختصاص داده‌اند.

پیشنهاد می شود این مطلب را نیز بخوانید
هوای شهرستان‌های مرزی کرمانشاه در وضعیت بحران و هشدار قرارگرفت

انتهای پیام/ح